Bordeaux,  Francja,  La Cité du Vin,  Nowa Akwitania,  PODRÓŻE

Bordeaux – La Cité du Vin

Architektoniczne arcydzieło

W 2016 roku powstało muzeum Wina w Bordeaux – La Cité du Vin. W rankingu National Geographic zajmuje aż 7 miejsce wśród najlepszych muzeów na świecie. Budynek stoi nad samym  brzegiem  rzeki Garonny. Budowla jest naprawdę niepowtarzalna , jej odważny i ciekawy kształt  przypomina nam kieliszek z winem obracającym się w szkle gdy nim delikatnie zakręcimy. Budynek zmienia się w zależności od pory dnia pod wpływem padającego na niego słońca.

Tu zakupisz bilet  https://ticket.laciteduvin.com/fr-FR/accueil


Sklep z winami 

Na samym  dole znajduje się sklep  z winami z różnych zakątków świata oraz butik z produktami związanymi z winami jak książki i albumy oraz akcesoria kuchenne ,otwieracze i korkociągi do win lub kieliszki do wina.

Odnajdziemy tu wina z 70  krajów świata ,oprócz tych najbardziej oczywistych jak Francja , Portugalia , Hiszpania czy Argentyna i wiele innych ,odnajdziemy tu również wino z Syrii, Etiopii, Namibii, Peru, z Bali lub Tahiti. Znajdziemy również wina z polskiej WINNICY TURNAU.

Znajdziemy tu również polski akcent:

Polskie wino z WINNICY TURNAU- RONDO/REGENT z 35 Euro -73,50 zł sklep Polska

https://domwina.pl/product-pol-111-Rondo-Regent-Winnica-Turnau.html

wino SOLARIS za 32 Euro – 68,50 zł sklep Polska

https://domwina.pl/product-pol-135-Solaris-Winnica-Turnau.html

Winnica Turnau https://www.winnicaturnau.pl/pl/

Historia związana z winnicą http://www.ziemiabanska.pl/atrakcje/winnica-turnau

Winiarnia  TURNAU mieści się w  XIX-wiecznym poniemieckim budynku gospodarczym. Znajdziemy ją w Baniewicach 60 kg od Szczecina.

Wina są w różnorodnym przedziale cenowym,od kilkunastu Euro do kilkuset Euro .Znajdziemy nawet wina Château Pétrus za 3,000 Euro i droższe.

Wina Chateau Petrus : https://www.vinsetmillesimes.com/en/4243-petrus

 

 

Butik z książkami i albumami o winach  oraz akcesoria kuchenne ,otwieracze , korkociągi do win i kieliszki do wina.


Degustacja 

Na 8 pietrze  La Cité du Vin możemy spróbować wina i delektować się nim podziwiając panoramę miasta.Cały sufit ozdobiony setkami kieliszków do wina.

W tle podnoszony most Pont Jacques Chaban-Delmas nad rzeką Garonne . Jest to najdłuższy most z windą pionową w Europie. Otwarty w 2013 roku .Nazwany na cześć byłego premiera Francji i byłego burmistrza Bordeaux.

Długość mostu to 575 m ,wysokość 77 metrów i szerokości 32 metrów
Pont Jacques Chaban-Delmas
Widok na Bordeaux z La Cite du Vin
Port w Bordeaux -Ecluses des Bassins à Flot-Widok za La Cite du Vin

Muzeum Wina

Znajdziemy tu bogatą bibliotekę i czytelnię ,gdzie odnajdziemy dzieła literackie związane z tematyką win .Zbiór zawiera około 1900 książek i czasopism w 22  językach do przejrzenia na miejscu.


Świat winnic 

Tu możemy zobaczyć bardzo interesujący  filmik o uprawach winorośli w różnych zakątkach świata. Bardzo ciekawy filmik w  jakich krajach oraz na jakich terenach uprawiana jest winorośl znana ludziom już od starożytności. Możemy zobaczyć piękne krajobrazy dwudziestu regionów świata z winiarniami  gdzie  uprawiane jest najlepsze wino . Między innymi oczywiście Szampania(Champagne) czy Médoc we Francji , Alto Douro w Portugalii  czy Valle del elqui -Chile.

Pierwsze udowodnione wzmianki celowej uprawy winorośli przez ludzi pochodzą z Egiptu około  3000 lat przed naszą erą .Uprawa winorośli jednak najszybciej rozprzestrzeniła się w czasie podbojów Greków i Rzymian.


Wycieczka  po plantacjach 

Możemy obejrzeć animacje  o uprawach winorośli . Plantatorzy z różnych krajów świata opowiadają o uprawach winorośli w swoim regionie ,począwszy od sadzenia ,nawożenia po pielęgnację i cięcie winorośli.Wszystko jest zaprezentowane na stołach w kształcie wzgórz. Prezentacja jet tym bardziej ciekawsza gdy możemy zobaczyć na tej wirtualnej animacji winnice wraz ze zmianą klimatu,pogodą i wzrostem winogron .W trakcie tej prezentacji możemy zobaczyć winnice z różnych krajów.

Le mur des tendances -Ściana trendu
Najnowsze trendy we współczesnej kulturze winiarskiej.


 

Bufet 5 zmysłów

Bardzo ciekawe miejsce gdzie możemy widzieć,słyszeć,słuchać,czuć i dotknąć. Tu poznajemy zapachy.Wydaje się nam że znamy zapach książki ,rękawiczki ,kadzidełka czy kwiatów. Jak często możemy mieć inne wyobrażenie o zapachu , dopiero gdy jeden zapach zostanie odizolowany od innych możemy poczuć go naprawdę. Bardzo fajna zabawa  dla całej  rodziny.

Bufet 5 zmysłów


Strefa  relaksu

Po zwiedzeniu muzeum wina mały odpoczynek  gdzie możemy przez chwilę zapomnieć o wszystkim i się zrelaksować.

 

Źródło:
Wikipedia
Oficjalna strona https://www.laciteduvin.com/fr

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!