Francja,  Leucate,  Oksytania,  PODRÓŻE

Leucate- ostrygowe zagłębie

Ostrygowe miasteczko

Leucate to ostrygowe zagłębie w regionie Oksytania, w departamencie Aude pomiędzy Narbonne i Perpignan. Miasteczko znajduje się na terenie Parku Regionalnego Narbonnaise en Méditerranée. Park ten zajmuje aż ponad 68 tysięcy hektarów ,a samo Leucate dzieli się na pięć części (Leucate Village,Leucate Plage,Cap Leucate, La Franqui,Port Leucate). Przed Leucate zwiedziliśmy Fort SALSES-LE-CHÂTEAU więc byliśmy po drugiej stronie ogromnego jeziora. Lekuate leży pomiędzy Morzem Śródziemnym ,a słonym jeziorem Etang de Leucate połączone jest trzema wąskimi ciekami wodnymi z morzem.


Port Leucate

Port Leucate jest cały czas w rozbudowywane, ciągle powstają nowe budynki i apartamentowce. Znajduje się tam miejsce na 1200 łodzi. Port Leucate jest bardzo  cichym , przyjaznym rodzinom kurortem nadmorskim z hotelami oraz kempingami z boiskami i domkami mobilnymi oraz oczywiście z apartamentami .

Port jest praktycznie z każdej strony otoczone wodą. W październiku miejsce było praktycznie opuszczone i nie zachęcało do spaceru. Przy jeziorze Etang  znajdziemy miejsca dla kamperów , ustronne miejsca dla łowiących ryby .Wypoczywa tam również dużo kajakarzy  i serferów. Étang des Leucate jest jednym z ośrodków hodowli ostryg i omułków w południowej Francji. Hodowcy ostryg i omułków pracują wyłącznie w dystrykcie Leucate.

Port Leucate

Historycznie po Leucate

W średniowieczu znajdowała się tutaj granica z Hiszpanią, znajdował się tu Fort Leucate  i był on odpowiednikiem twierdzy SALSES znajdującej się wtedy po stronie hiszpańskiej. Fort Leucate był  morskmi i lądowym punktem obserwacyjnym, jednak po podpisaniu Traktatu Pirenejskiego w 1659 roku zamek był zbyt kosztowny w utrzymaniu i został  zburzony na rozkaz Ludwika XIV. Do czasów dzisiejszych zachowały się tylko ruiny fortu.


Dom nad stawem Salses Leucate

W tym wyjątkowym miejscu położonym na pograniczu Aude i regionuKatalońskiego  można zakupić świeże ostrygi. Niskie kolorowe domki- baraki  na skraju kanału ozdobione akcentami morskimi . MAISON DE L’ETANG czyli Dom nad stawem Salses Leucate.

Maison de l’étang de Salses-Leucate powstał w ramach europejskiego programu LIFE+LG’Nature. Na 120 m² powierzchni odkryjemy wyzwania związane z ochroną lagun, żyjącą tam fauną i florą, tradycyjne połowy, które nadal się tam odbywają, hodowlę skorupiaków… i bogatą historię tego regionu.

MAISON DE L’ETANG-Dom nad stawem Salses Leucate

W centrum ostrygowym znajdują się usypane ostrygowe trawniki.

Zajrzyj na stronę osrygowego centrum:

Un lieu hors du temps, le village des ostréiculteurs de Leucate


Centrum ostrygowe w Leucate

Na drodze łączącej Leucate Plage i Port Leucate, przy odpływie rzeki Étang do morza, znajduje się Centre Ostréicole, gdzie sprzedaje się świeżo zebrane ostrygi i małże. Znajdują się tu kolorowe baraki ozdobione sieciami rybackimi, starymi bojami, łodziami i stosami muszli ostryg wokół. Odbywa się tu sprzedaż i degustacja ostryg na miejscu w naszej restauracji rybnej. Na degustację są także małże i inne owoce morza.

Tak trafiliśmy do restauracji ze świeżo złowionymi owocami morza L’aquarium. Szef był przemiły i bardzo pomocny przy wyborze i zakupie ostryg. Trochę przesadziliśmy z zakupem , ale akurat była nasza rocznica ślubu i postanowiliśmy spróbować ostryg .Szczerze powiem ,że trzy sztuki na osobę to wystarczajaca ilość na początek, żeby sprobować tych owoców morza.

L’aquarium – Strona Facebook

32 Centre ostréicole, Grau de Leucate, 11370 Leucate, Francja

L’aquarium-Leucate

Jedni je uwiwlbiają inni mają do nich obrzydzenie i niechęć. Nie jestem po żadnek ze stron chociaż nie będą one moim ulubionym smakołykiem w przeciwieństwie do małż które uwielbiam. Ostrygi przygotowano dla nas na ogromnym półmisku obłorzonego lodem z już przygotowanymi ostrygami do spożycia. Ostrygi należy kupować przede wszystkim świeże. Jednym ze sposobów żeby sprawdzić ich świeżość jest to, że muszle są mocno zamknięte. Jeśli są otwarte lub niedomknięte tak jakby lekko uchylone to znaczy, że ostryga jest nieświeża i powinniśmy ją wyrzucić. Jeśli chodzi o ceny to są one uzależnione od wielkości ostryg.

Ostrygi przygotowane przez szefa L’aquarium kosztowały około 30Euro za trzy rodzaje ostryg w sumie 18 sztuk (6 bardzo dużych , 6 średnich i 6 mniejszych + krewetki ). Do tego zakupiliśmy białe wino Piepoul de Pinet – Club de Sommelier i Macon Villages. Ostrygi są aromatyczne i słone. Zazwyczaj podaje się je z cytryną, posiekaną szalotką i octem z czerwonego wina.


Winnice Cap Leucate

Wspaniałe winnice znajdują się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego Aude miądz innymi w: Leucate ,Roquefort des CorbièresFitou, Caves czy Port La Nouvelle.

Lokalne wina w Leucate to między innymi : „Cap 42°” AOP Fitou Czerwone, „Château Leucate-Cézelly” AOP Fitou Czerwone,„Etienne de Cézelly” AOP Fitou Czerwone

Wina Cap Leucate: Winnica Cap Leucate

Accueil

Winnica Leucate Le Chai, La Prade, 11370 Leucate


Ciekawostki:

  • La Franqui ma bardzo fajną plaże, jest też ulubionym miejscem dla windsurferów.można żeglowanie czy uprawiać inne sporty.
  • Co roku w kwietniu w La Franqui odbywają się europejskie mistrzostwa windsurfingu i zawody kitesurfingu.
  • Pomiędzy Portem Leucate a  Centrum Ostygowym (port hodowców ostryg) znajduje się 1,5 kilometrowy odcinek plaży dla nudystów. „Wioski naturystów” w Leucate są drugą co do wielkości dzielnicą naturystyczną w południowej Francji po tych w Cap d’Agde.

Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Leucate

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!