Hobby i pasje,  Świąteczne tradycje

Magia Świąt Bożego Narodzenia- bajkowo i filmowo

Historie adwentowe i świąteczne

Wiele historii Adwentu opowiada o zimie i o  historii Świętego Mikołaja i jego pomocników oraz o  bożonarodzeniowej historii Marii i Józefa  i Dzieciątka Jezus. Prócz bajek bożonarodzeniowych historie bożonarodzeniowe zawierają odrobinę rzeczywistości i przekazują wydarzenia, które rzeczywiście zostały przeżyte, w połączeniu z artystyczną wolnością autora. Na pewno wszystkim znane są piękne bajki Braci Grimm czy Andersena.Okres Adwetu i Świąt Bożego Narodzenia sprzyja przypomnieniu o tych pięknych bajkach .Wiele z bajek nawiązuje do zimowej aury i nastraja w okresie przedświątecznym do czytania bajek.

Dawniej kultywowano trochę już zapomnianą tradycję. Była to Szara godzina. Gdy zapadał zmierzch po skończonych pracach w gospodarstwie,domownicy zasiadali przy piecu i słuchali dawnych opowieści,bajek i wspominień i śpiewali pieśni.

https://www.wallpaperflare.com/
https://www.wallpaperflare.com/

Bajki Grimm

Bracia Grimm zebrali sporo takich bajek od okolicznych mieszkańców przemierzając przez wioski i miasteczka. Wiele bajek jest pięknych lecz te w okresie zimowo -świątecznym są chyba najpiękniejsze. W długie zimowe wieczory, kiedy robi się tak wcześnie ciemno, bożonarodzeniowe bajki są idealne jako opowieści na dobranoc przygotowujące do Bożego Narodzenia.

W bajkach zebranych przez braci Grimm znajdziemy wiele rozgrywających się zimą. I dzieci i dorośli uwielbiają bajki świąteczne. Wystarczy pomyśleć o piernikowym domku wiedźmy z bajki o Jasiu i Małgosi.

Kassel -Grimmweld
  • Pani Zima

Frau Holle potrząsa łóżkami, żeby padał śnieg na ziemię. Frau Holle (znana również w różnych regionach jako Holla, Holda, Perchta, Berchta, Berta lub Bertha) była początkowo legendarną przedchrześcijańską postacią kobiecą, która w powszechnej wierze przetrwała do XIX wieku. Jakub  GRIMM podjął próbę ustanowienia jej życzliwą boginią starożytności niemieckiej. Bajka “Pani Zima”została opublikowana przez braci Grimm w pierwszym wydaniu  Bajek Braci Grimm z 1812 roku. Ich źródłem była przyjaciółka i przyszła żona Wilhelma Grimm.

W Hesji często mówi się, że „Hulda ścieli łóżko”, kiedy pada śnieg, to znaczy, że potrząsa łóżkiem, a z nieba spada śnieg. Podobnie jak wiele innych opowieści zebranych przez braci Grimm, historia Frau Holle miała uczyć moralności. W tym przypadku jest tak, że ciężka praca jest nagradzana, a lenistwo jest karane.

Pani Zima HESSISCH LICHTENAU

  • Kopciuszek

Znana na  całym świecie  o dziewczynie wykorzystywanej przez macochę i przyrodnie siostry. Jej los jednak ulega odmienie dzięki małżeństwu z księciem. Najstarsza europejska wersja Kopciuszka o imieniu Zezolla pochodzi jednak z 1634 roku autorstwa włoskiego pisarza znanego z pisania baśni Giambattista Basilego. To właśnie na jego baśniach inpirował się francuski pisarz Charles Perrault a potem BRACIA GRIMM. Wcześniej jednak podobna bajka o macosze powstała już w Chinach w IX wieku. W wersji włoskiego pisarza Basilego Zezolla, córka księcia również żyje w niezgodzie z macochą. W baśni  Charles’a Perraulta z 1697 roku pojawia się wiele elementów, które do dzisiaj kojarzone są wątkiem Kopciuszka, przede wszystkim motyw szklanego pantofelka. Dopiero potem Bracia Grimm zmodyfikowali dodatkowo baśń i wydali w kolejnych wydaniach swojego zbioru (ostatnie ukazało się w 1857 roku).

MUZEUM GRIMMWELT w Kassel


Hans Christian Andersen

  • “Królowa Śniegu”

Jedna z najpiękniejszych baśni o złej i zimnej królowej. Baśń opowiada o dzieciach Gerdzie i Kaju, które żyły w przyjaźni aż do jednego z wiosennych dni. Do oka Kaja dostał się tajemniczy odłamek roztrzaskanego w przestworzach diabelskiego zwierciadła, to odmieniło spojrzenie chłopca na świat.Wszystko, co piękne i dobre, postrzegał on od tej pory jako brzydkie i złe. Grzeczny chłopiec zmienił  się w złośliwego i okrutnego. Trafił do władczyni lodowatej krainy Królowej Śniegu. Czy wiecie ,że miasto opisane w baśni w którym mieszkały dzieci to prawdopodobnie Heidelberg (w baśni opisano je prawie tak samo).

  • “Dziewczynka z zapałkami”

Bardzo smutna bajka o małej dziewczynce wędrującej boso w ostatni mroźny wieczór mijąjącego roku przez miasto ,próbując nadaremnie  sprzedać zapałki. Chyba jedna z najsmutniejszych bajek Andersena wydana po raz pierwszy w 1845 roku. Nikt w swoich świątecznych przygotowaniach do świąt nie zwracał uwagi na głodną i zmarzniętą dziewczynkę która pragąła tylko ciepła i miłości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • “Choinka”

O choince, która tak pragnęła urosnąć i uczestniczyć w rzeczach wielkich, że nie potrafiła cieszyć się chwilą obecną. Bajka powstała 21 grudnia w 1844 roku. W lesie rośnie mała choinka, która chciałaby być już dużym drzewem. Pewnego dnia młoda jeszcze choinka zostaje ścięta, aby ozdobić dom na Boże Narodzenie. Zostaje zakupiona, zaniesiona do domu i udekorowana. W Wigilię pięknie lśni od blasku świec, kolorowych ozdób choinkowych .Kiedy do pokoju wchodzą dzieci, ogałacają drzewko ze słodyczy i zabierają spod niego prezenty, Następnego dnia choinka myśli ,że historia się powtórzy, lecz służba rozbiera drzewko i zanosi je na strych. Choinka jest rozczarowana i smutna aż w końcu wiosną zostaje porąbane na kawałki i spalona.


Bajki świąteczne

Bajki w czasie świąt i nie tylko to fajne spędzenie czasu w niedzielne popołudnie lub w czasie trwania świąt. Poniżej bajki które możemy obejrzeć z całą rodziną.

1.Opowieść wigilijna– wspaniała opowieść wigilijna o zgorzkniałym skąpcu Scrooge’u, który nie znosił  Świąt Bożego Narodzenia ani otaczających go ludzi. Scrooge’a odwiedzają trzy tajemnicze duchy. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a Opowieść wigilijna to opowiadanie Charlesa Dickensa po raz poierwszy ukazała się w 1843 roku.

foto Internet- OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

2.Barbie w Wigilijnej Opowieści (2008)- baśniowa opowieść na podstawie książki Karola Dickensa produkcji amerykańskiej z lalką Barbie w roli samolubnej gwiazdy teatru.

3. Barbie: Idealne święta(2011)- Barbie i jej sióstry Skipper, Stacie i Chelsea, zobacz jak ich świąteczne plany niespodziewanie zamieniają się w przygodę.

4. Renifer Niko ratuje Święta(2009)-fińsko-duńsko-niemiecko-irlandzki film animowany. Niko to mały renifer, który znajduje w sobie siłę i odwagę, by ratować inne renifery przed wilkami i cały świat przed ich zakusami zniszczenia Świąt Bożego Narodzenia.

zdjęcie Internet -Niko ratuje święta

5. Ekspres polarny(2004)-historia 8-letniego chłopca, który nie wierzy w istnienie świętego Mikołaja. W Wigilię Bożego Narodzenia zostaje obudzony przez nadjeżdżający pociąg. Osobliwy pan Konduktor zaprasza chłopca w niezwykłą podróż na sam Biegun Północny. Podczas podróży poznaje on trójkę nowych przyjaciół, z którymi przeżyje wiele niezwykłych przygód i, co najważniejsze poznaje świętego Mikołaja .

foto Internet-Ekspres polarny

6. Artur ratuje Gwiazdkę (2011)- Dziadek Mikołaj od dawna jest już na emeryturze razem ze swoimi ukochanymi, starymi saniami. Jednak co roku dzieci z całego świata wysyłają do Świętego Mikołaja listy z prośbami o prezenty. Syn Mikołaja ma zająć się dostarczeniem wszystkich prezentów.

foto Internet- Artur ratuje gwiazdkę

7. Rudolf Czerwononosy Renifer– Rudolf jest jednym z latających reniferów które ciągną sanie Mikołaja.Ma on magiczny, czerwony nos, który oświetla Mikołajowi drogę w wigilijną noc.

8. Rudolf czerwononosy renifer i wyspa zaginionych zabawek (2001)Rudolfa męczy ciągła sława i nadal czuje się odmieńcem przez swój nos.

foto Internet-.Rudolf Czerwononosy Renifer

9. Przyjaciel Świętego Mikołaja (2010)- Święty Mikołaj oraz jego nowy, czworonożny przyjaciel  Łapa dowiadują się, że dzieci na całym świecie przestały czerpać radość ze świąt Bożego Narodzenia. Chcą to zmienić i wyruszają w podróż do Nowego Jorku. Jednak po o drodze Święty Mikołaj zostaje potrącony i traci pamięć.

foto Internet- Przyjaciel Świętego Mikołaja

10.Bajkowe Boże Narodzenie (2011)- Młoda dziewczyna Jules zostaje jedyną opiekunką swych siostrzeńców. Tuż przed świętami traci pracę. Wkrótce cała trójka zostaje zaproszona do bajecznego zamku w Europie.

Oczywiście filmów i bajek jest całe mnóstwo i nie sposób je wszystkie wymienić .Ja uwielbiam wracać do starych filmów między innymi do:

  1. “W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” (1989)- Rodzina Griswoldów postanawia spędzić wspólne, rodzinne święta Bożego Narodzenia. Clark zaprasza swoich rodziców i teściów, co okazuje się nietrafionym pomysłem. Co z tego wyniknie.
  2. “Kevin sam w domu”
  3. “Holiday”- Film o poszukiwaniu miłości. Iris jest zakochana w mężczyźnie, który zaręczył się z inną. Amanda, dowiaduje się, że człowiek, z którym mieszka był jej niewierny.Dwie kobiety nigdy się nie spotkały i dzieli je ponad 4 000 kilometrów. Wymieniają się miejscami zamieszkania na okres świąt.
  4. “Grinch: Świąt nie będzie”– Grinch jest małym, zazdrosnym i psotnym stworzeniem.
  5. “Listy do M.”- oczywiśce wszystkie części

Przeczytaj:

Muzeum GRIMMWELT – Kassel https://podroztysiacamil.com/2020/05/muzeum-grimmwelt-kassel.html

Zbiór bajek Braci Grimm https://podroztysiacamil.com/2020/08/zbior-bajek-braci-grimm.html

Inne świąteczne wpisy:

1.Jarmark bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)

https://podroztysiacamil.com/2021/11/jarmark-bozonarodzeniowy-weihnachtsmarkt.html

2.Pochodzenie Choinki Bożonarodzeniowej

https://podroztysiacamil.com/2020/12/pochodzenie-choinki-bozonarodzeniowej.html

 

Magia Świąt Bożego Narodzenia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!