Hessen,  Kassel,  Miasta umarłych,  Muzeum grobowe,  Niemcy,  PODRÓŻE

Muzeum sztuki grobowej

Muzeum Kultury Grobowej

Muzeum poświęcone kulturze sepulturnej czyli grobowej. Mało lubiana tematyka niestety jest to nieodłączny temat związany z naszą egzystencją. Muzeum gromadzi przedmioty oraz opisy zwyczajów związanych z umieraniem i pochówkiem zmarłym. Zostało otwarte w 1992 roku i teraz obchodzi swoje 30-lecie. Eksponaty pochodzą z terenu całych Niemiec, najstarsze z nich mają około 1400 lat.

Poznajemy mroczną stronę zajmującą się całym spektrum umierania, śmierci, pochówku, żałoby i upamiętnienia. Pokazywane są tam trumny, urny, przedmioty rytualnie wkładane do grobów, teksty modlitw za zmarłych, a także portrety grobowe i sztukę związaną z tematyką śmierci. Muzeum prezentuje zmieniające się wystawy czasowe i stałe.

Muzeum znajduje się przy muzeum MUZEUM GRIMMWELT i powstało w miejscu wcześniejszego budynynku stajni i wozowni należącej do dawnej willi Henschela, dodatkowo dobudowano nową część budynku. Jak już wspomniałam w latach 1868-1870 rodzina producentów lokomotyw Oscara i Sophie Henschel

Producent zbudował  rezydencję z prywatnym ogrodem “Villa Henschel”. Dom syna Karla Henschel został wybudowany w 1902 roku i zburzony w 1932 roku. Reszta majątku uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Pozostały tylko ruiny ,które przejęło na własność miasto Kassel, które zadbało o ten piękny i malowniczy zakątek Kassel.

Zbiory muzeum liczą około 20 000 obiektów i obejmują okres od I wieku naszej ery do dnia dzisiejszego, są stale powiększane i dokumentowane. Na wystawie stałej znajdziemy tu wspaniałe karawany pogrzebowe i trumny oraz zabytkowe krzyże i mogiły. Dodatkowo  stroje i biżuteria żałobna, nagrobki, rzeźby i przedmioty codziennego użytku związane z tematem umierania, śmierci i upamiętniania. Muzeum posiada również kolekcję liczącą obecnie około 16 500 grafik z XV wieku. Znajdują się tu również figurki Totentanz, czyli „Taniec Śmierci” autorstwa Antona Sohna.

Otwarte
Wtorek 10-17 , środa 10-20
Czwartek -Niedziela 10-17
Wstęp: 6 Euro
Adres:Weinbergstraße 2534117 Kassel

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!