Hauptfriedhof -Cmentarz,  Hessen,  Kassel,  Miasta umarłych,  Niemcy,  PODRÓŻE

Hauptfriedhof -Cmentarz a’la park

Historyczny cmentarz

W starej dzielnicy KASSEL (Nord-Holland) znajduje się zabytkowy cmentarz. Dzielnica rozwinęła się na początku XIX wieku a cmentarz o powierzchni 40 ha jest najstarszym w Kassel. Tu rozwinął się przemysł dzięki firme Henschel & Sohn założonej w 1810 roku, jeden z najważniejszych producentów lokomotyw w Europie. Zajmowali się nawet uzbrojeniem ,budową czołgów, silników lotniczych, samolotami i pociskami kierowanymi. Kassel było prawie całkowicie zbombardowane z 22 na 23 października 1943 roku przez nalot RAF-u.

Cmentarz został założony w 1843 roku wtedy jeszcze poza granicami miasta przed już niesistniejącą Bramą Holenderską.

Ogromny cmentarz bardziej przypomina ogromny park z wieloma alejkami tyle tylko że z nagrobkami. Znajdziemy tam wiele pięknych zabytkowych pomników i grobowców wśród drzew. Na cmentarzu (Hauptfriedhof) w Kassel znajdują się trzy kwatery ofiar wojny – niemieckich ofiar bombardowań, niemieckich żołnierzy oraz obcokrajowców – robotników przymusowych i jeńców wojennych. W czasie wojny w Kassel pracowało blisko 23 tysiące robotników przymusowych z całej Europy (większość z pochodziła z Polski i ZSR). Groby większości z nich przeniesione zostały do kwatery nr 20.

Pochowano na nim wiele osobistości Kassel jak lekarze, artyści ,rzemieślnicy między innymi kompozytor Louis Spohr, malarz Ludwig Emil Grimm, księżna GERTRUDE VON HANAU czy przemysłowcy z rodziny Henschel.


Od kopciuszka do księżnej

Pierwszym bardzo waznym grobem jest grób GERTRUDE VON HANAU żony ostatniego elektora Hesji, Fryderyka Wilhelma I. Książę uczynił ją Hrabiną Schaumburg, potem została księżną Hanau i Hořowitz poślubiając Fryderyka Wilhelma I Hesji, ostatniego elektora Hesji -Kassel. Gertruda (z domu Falkenstein ) urodziła się w Bonn 18 maja 1803 roku jako córka aptekarza ,wyszła za mąż za pruskiego porucznika Karla Michaela Lehmanna z którym miała dwóch synów. Jej związek sie jednak rozpadł a dzieci zostały z nią .

Zostali tu pochowani dwaj bracia Braci Grimm -Carl Grimm oraz Ludwig Emil Grimm -malarz i rytownik w Akademii Sztuk Pięknych w Kassel.

Inni członkowie rodziny jak siostrzeniec braci Grimm rzeźbiarz Karl Hassenpflug. Jego rodzicami byli heski minister Ludwig Hassenpflug i jego żona Charlotte Grimm, ukochana siostra Jakuba i Wilhelma Grimmów. Inni członkowie rodziny Grimm pochowani są na LUTHERPLATZ w Kassel.

Grobowiec rodzinny Henschel

W Kassel znajduje się Diabelski Most (Teufelsbrücke) jedna ze stacji pokazów wodnych w Kassel WASSERSPIELE . Zdobiony most został odlany w 1826 roku przez fabrykę Henschel & Sohn w BERGPARK WILHELMSHÖHE

Jak już wspomniałam w latach 1868-1870 rodzina producentów lokomotyw Henschel zbudowała  rezydencję na WEINBERG z prywatnym ogrodem“Villa Henschel”. Dom syna Karla Henschel został wybudowany w 1902 roku i zburzony w 1932 roku . Dom wybudowano  blisko mostu na  Frankfurter Strasse. Reszta majątku uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej .

Pozostały tylko ruiny ,które przejęło na własność miasto Kassel, które zadbało o ten piękny i malowniczy zakątek Kassel . Zostały posadzone winorośle i wiele innych ciekawych krzewów i kwiatów i owoców. Powstało tam muzeu Braci Grimm MUZEUM GRIMMWELT

W Mauzoleum na terenie cmentarza znajduje się również grób honorowy kompozytora Louisa Spohra. Określany mianem „zapomnianego mistrza”, który miał być za życia podziwiany na równi z Beethovenem.

Louis Spohr-był niemieckim kompozytorem i dyrygentem

Galeria

Znajdziemy wiele zabytkowych pomników z 1700- 1800 roku.

Hauptfriedhof
Tannenheckerweg 6
34127 Kassel

 


Inne artykuły:

Lutherplatz i zabytkowe XVIII -wieczne groby

Zabytkowy cmentarz Mulang

Gertrude von Hanau- Księżniczka Hanau i Hořowitz


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!