Piemont,  PODRÓŻE,  Turyn,  Włochy

Stadion Juventus w Turynie

Juventus Stadium to stadion piłkarski we włoskim mieście TURYN, oficjalnie nosi nazwę “Allianz Stadium”. Cały kompleks otwarto w 2011,a stadion mieści 41 000 miejsc. Znajdziemy tam oprócz stadionu , muzeum piłkaskie oraz sklep dla fanów Juventus Store, punkty gastronomiczne i 60 sklepów. Przyjeżdzając do Turynu obowiązkowym punktem zwiedzania był oczywiście również słynny stadion w Turynie. Nie jestem wielką fanką piłki nożnej chociaż co nieco o niej wiem, ale czego nie robi się dla męża.

Powstanie klubu

Klub powstał z inicjatywy turyńskich uczniów liceum w 1897 roku pod naszwą Sport-Club Juventus potem zmienił nazwę na Foot-Ball Club Juventus. Piłkarze zaczęli grać w słynnych biało-czarnych koszulkach od 1903 roku a pierwsze mistrzoswo Włoch zdobyli w 1905 roku.PoII wojnie światowej w 1945 roku klub przyjął obecną nazwę Juventus Football Club.

Area 12 to centrum handlowe zainaugurowane w październiku 2011 roku o powierzchni około 30 000 m² i ponad 60 sklepami

Juwentus w kolejnych latach piął się coraz bardziej w górę i do puli swoich wygranych dochodziły kolejne tytuły mistrzowskie. Pierwsza “Złota Piłka”została im przyznana w corocznym słynnym plebiscycie w latach 1958, 1960 i 1961 roku. W kolejnych latach (1972-87) Juventus był 9-krotnie byli najlepszą drużyną WŁOCH.Dodatkowo wzmacniali cały czas swoje znaczenie w piłce nożnej w Europie i na świecie. W drużynie grali nie tylko słynni włoscy piłkarze, ale również nasz rodak Zbigniew Boniek. Tworzył wraz ze słynnym francuzem Michelem Platinim i włoskim Paolo Rossi silne trio, był silnym ogniwem dla drużyny.W latach 1984–1985 wraz z klubem zdobył wszystkie międzynarodowe trofea ( Puchar Europy i Puchar Zdobywców Pucharów).

Muzeum Juventus

W Muzeum Juventus znajdziemy trofea klubowe oraz wiele różnych informacji historycznych o różnych drużynach Bianconeri od czasu ich powstania, wiel zdjęć, przedmiotów związanych z płką nożną. Stadion zwiedza się z przewodnikiem natomiast muzem można już samemu. Możemy poznać historię drużyny sportowej od samego jej powstania. Bardzo fajnie przedstawiona historia Juventusu może się spodobać nawet mniejszym fanom piłki. Charakterystycznym kolorek drużyny jest biel i czerń ,każda ta barwa ma swoje znaczenie. W muzeum oprócz zaprezentowania nam histori drużyny którą możemy wysłuchać w słuchawkach możemy podziwiać puchary zdobyte przez drużynę, koszulki , proporce i medale.

 

Galeria z muzeum

Strona Juventus Turyn

W muzeum znajdują się również pamiątki związane z innymi dziedzinami sportowymi. Galeria medalistów : floreciści,szabliści, narciarze alpejscy i biegowi, golfiści, kolarze i inni.

Margherita Granbassi -włoska florecistka ,dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich, wielokrotna medalistka mistrzostw świata Europy.

Luigi Samele- włoska szablistka, trzykrotny medalista olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw świata i mistrz Europy.

Pietro Piller Cottrer – były włoski narciarz biegowy

Isolde Kostner- włoska narciarka alpejska, trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata oraz dwukrotna zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji Pucharu Świata w zjeździe.


Źródło:Wikipedia ,Oficjalna strona Turynu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!