Canet-en-Roussillon,  Francja,  Langwedocja-Roussillon,  Oksytania,  PODRÓŻE

Canet-en-Roussillon-wypoczynkowy kurort

Wypoczynkowy kurort

Canet en Roussillon znajduje się nad brzegiem Morza Śródziemnego tylko 10 minut od PERPIGNAN, 45 minut od Hiszpanii i zaledwie godzinę od pierwszych podnóży Pirenejów. Oksytańskie miasteczko w departamencie Pireneje Wschodnie to idealne miesce na wypoczynek nie tylko dla rodzin z dziećmi bo każdy może znaleść w tym rejonie coś dla siebie.Od plażowanie do sportów wodnychi plażowych (żeglarstwo, kitesurfing, nurkowanie, windsurfing, siatkówka plażowa czy piłka plażowa). Przede wszystkim są tu bardzo szerokie, czyste i piaszczyste plaże (Roussillon, Centrala,Grand Large,Marenda, Sud,Mar Estang) o długości 9 km oraz 320 słonecznych dni w roku. Plaża w Canet jest oznaczona Błękitną Flagą europejską.

Plaża Grand Large Beach w Canet-Plage znajduje się na poziomie parkingu Côte Vermeille, na południe od kasyna Canet i teatru morskiego. Długa piaszczysta plaża z kilkoma prywatnymi miejscami (wypożyczalnie materacy i restauracje), obok znajduje się plac zabaw dla dzieci. minigolf .Znajduje się tam miejsce gdzie nie można plywać bo jest zarezerwowane dla windsurferów. Niektóre plaże są z dostępem dlą niepełnosprawnych, zakaz grilowania obowiązuje wszędzie ,psy są dozwolone tylko na plaży Lido (po sezonie możemy normalnie spacerować z pupilami).

My wolimy spokój z dala od gwaru miejskiego , więc noclegów szukamy zazwyczaj poza centrum. Tym razem padło na Kamping Mar Estang – Camping Siblu (o kampingi na końcu wpisu). Od kampingu do plaży Mar Estang(od nazwy kampingu) dzieliło nas kilkadziesiąt metrów spacerkiem. Na ostatniej plaży Lido są dozwolone psy o każdej porze roku, znajduje się tam rśwnież  wiele miejsc parkinkowych przy ulicy oraz ścieżka rowerowa .Niedaaleko znajduje się  stara wioska rybacka Możemy przespacerowaś się wzdłuż plaży lub szerokim pasażem do samego centrum miasteczka ( 3 kilometry), jeśli akurat nocleg znajduje się dalej od centrum jak to było w naszym przypadku.

Plaża Lido jest największa plaża w Le Canet ,ma około 1,5 km długości i 100 metrów szerokości.Natura jest tam dzika, zakaz pływania, spotkamy tam wilu amatorów windsurfingu i kitesurfingu. Psy dozwolonw o każdej porze roku. Nie wszystkie plałe są nadzorowane przez ratowników w sezonie letnim. Plaża Roussillon rozpościera się wzdłuż Côte Vermeille,w pobliżu portu i centralnej plaży. Latem nadzorowana przez ratowników, znajduje się tam również kilka prywatnych plaż. Latem miejsca parkinowe trudne do zdobycia ,ale w porcie znajduje się płatny parking.

Możemy odwiedzić Akwarium Oniria – Aquarium Canet-en-Roussillon za plażą Roussillon znajduje siŁ tam parking w porcie i akwarium. Budynek mieści 83 akwaria w których żyje ponad 3500 osobników morskich z 660 gatunków. Oprócz akwarium możemy popłynąć statkiem czy skorzystać z różnych propozycji wycieczek wodnych  z CTM Croisières Canet en Roussillon

Adres wodne wycieczki: Sud Immobilier, 33 Av. de la Méditerranée, 66140 Canet-en-Roussillon, Francja

Adres Akwarium Oniria: 2 Bd de la Jetée, 66140 Canet-en-Roussillon, Francja

Accueil

 


Zamek Canet-en-Roussillon

Pierwsze pisemne wzmianki o zamku( ruiny zamku) i miejscowości Castellum de Caned pochodzą z 1013 roku. W latach 1276-1344 całe hrabstwo Roussillon należało do Królestwa Majorki. Château de Canet-en-Roussillon był zamkiem wicehrabiów  o którym wspomniano po raz pierwszy w połowie XI wieku. Do dziś zachowały się tylko niektóre części pierwotnego zamku, takie jak kaplica św. Marcina. Prawdopodobnie w tym czasie powstały pierwsze obwarowania. Zamek znajduje się 130 metrów od kościoła św. Jakuba w Canet-en-Roussillon.

Pozostałości starych murów miasteczka.W miasteczku nie odnajdziemy jednak zbyt wiele pozostałości z przeszłości , jeżli chcemy pozwiedzać to lepiej pojechać 10 km dalej do PERPIGNAN

Kościół św. Jakuba w Canet-en-Roussillon


Wschody i zachody słońca

Jak wszędzie gdzie się z znajdziemy ,obojętne czy jest to morze ,ocean ,góry czy natura i piękne widoki możemy podziwiać niesamowite wschody i zachody słońca. Z zachodami jest o tyle lepiej ,że nie trzeba na nie wstawać wczesniej. Jednak plusem wyjazdów jesiennych (październik ) jest to ,że wschody slońca są późniejsze. Warto jednak się niekiedy poświęcić dla tych niesamowitych widoków. Można spędzić czas na plaży z winem i podziwiać zachodzące słońce.

Saveurs Oubliées-Côtes du Roussillon

Różowe wino z regionu Roussillion.Ten cuvée jest winifikowany w najczystszej tradycji.Cuvée jest to wino powstałe z mieszanki, z różnych winnic lub szczepów. Winogrona zebrane w pełnej dojrzałości poddawane są krótkiej maceracji. Wino  pochodzi z różnych terroirów równiny Roussillon (50% Syrah, 50% Grenache noir).


Kamping Mar Estang

Pomiędzy morzem, jeziorem i górami odkryjemy Kamping Mar Estang. Plaża znajduje się kilkadziesiąt metrów od kampingu praktycznie nad samym morzem. Jeśli chodzi o sam ośrodek to jak najbardziej polecam, wsezonie są organizowane różne imprezy ,poza sezonem brak imprez. Basen ze zjeżdzalniami jest zamknięty pozy sezonem ,czynny besen odkryty za który trzeba uiścić dodatkową opąatę ale tylko wtedy jeśli wynajmujemy domek na terenie kampingu od osob prywatnej .Wiele domków jest wykupoinych właśnie przez osoby prywatne. Może też obowiązywać kaucja za domek na wypadek zniszczeń, tak było za nasz domek (kwota 300 Euro). Jednak wynajmujący domek nie chciał jednak kaucji co też niekiedy się zgadza. Domek był spory 43 metry –Florent vacances-domek .Właściciele mówią tylko po hiszpańsku i francusku ,można pisać po angielsku.

Personel mówi głownie po francusku, ale możemy liczyć na pomoc pań w recepcji mówiących po angielsku, niemiecku i po polsku (Pani Dorota).Warto zapytać o Panią Dorotę a udzieli wam ciekawych wskazówek gdzie i jak zwiedzić oraz pomorze w barierze językowej.

Link: Kamping Mar Estang – Camping Siblu

 


Jezioro Canet-Saint-Nazaire

Ogromne jezioro  Canet-Saint-Nazaire jest rezerwatem przyrody ,gdzie znajdziemy stanowiska ornitologiczne oraz odtworzoną zabytkową wioskę rybacką.Staw Canet ma ogromne znaczenie dla ptaków ze względu na swoje szczególne położenie migracji Afryka-Europa. Można odlaleść tu gatunki: pustułkę, krogulec, kanarek pospolity, pliszkę żółtą czy świergotek łąkowy . Staw jest miejscem zimowania wielu gatunków, takich jak łyska i flaming różowy.


Galeria Canet-en-Roussillon


Przeczytaj również:

Wioska rybacka w Canet-en-Roussillon


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Canet-en-Roussillon

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!