Hessen,  Kassel,  Niemcy,  Ottoneum,  PODRÓŻE

Ottoneum – Muzeum historii naturalnej w Kassel

Muzeum historii naturalnej 

Odnajdziemy tu ponad 450-letnią historię kolekcji.Budynek jest jednym z najstarszych w Kassel  i ostał zbudowany w latach 1600-1606 ,a nazwa Ottoneum pochodzi od imienia syna Landgrave Motiza.

Znajduje się tu kolekcja sztuki i historii naturalnej.Znajdował się tam główny ośrodek kulturalny w Kassel ,później stworzono tam w 1709 roku ośrodek naukowo -badawczy Kolegium Carolinum z wielkimi niemieckimi uczonymi. Głównym trzonem tego Kolegium byli :

  • Georg Forster – przyrodnik i pisarz podróżniczy pochodzący z mokrego Dworu niedaleko Gdańska.Tłumacz wielu podróżniczych książek w tym również tłumaczył dzienniki kapitana Cooka( brytyjskiego odkrywcy , kartografa i nawigatora)
  • Samuel Thomas von Sömmerring-jeden z najważniejszych niemieckich lekarzy anatomii .Odkrył plamki w siatkówce oka ludzkiego.Oprócz tego był wynalazcą( zaprojektował teleskop i telegraf elektryczny), paleontolog  i antropolog.

Znajdował się tutaj teatr anatomiczny oraz obserwatorium.Studenci mogli w nim obserwować sekcje patrząc z góry.Pierwszy taki teatr anatomiczny powstał na  UNIWERSYTECIE  W PADWIE pod koniec XVI wieku i jest zachowane do dzisiaj.


W późniejszym czasie ogromne zbiory trzeba był przenieść do MUZEUM FRIDERICIANUM znajdującemu się zaraz po drugiej stronie ulicy.Później jednak zbiory przyrodnicze przeniesiono ponownie do Ottoneum .


Co znajdziemy w muzeum ?

  • Drewniana Biblioteka Schildbach to biblioteka składająca się z 530 tomów o florze ,każdy grzbiet strony to inny gatunek drzewa z opisem pochodzenia czy jego wyglądu.
  • „Słoń Goethego”– szkielet głowy został wypożyczony Goethemu przez badacza Sömmerringa do zbadania kości międzyszczękowej
  • Herbarium Ratzenbergera -zielnik z ponad 700 tłoczonymi  roślinami .Zielnik powstał w latach 1556-1592 i jest to jeden z najstarszych zachowanych tego typu zielników w Europie.

Znajdziemy również wystawę od starożytności do współczesności.Koło budynku Ottoneum znajdziemy prehistoryczne skamieniałości  .


 Fontanna Papina 

znajduje się przed muzeum. Papin był on wynalazcą ,fizykiem i matematykiem z Francji .On również był hugenockim uciekinierem z Francji( francuskich protestantów, kalwiniści)

Przybył do Niemiec i był jednym z francuskiej  społeczności hugenockiej w Marburgu. Był profesorem na Uniwersytecie w Marburgu . To on opracował jako pierwszy podwodny pojazd w 1692 roku! Skonstruował piec do topienia szkła, podnośnik wody, pompę wirową odśrodkową.

Pracował dla Langrafa w Hessen-Kassel gdzie opracowywał sprawy techniczne związane z  WASSERSPIELE IM BERGPARK WILHELMSHÖHE

 


Ciekawostki:

  • Landgrav Motiz– pochowany jest w Kościele Św. Marcina MARTINKIRSCHE znajdującym się w centrum Kassel
  • w czasie II wojny światowej muzeum zostało zbombardowane i połowa dzieł uległa całkowitemu zniszczeniu, budynek udało się jednak ponownie odtworzyć .

Adres:

Naturkundemuseum im Ottoneum
Steinweg 2
34117 Kassel


Cennik:

dorosły bilet całodniowy 4,50 Euro /zniżkowy 2 Euro

również zniżki dla szkół , studentów seniorów ,niepełnosprawnych


Czynne :

Poniedziałek -zamknięte

Wtorek/Czwartek/Piątek i Sobota -od 10-17

Środa – od 10-20

Niedziela – od 10-18


Strona :Ottoneum


Źródło:

Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!