Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Wieża Druselturm

Zabytkowy budynek Elisabeth-Hospital oraz Wieża Druselturm

Zaraz koło ZWEHRENTURM przy MUZEUM FRIDERICIANUM znajduje się zabytkowy budynek ,który kiedyś wielokrotnie mijałam .Przy okazji zwiedzania muzeum postanowiła bliżej poznać historię tej budowli.

Jest to zabytkowy budynek starego szpitala Elisabeth-Hospital (adres: Oberste Gasse 4, 34117 Kassel) Budynek jest jednym z najstarszych w Kassel ,pochodzi z 1297 roku i był pierwszym szpitalem w Kassel dla ubogich.Gdy go wybudowano to budynek znajdował sie poza murami miasta .Wspominałam już o bramach w Kassel ,jedną z nich była właśnie ZWEHRENTURM  znajdująca się dokładnie naprzeciwko tego byłego zabytkowego szpitala.W każdym razie szpital znajdował się za murami miasta aby mieszkańcy nie zarazili się chorobami ,gdyż wysyłano tam ciężko chorych między innymi trędowatych.

 

Widok z boku budynku do strony ulicy Steinweg . Na wprost wieża Zwehrenturm.

Tą ulicą dojdziemy do zabytkowej wieży Druselturm z 1415 roku i dalej do zabytkowego MARTINKIRSCHE


Elżbieta z Schönau- Elżbieta z Hesji 

Szpital został założony dzięki drugiej żonie Landgrabiego Heinricha I- Mechthildę von Kleve.

Święta Elżbieta z Hesji (1129–1165) była niemiecką benedyktynką i mistyczką. Już w wieku 12 lat została oddana do zakonu benedyktynów.Elżbieta przeżywała mistyczne wizje, ekstazy i objawienia.Przebywając zw klasztorze zapadła na chorobę a była nią depresją ,która była następstwem umartwiania się i ascezy.wtedy modląc się gorliwie doznawała objawień ,które zostały spisane przez opata klasztoru . Zmarła w wieku 35 lat i pochowana w opactwie św. Floryna w Schönau. Jednak jej relikwie zostały zniszczone przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej. Zachowała sie tylko głowa przechowywana w relikwiarzu ołtarza Św. Floriana .Patronka osób cierpiących na depresję.

Szpital został został rozebrany i odbudowany za landgrabiego Wilhelma IV w 1587 roki i został przeznaczony na  mieszkania dla emerytowanych urzędników sądowych i żon po nich.


Wieża Druselturm

Udając się dalej uliczką dotrzemy do wieży  Druselturm z 1415 roku .Wieża służyła jako wzmocnienie murów miejskich wcześniej tu stojących  oraz jako więzienie z głębokimi lochami.Więźniowie byli tam spuszczani przez okrągły otwór w podłodze wieży  po linach.Na samym dole był loch a piętrze mieszkał strażnik więzienny.

Wieża płonęła dwukrotnie , raz w 1905 roku i później w czasie II wojny światowej .Zdecydowano jednak wieży nie burzyć ze względu oczywiście na samą historyczną wartość .Mimo to wymaga ona remontu gdyż fuga mająca parę setek lat rozpada się .

Wieża Druselturm zawdzięcza swoją nazwę od rzeki Drusel ( małemu dopływowi Fuldy) w tym miejscu płynącemu pod murem .Spływała ona kamiennymi kanałami .


Źródło:

Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!