Festiwal Cytryny ,  Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Menton,  PODRÓŻE

Święto Cytryn w Mentonie

Festiwal Cytryny 

Każdego roku w MENTON przez dwa tygodnie odbywa się Festiwal Cytryny (Fete du Citron). Do miasta przyjeżdza wtedy wielu turystów aby móc uczestniczyć w tym pięknym cytrynowym święcie. Całe miasto mieni się kolorem żółtym i pomarańczowym. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w Mentonie na które wszyscy wyczekują przez cały rok. Święto Cytryn narodziło się już w 1934 roku, a od 1936 roku prezentowane są w ogrodach Biovès w Menton. Co roku obowiązuje inna tematyka. W 2023 roku była tematyka “Rocka i opery”. W innych latach była np. tematyka – “Opera i tańce”, “Święta świata”, “światy fantazji”, “Bollywood”, “20 000 mil podmorskiej żeglugi” i wiele innych wspaniałych tematycznych festiwali.

W trakcie trwania festiwalu prezentowane są wspaniałe rzeźby sięgające nawet kilku metrów wysokości, są zbudowane z cytryn i pomarańczy które potem są sprzedawane po niskich cenach. Podczyas tego święta do budowy tych cytrusowych konstrukcji jest wykorzysywane prawie 200 ton cytryn i pomarańczy gdzie na 1metr kw. przypada aż 30kg owoców.

Organizowane są wspaniałe pokazy i parady na platformach gdzie występuje wielu tancerzy i artystów. A na zakończenie wspaniałe pokazy sztucznych ogni. Początki święta znane są już od lat 30 XX wieku. Menton słynie ze swoich pomarańczy jednak na potrzeby festiwalu sprowadzane są z zagranicy.

Cytryna z Menton jest uprawiana od XV wieku, w XVIII wieku nastąpiło coraz większe zainteresowanie cytryną i eksportowano ją do Rosji czy Stanów Zjednoczonych. Już w  XIX wieku w Mentonie uprawiano 80 000 drzewek cytrynowych. Niestety działalność zaczęła upadać już pod koniec XIX wieku z powodu braku portu a potem dodatkowo spadła produkcja przez mrozy i choroby. Odrodzenie zaczęło następować dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie jest uprawiana przez niewielu plantatorów dlatego jest taka cenna dla miasteczka. Cytryna z Menton jest coraz bardziej promowana i doceniana. Menton Lemon ma słodki smak, intensywny aromat i umiarkowaną kwasowość.

W 2015 roku cytryna z Menton uzyskała europejską etykietę IGP i jest uprawiana tylko w kilku gminach Alpa Nadmorskich: Menton, Castellar, Gorbio, ROQUEBRUNE-CAP-MARTIN, Sainte-Agnès. Oznacza to też ,że cytryny są uprawiane metodą tradycyjną i są zbierane ręcznie. Natomiast uprawy muszą siŁ znadować przynajmniej 7 km od morza oraz nie wyżej niż 390 metrów n.p.m. 

Można połączyć dwie świetne imprezy w tym czasie : Święto Cytryn w Mentonie i KARNAWAŁ W NICEI. Można upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i wspaniale spędzić czas nawet w lutym. My tak zrobiliśmy i szczerze polecam. Skorzystaliśmy podczas pobytu z wieczornego “Festiwalu świateł w Nicei” o 20:30, na drugi dzień odbywała się “Bitwa Kwiatów” o 14:30. “Święto Cytryn” w kolejnym dniu od 21:00 do 22:15. Bilet stojący to koszt 16 Euro od osoby ( rok 2023).

Kolejny Festiwal odbędzie się od 17 lutego do 3 marca 2024 roku pod tytułem “Igrzyska Olimpijskie od starożytności do współczesności”. Wszystkie informacje o święcie, cennik oraz zrobimy rezerwację na stronie Święto Cytryn w Menton

W Menton znajdziemy wiele sklepików z cytrusowymi wyrobami : czekoladki, ciasteczka, babeczki czy wspaniałe soki,syropy, likiery cytrynowe, dżemy i miody. Oprócz tego oczywiście zaopatrzymy się w mydełka, płyny i różnego rodzaju zapachy i olejki eteryczne. Znajdziemy tu ideale pamiątki i prezenty.


Przeczytaj również :

Karnawał na Lazurowym wybrzeżu – Karnawał w Nicei


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Menton

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!