Francja,  Les Orgues d'Ille-sur-Tet,  Oksytania,  PODRÓŻE

Księżycowe skały w Pirenejach Wschodnich

Miasteczko Ille-sur-Têt

Spokojne i senne miasteczko odwiedzane jest przez turystów głównie z powodu magicznych skał ukrytych w rejonie Pireneii Wschodnich. Księżycowy klimat w Pirenejach to wyjątkowe miejsce we Francji. Kolejną gminą (Langwedocja-Roussillon) na Oksytani jest miasteczko Ille-sur-Têt . Z Perpignan dzieli nas tylko 25 km samochodem. Miasteczko jest historyczną częścią regionu Conflet spadkobiercy byłego hrabstwa Conflent. Hrabstwo te było w średniowieczu katalońskim hrabstwem. Pierwsze historyczne ślady Ille-sur-Têt pochodzą z czasów Karola Wielkiego. W IX wieku region został uznany za frankoński. Znajduje się tu kilka zabyków historycznych (religijnych),głównie kościoły ,a także  odcinki murów, które  otaczały miasto.

Kościół Saint-Etienne w Ille-sur-Têt
Ponte de la Fontaine
Place del Ram
Zabytkowy Krzyż cmentarny Ille-sur-Têt z XVI  wieku

Kościół Saint-Etienne- pierwsza wzmianka pochodzi z 982 roku,odbudowano go XI wieku .Zniszczony w XVI wieku podczas oblężenia i ponownie odbudowany. Kościół nosi nazwę poświęconą Saint-Etienne, pierwszemu ukamienowanemu męczennikowi, którego można zobaczyć w niszy nad bramą wejściową. 

Fontanna poświęcona poecie Josepowi Sébastia Ponsowi urodzonemu w miasteczku , katalończyk, kochał fontanny . Jest autorem poezji, sztuk teatralnych.


Spacer po sennym miasteczku

Inne zabytki sakralne w miasteczku to Hospici d’Illa – sztuka romańska, sztuka barokowa .Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuki Rzymskiej i Sztuki Sakralnej. Kościół karmelitów ,Klasztor Saint-Clément de Reglellastare ruiny  romańskiego klasztoru znajdują się około 1,5 km od miasteczka. Stara Pustelnia Saint-Maurice de Greulera czy wieża z XII wieku .

900- letnia Wieża Alexis to prosta i masywna budowla , było to zarówno miejsce ochrony, jak i jedna z wież sygnałowych  Roussillon.Był to wpewnym rodzaju loch. Pierwsze piętro jest dostępne tylko za pomocą drabiny, którą mieszkańcy mogliby wyciągnąć w przypadku ataku.  Wieża Alexis mierzy 12m z boku, ma ściany o grubości 2m.

Tour de l’Alexis -XI-wieczna wieża w ILLE-SUR-TET

Stare mury otaczające miasto w niektórych miejscach zachowały się do dzisiaj. Z góry roypościera się widok na Les Orgues d’Ille-sur-Tet


Les Orgues d’Ille-sur-Tet

Za czym dojdziemy do tych niesamowitych wapiennych skał trzeba oczywiście zakupić bilet .Potem musimy iść kawałek lasem specjalną wyznaczoną ścieżką. Trzeba zakupić bilet bo inaczej nie wejdziemy ,na końcu drogi stoi budka i osoba sprawdzająca zakupiony bilet. Po drodze mijamy kilka metalowych rzeźb zwierząt od dinozaura po chrząszcza. Rzeźby te wykonane są z przeróżnych narzędzi ogrodowych i wykorzystywanych do prac w polu (dziabki,motyki ,kosy).


Księżycowe skały

Tylko 30 minut od Perpignan odnajdziemy monumentalne bazaltowe kolumny znane jako Orgues of Ille-sur-Têt ( Orgues -Organy).Skały znajdują się na lewym brzegu rzeki Têt w pobliżu Ile sur Têt, między dawnym klasztorem Regleilles a dawną wioską Casenoves.

Jest to autentyczny skarb mineralny i chroniony obszar. Ma się naprawdę wrażenie pustynnego czy księżycowego krajobrazu. Dziwne konstrukcje skalne nie zostały stworzone przez człowieka .Powstały na długo przed człowiekiem ,zostały wyrueźbione przez erozję. Proces ten był bardzo długotrwały ,to  woda, wiatr, słońce, siła grawitacji i działalność organizmów stworzyło te niesamowite wznoszące się ku niebu skały.

Niektóre z tych klifów są strome i  mierzą od 10 do 12metrów.  Niektóre skały przypominają nam kształty czy twarze. Nie wolno się wspinać na skały , nie przekraczyć  odgrodzonych miejs ,nie wolno tu palić i oczywiście nie zabieramy nic ze sobą (np. kawałka skały). Około 2 km od miejsca znajduje się panoramiczny widok na organy Orgues of Ille-sur-Têt

Dojazd i cennik:

Chemin de Régleilles
66 130 Ille-sur-Têt

Cennik:
Dorosły: 5 Euro
Ulgowy: 4 Euro (niepełnosprawni, młodzież 14-18, studenci, bezrobotni)
Dzieci (10-13 lat): 3,50 Euro
Poniżej 10 lat: za darmo


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Ille-sur-Têt

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!