Francja,  Katedra la Major,  Marsylia,  MuCEM,  Notre Dame de la Garde,  PODRÓŻE,  Prowansja

Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 2

Bazylika Notre Dame de la Garde

Do Bazyliki pojechaliśmy kolejką z portu o której pisałam we wpisie Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 1

Z góry rozpościera się niesamowity widok i wspaniała panorama  na cała Marsylię  z każdej strony bazyliki.Wspaniała budowla ,które jest widoczna z portu  i każdego innego miejsca w mieście oraz z morza jest  nie tylko jest wizytówka całej Marsylii ale  jej  najważniejszym znakiem rozpoznawczym .

Widok z portu

Te piękny neo-bizantyjski kościół wznosi się na wysokości  162 metrów na wzgórzu La Garde .Kiedyś punkt sygnałowy dla  statków wpływających do portu.

Pierwotnie stała tam kaplica z wysoka wieżą poświęcona Maryi w  intencji szczęśliwym powrotom z wypraw morskich marynarzy.Kaplica została postawiona już XII wieku i przez paręset lat przechodziła burzliwe dzieje .Ostatecznie zakon oblatów który zajmował się kaplicą postanowił w latach 30 XIX wieku sfinansowali rozbudowę kaplicy.

Kościół w obecnym kształcie powstał w drugiej połowie XIX wieku .Wspaniała jedenastometrowa złota statua Madonny z Dzieciątkiem powstała w 1870 roku.


Bazylika jest otwarta:

 • Sanktuarium jest zamknięte w poniedziałek i wtorek
 • Od środy do soboty otwarte od 10:00 do 17:00 – zamknięcie ostatniej bramy o godzinie 17:00.
 • Niedziela otwarta od 8:30 do 17:00.

Dojazd do Bazyliki:

 • autobusem numer 60  z portu ( co 20 minut) – rozkład jazdy
 • kolejką o której wspominałam we wpisie o Marsylii część 1
 • lub samochodem ,pieszo lub rowerem

Adres:

 • Notre-Dame de la Garde Basilica
  Rue Fort du Sanctuaire
  13006 MARSEILLE

Link do Bazyliki:Bazylika Notre Dame de la Garde w Marsylii

Ze wzgórza La Garde rozpościera się z każdej strony niesamowita panorama na Marsylię.


Kościół św.Wawrzyńca i Place d’Armes

Udając się w kierunku MuCEM  miniemy XII -wieczny Kościół św.Wawrzyńca(Eglise Saint Laurent)koło Fortu św. Jana. Kościół Saint-Laurent jest w stylu rzymsko-prowansalskim.

Przechodzimy na Place d’Armes metalowym mostem , na dole znajduje się Mémorial des déportations. Pomnik jest poświęcony prześladowaniom Marsylii podczas okupacji niemieckiej. Znajduje się u podnóża Fortu św.Jana w bunkrze zbudowanym przez wojska niemieckie.Muzeum zostało utworzone na cześć 50-rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych jako pomnik „pomnik obozów śmierci” .Muzeum utworzono na trzech poziomach poświęcone jest głównie ofiarom Żydów,oraz walczącym w ruchu oporu. Pierwszy poziom to wystawy czasowe , drugi poziom to przestrzeń dla artystów , natomiast trzeci poziom przedstawiam nam urny  z ziemią i prochami z dwunastu obozów koncentracyjnych.

Otwarte:

od wtorku do niedzieli-od 11:00 do 18:00 w dni powszednie

od 9:30 do 18:00 w weekendy i wakacje szkolne.

Widok na Katedrę la Major
Place d’Armes
Widok na Bazylikę Notre Dame de la Garde

MuCEM i Fort św. Jana

Z Place d’Armes przechodzimy metalowym mostem łączącym starą część Fortu z nowoczesnością MuCEM – Museum of Civilizations of Europe and the Mediterranean

Fort Saint-Jean to fort w Marsylii zbudowany w 1660 roku za Ludwika XIV przy wejściu do Starego Portu. Od 2013 roku jest połączony dwoma kładkami dla pieszych z zabytkową dzielnicą Le Panier oraz Muzeum Cywilizacji Europy i Morza Śródziemnego .

Fort był używany przez Zakon Wojskowy św . Jana. Podczas rewolucji francuskiej fort był używany jako więzienie,  przebywał w nim książę Orleanu Ludwik Filip II i dwóch jego synów. Po upadku Robespierre’a w 1794 roku w fortecy dokonano masakry około stu jakobińskich więźniów.

Na przełomie XIX i XX wieku fort był koszarami i szpitalem dla armii afrykańskiej.Był to ostatni przystanek dla rekrutów do Legii Cudzoziemskiej ,gdzie prowadzono szybkie szkolenia rekrutów. Legia Cudzoziemska stacjonowała głównie w Afryce Północnej.Fort przejęty został przez wojska niemieckie w 1942 roku .Wyzwolenia Marsylii nastąpiło w 1944 roku , wtedy też została zniszczona cześć historycznych budynków w trakcie wybuchu arsenału z amunicją.


MuCEM – Museum of Civilizations of Europe and the Mediterranean- Muzeum Cywilizacji Europejskiej i śródziemnomorskich

Jak sam nazwa  nazwa wskazuje jest muzeum poświęcone cywilizacji europejskiej i śródziemnomorskiej.Olbrzymia nowoczesna bryła w kształcie sześcianu o powierzchni 15000 metrów kwadratowych otoczone zostało betonową silną kratownicą .Na parterze odnajdziemy wystawę stałą i księgarnię , natomiast na szczycie znajduję się wspaniały widok na zatokę Marsylii.

MuCEM – Muzeum cywilizacji europejskich i śródziemnomorskich

Czynne :
Maj, czerwiec, wrzesień, październik: codziennie 11: 00-19: 00, zamknięte we wtorki

Lipiec, sierpień: codziennie w godz. 10:00 – 20:00, zamknięte we wtorki

Od listopada do kwietnia: codziennie 11: 00-18: 00, zamknięte we wtorki
Otwarcie wieczorne: od maja do sierpnia w piątki do 22:00


Wstęp:
Bilet normalny 11 Euro/ ulgowy 7,50 Euro

Bilet rodzinny: 18 Euro (2 osoby dorosłe i maksymalnie 5 dzieci)

Dzieci poniżej 18 lat: wstęp bezpłatny
Przewodnik multimedialny: 3,50 EUR (dostępny w 5 językach)

Bilety można kupić online Kup bilet na stronie MuCEM


Adres:

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej
7 Promenada Robert Laffont (J4 esplanade)
13002 Marsylia


Katedra la Major

Wspaniała i imponująca Katedra  Cathédrale de la Major to rzymskokatolicka katedra ,jest ona siedzibą archidiecezji Marsylii .Musi  sie znaleźć jako obowiązkowy punkt programu zwiedzania Marsylii , nawet jeśli jest to tylko jeden dzień. Katedra została wybudowana pod koniec XIX wieku, w miejscu, w którym od wieków znajdowały się kościoły – można tam znaleźć pozostałości po starej katerze, która została zbudowana w XII wieku.

La Major (katedra)


Warto wspomnieć :

Obok muzeum MuCEM  znajduję się Villa Méditerranée. Jest to niesamowity, nowoczesny  budynek .Muzeum jest to poświęcone  jaskini Cosquer (jaskini niedaleko Marsylii słynącej z prehistorycznych obrazów).Ten wspaniały budynek został zaprojektowany przez architekta Stefano Boeri .Góra budowli wystaje aż na 40 metrów nad basenem o powierzchni 2000 m2. Jest to miejsce kultury ,wystaw i imprez.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Musée Regards de Provence-Muzeum Prowansji. Kolekcja został stworzona przez prywatnych mecenasów  i składa  się z 850 dzieł sztuki od czasów nowożytnych  do współczesnych.

Przeczytaj również :

Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 1

Marsylia-największe atrakcje w jeden dzień – część 1

 


Źródło: Wikipedia ,oraz strona oficjalna Marsylii

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!