Canet-en-Roussillon,  Francja,  Langwedocja-Roussillon,  Oksytania,  PODRÓŻE

Winnica Château de l’Esparrou

Wina Langwedocja-Roussillon

Zwiedzając Oksytanię nie można zapomnieć, że to kraina winem płynąca o bogatej histori uprawy winnic na tych rozległych terenach. Historia langwedockich win sięga V wieku p.n.e. gdy to na wybrzeżu niedaleko Narbonne dzięki Grekom powstały pierwsze winnice w tym rejonie. Obok winnic prowansalskich są to najstarsze nasadzenia krzewów winorośli we FrancjiLangwedocja stała się częścią Francji w XIII wieku, a Roussillon od 1659 roku, gdyż wcześniej była własnością hiszpańską. Region we Francji Langwedocja-Roussillon nazywany był tak do 2015 roku, dopiero od 2016 roku ta historyczna kraina została wcielona do regionu Oksytanii. Przyjeżdzając do CANET-EN-ROUSSILLON poznałam kilka okolicznych winnic które słyną ze swoich świetnych trunków. Najbliższa winnica Château l’Esparrou znajdowała się niedaleko naszego Kampingu Mar Estang (polecam dla wsyzstkich a szczegżlnie dla rodzin z dziećmi) zajrzyj tutaj Kamping Mar Estang

Fasada główna na północy, zamek zbudowany w latach 1890-1891 dla rodziny Joseph Sauvy przez Viggo Dorpha Petersena.


Winnica Château l’Esparrou

Winnica została nabyta przez rodzinę Bonfils która zajmuje się uprwą winorośli od sześciu pokoleń. Historia tej rodziny jest równie ciekawa jak sama historia zamku  l’Esparrou. Winnica została zakupiona w 2012 roku a jej powierzchnia to 92,5 ha. Wina z tej winnicy są rozpoznawalne na całym świecie: AOP Côtes du Roussillon, AOP Muscat de Rivesaltes, AOP Rivesaltes Ambré, AOP Riversaltes Tuilé i IGP Pays d’oc. 

W Château l’Esparrou winorośl uprawiana jest od 800 lat. Bliskość morza i morskiego wiatru sprzyja uprawom tej winnicy. To nie jest zwykła winnica, była ona rezydencją wielu artystów oraz inspiracją dla wielu z nich. Któż tu nie bywał ,wspomnę tylko ,że byli  to wielcy malarze i artyści jak  Picassso (artykuł –Antibes- Muzeum Picassa), Dufy, Maillol-(artykuł Rzeźbiarz Aristide Maillol -symbol miasta  BANYULS-SUR-MER czy Cocteau (artykuł-Museum Jean Cocteau-Menton). Nakręcono tu film (Thriller, Dramat)z Catherine Deneuve i Diane Kruger Wszystko nas dzieli Thierry Klifa.


 Château l’Esparrou

Teren wokół zamku jest niedostępny dla zwiedzających gdyż jest terenem prywatnym. Budynek jest zabytkowy ale jest dość zniszczony i czeka na odnowienie. Ze względów bezpieczeństawa nie wolno wchodzić na jego teren. Ta neogotycka rezydencja o powierzchni 400 m2 została wybudowana w 1891 roku dla rodziny właścicieli winiarskich. Pierwszym właścicielem był Joseph Sauvy prezes sądu handlowego w PERPIGNAN dzięki któremy zamek został wybudowany. Joseph Sauvy  kupił winnicę już w 1875 roku, dopiero później na zakończenie swojej kariery zbudował zamek otoczony pięciohektarowym parkiem i winnicami.

Budynek jest dziełem duńskiego architekta Viggo Dorpha Petersena. Wejście prowadzi przez centralny przedsionek ozdobiony płótnami namalowanymi przez rumuńskich malarzy Alexisa Macedońskiego (1923) i Grégoire Apostoli (1927). W piwnicy zachował się tzw. pokój myśliwski, ozdobiony kominkiem z wyrzeźbionym pośrodku psem oraz motywami roślinnymi należącymi do repertuaru secesyjnego.


Degustacja w Château l’Esparrou

Białe Côtes du Roussillon: delikatne i delikatne wina z nutami cytrusowymi, owocami o białym miąższu i kwiatowymi zapachami

Côtes du Roussillon rosés: wina o świeżym aromacie przypominającym małe czerwone owoce i nuty kwiatowe

Czerwone Côtes du Roussillon: wina mięsiste, owocowe i pikantne

Degustację rozpoczynamy według propozycji zajmujęcej się tym miłej obsługi.

Pierwsza propozycja to :

1. Château l’Esparrou La Villa – IGP Cotes Catalanes 

 • odmiana winogron (Grenache, Syrah)
 • nuty czerwonych owoców, takich jak truskawka i malina
 • może być podawany jako aperitif, komponuje się z przystawkami na bazie ryb lub mięsa, grillowanym mięsem, grillowanymi warzywami.

2. Château l’Esparrou La Villa- IGP Cotes Catalanes

 • odmiany winogron (Chardonnay, Maskat Aleksandrii)
 •  nuty egzotycznych owoców i cytrusów
 •  jako aperitif, jako dodatek do sałatek, grillowanych ryb, białych mięs, kozich serów.

3. Château l’Esparrou Les Alysses- AOP Cotes du Rousillon

 • odmiany winogron (Carignan, Grenache, Syrah)
 • aromat dżemowych czarnych jagód wzmocniony drzewnymi i korzennymi nutami

4.Château l’Esparrou Le Castell- AOP Cotes du Rousillon

 • odmiany winogron(Grenache Noir, Carignan, Syrah)
 • nuty bardzo dojrzałych czerwonych i czarnych owoców, przypraw i wanilii.

5.Château l’Esparrou Rivesalte Ambré-Vin Doux Naturel

 • odmiany winogron (grenache biały)
 • nuty suszonej moreli, skórki pomarańczowej i orzechów włoskich

6.Château l’Esparrou Muscat de Rivesaltes-Vin Doux Naturel

 • odmiany winogron (Muscat Aleksandrii, Muscat Petit Grain)
 • intensywne i wykwintne aromaty brzoskwini, mango i słodkich cytrusów

Filmik o Château de l’Esparrou od marmotton66250

 

Adres: Route de Saint-Cyprien

66140 Canet-en-Roussillon, Francja

Oficjalna strona winnicy: Winnica Castle of Esparrou


Krótka historia rodziny Bonfils

Joseph BONFILS zostaje zmuszony opuścić kraj w 1870 roku i udaje się na emigrację do Algierii gdzie poznaje przyszłą żonę. Była nią Honorine Doveaux, która w regionie Oranu założyła małe gospodarstwo z winoroślami. Jej praca została nagrodzona i jako jedna z pierwszych kobiet we Francji otrzymała Order Zasługi Rolniczej  (Mérite Agricole). Te honorowe odznaczenie utworzono w 1883 roku. Rodzina Bonfils swoje winnice zaczęła tworzyć z wielką pasją od 1962 roku. Niektóre z ich posiadłości są wspaniałymi kurortami turystycznymi. Na początku powstała winnica  Domaine du Lirou niedaleko BÉZIERS.

Potem powstawały kolejne i kolejne i obecnie jest ich około dwudziestu rozsianych po całej Langewdocji -Rossillon:  Winnica Cibadies 13 km na Beziers ,winnica Domaine d’Aubaret w okolicach Pézenas za Beziers. Winnic jest bardzo dużo i każda oferuje wspaniałe wina. Niektóre posiadają wspaniałe posiadłości tak jak :


Źródło: Wikipedia ,Oficjalne strony winnic podane w artykule

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!