Francja,  Oksytania,  PODRÓŻE,  Salses-le-Château

Fort Salses- Salses-le-Château

Zamek między Katalonią a Francją

Kolejne małe  miasteczkow Oksytani to Salses-le-Château. Trafiamy tam głównie z powodu fortu Salses-le-Château. Miasteczko Salses znajduje się na równinie Rousslion. Historyczny region Roussillon było przedmiotem sporu między koronami francuskimi i aragońskimi od średniowiecza.

Fort jest dojrzeliśmy jadąc autostradą w stronę Perpignan. Monumentalna budowla jest przykładem hiszpańskiej architektury z XVI wieku na terytorium Francji. Fort znajduje się niedaleko miasteczka około 400 metrów. Budowę rozpoczęto na rozkaz króla Aragonii Ferdynanda Katolickiego w 1497 roku. Setki robotników pracowało przez sześć lat najpierw osuszając ogromny bagnisty teren a potem stawiając tą monumentalną budowlę.

Fort został zbudowany pod koniec XV wieku przez wielkiego hiszpańskiego architekta aby strzec starej granicy. Forteca miała bronić hiszpańskiej prowincji przed Francją. Zdobywana i odbijana kilkakrotnie ,aż ostatecznie zdobyta w 1642 roku przez Francuzów. Po Traktacie Pirenejskim  w 1659 roku zmieniły się terytoria przez co forteca staciła na swoim strategicznym znaczeniu. Traktat Pirenejski z 1659 roku potwierdził przynależność Roussillon do Francji. 

Dziedziniec zamkowy jest w kształcie ogromnego  prostokąta. Na terenie twierdzy jednocześnie stacjonować mogło nawet do 3 tysięcy żołnierzy. Twierdza została częściowo odrestaurowana pod koniec XVII wieku przez francuskiego inżyniera wojskowego  marszałka Sebastiana Vaubana.


Monumentalna budowla

Stoi na ogromnej pustej przestrzeni. Ogromne rozmiary 85 na 100 metrów a mury zewnętrzne w niektórych miejscach mają nawet do 10 metrów grubości i otoczonegłęboką  fosą z mostami zwodzonymi. Obchodząc fortecę naokoło możemy zobaczyć bardzo głęboki dół w niektórych miejscach ma głębokość nawet do 20 metrów. Główne wejście  było zabezpieczone czterema bramami i trzema mostami zwodzonymi.

Miejsce jest niezabezpieczone żadnymi barierkami czy linami oznaczającymi zakaz. Zauważyłam tylko jeden znak żeby uważać. Najlepiej nie zbliżać się za bardzo do brzegu. Głębokość robi wrażenie. Trochę to zastanawiające biorąc pod uwagę bliskość miasteczka skąd młodzież czy dzieci mogą tu przyjść.


Przydatne informacje

Otwarte:

Od 1 października – 31 marca od 10:15 do 12:45 i od 14:00 do 17:15

Od 19 maja – 30 września od 10:00 do 18:30 

Ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem.

Cennik:

Dorosły: 8 Euro

Wstęp wolny

  • Poniżej 18 lat lub
  • 18-25 lat (obywatele krajów Unii Europejskiej i stali mieszkańcy spoza Europy na terytorium Francji)
  • niepełnosprawni ,opiekunowie i bezrobotni

Bilety


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Salses-le-Château

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!