Gudensberg,  Kassel,  Niemcy,  Zamki Hessen

Ruiny zamku w Gudensberg

Te małe miasteczko znajduje się w powiat Schwalm-Eder-Kreis w powiecie Kassel w Hessen ( tylko 20 km samochodem od Kassel).Przepływają przez nie rzeki Schwalm i Eder. Nazwa miejscowości po raz pierwszy została wymieniona w 1121 roku .

Jest to region o historycznym znaczeniu ,na  rejonie Gudensberg odnaleziono liczne wykopaliska prehistoryczne z Kultury Rössen(Kultura Rossen) z epoki neolitu to (4,600-4,300 lat p.n.e.) .Tu znaleziono w 1938 roku osadę sprzed około 4000 lat pomiędzy Odenbergiem a Gudensbergiem pierwsza osada z epoki żelaza .Natomiast gdy budowano kolej w 1899 roku odnaleziono stare 1000 lat p.n.e. cmentarzysko.

W okolicy góry Odenberg odnaleziono również przedmioty z epoki żelaza (1200-450 p.n.e.) oraz z kultury brązu (2200-1200 p.n.e.),oraz mury z okresu średniowiecza .Znaleziska znajdują się Hessischen Landesmuseum w Kassel.

Pomiędzy Gudensberg a małą wsią Maden (Gudensberg) odnaleziono również pozostałości starych domów, pieców do pieczenia, dołów do przechowywania zboża oraz kilku pochówków ludzkich, młynów zbożowych i naczyń ceramicznych.

Jest to najstarsze udokumentowane miejsce w Hesji ,w księgach wymieniane już w 800 roku.


Obernburg

Zamek został zbudowany w średniowieczu na górze Obernburg, był on siedzibą hrabiów Hesji z rodu Wernerów, a następnie Gisonenów. W późniejszych czasach zamek przeszedł  w ręce Dynastii Ludowinger z Turyngii do 1247 r.,

Ruiny zamku Obernburg znajdują się nad miastem na Schlossberg. Z wysokości 306 metrów  rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę.

Zachowała się tylko część muru ukazując nam kształt zamku.

Wieża więzienna przy Schlossstrasse, jedyna zachowana wieża dawnych fortyfikacji miejskich.


Historia 

W Gudensbergu zamieszkiwała również niewielka społeczność żydowska ,Miasteczko miało olbrzymie znaczenie dla gmin żydowskich. Ostatni  żydowski parlament w Hessen-Kassel odbył się w Gudensbergu w 1807 roku.Miasto był siedzibą  rabinatu okręgowego Fritzlar i Melsungen. Znajdowała  się tam szkoła żydowska ,łaźnia rytualna, synagoga i cmentarz.

Ostatnia rodzina żydowska opuściła Gudensberg,w 1938 roku i  historia tej kwitnącej niegdyś społeczności dobiegła końca.

W centrum miasta znajdują się zabytkowe budowle jak plebania z 1642 roku oraz najstarszy budynek w mieście, dom wiejski zbudowany w 1596 roku.

Alter Markt

Znajduję się tu protestancki kościół „St. Margarethen“ ,jest to gotycka budowla z XIII-XIV wieku. W kościele znajdują się dwa bogato zdobione epitafia Aleksandra Pflügera († 11 lutego 1575), landgrafa z Gudensberg i Felsberga.

 


Ciekawostki:

  • Podobno w XVII wieku po  południowej stronie góry Odenberg odbywały się  tam  egzekucje z polowań na czarownice. W 1662 roku zostały tam spalone  jako czarownice cztery kobiety  z Besse .
  • Legendy głoszą ,że mieszkał w Odenbergu germański Bóg Wodan wraz ze swoją armią.Mówi się też o bitwie w której brał udział Karol Wielki z Saksonami( jednak żadne zapiski historyczne nie zostały odnotowane na ten temat)
  • Możemy udać się na wieżę widokową Odenbergturm skąd rozpościera się panoramiczny widok na okolicę.
  • Na skrzyżowaniu dróg z Gudensberg do Kassel na północ od Gudensberg znajduje się Krzyż Kassel  gotycki kamienny krzyż z XIV wieku. Podobno  jest to krzyż pokuty wykonany przez nieznanego kamieniarza o wysokości 1,20 metra, nie wiadomo dlaczego go tam postawiono ( po raz pierwszy przedstawiony na rycinie w 1642–1646 ).

Krąży dość makabryczna legenda związana z tym krzyżem :podobno zdrajca, który podpalił miasto podczas oblężenia w 1387 roku, został tu schwytany i żywcem pochowany za zdradę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!