Baunatal,  Hessen,  Kassel,  PODRÓŻE

Parki przyrodnicze w Niemczech – Hessen- Habichtswald

Parki przerodnicze w Niemczech

W Niemczech parki przyrody zajmują prawie 30 procent powierzchni kraju. Najstarszym niemieckim parkiem krajobrazowym jest założony w 1921 roku Park Przyrodniczy Pustaci Lüneburskiej w północnych Niemczech z lasami, łąkami , ogromnymi wrzosowiskami. Park ten znajduje się między HAMBURGIEM,Bremą i Hanowerem. →Strona turystyczna Pustaci Lüneburskiej

Największym parkiem przyrody jest Schwarzwald Centralny/Północny Park Przyrody o powierzchni aż 4200 kilometrów kwadratowych. Tuż przy granicy z Francją i Szwajcarią rozciąga się magiczny Schwarzwald czyli Czarny Las. Charakteryzuje się pięknym  i różnorodnym krajobrazem dolinami, lasami, rwącymi strumieniami, łąkami i pastwiskami. Odnajdziemy tu magię nietkniętej przyrody.

Schwarzwald znajduje się na wysokości do 1493 m n.p.m. i ponad 6000 kilometrów kwadratowych to najwyższe i największe zwarte pasmo górskie w Niemczech, położone w południowo-zachodniej części Badenii-Wirtembergii. Na pewno warto odwiedzić uzdrowiskowe miasta z źródłami ciepłych wód mineralnych w Baden-Baden czy Bad Wildbad. W całym regionie znajdziemy wiele atrakcji  →Park przyrody Schwarzwald

Natomiast najmniejszym parkiem w Niemczech to Park Przyrody Siebengebirge niedaleko Bonn o powierzchni 112 kilometrów kwadratowych.

Parki przyrodnicze w Hesji

Parki przyrodnicze w Hessen zajmują ogromne tereny.

Geo-Naturpark Bergstraße-Odenwald o powierzchni 3800 km2 znajduje się w części na południu Hesji, w części Bawarii i na północy Badenii-Wirtembergii. Park Przyrody Taunus o powierzchni 1348 km2 w niskim paśmie górskim Taunus.

GEO-NATURPARK Bergstraße-Odenwald

Geopark przyrody Frau-Holle-Land powierzchi 1156 km2 niedaleko od KASSEL w powiecie Werra-Meißner-Kreis i Hersfeld-Rotenburg. Nazwa tego parku pochodzi od baśniowej i legendarnej postaci Frau Holle (bajka BRACI GRIMM). Obszar ten rozciąga się wschodnich krańców miasta Kassel.Między innymi znajdziemy tam HESSISCH LICHTENAU leży  w powiecie Werra-Meißner-Kreis, jest bramą do kraju Matki Huldy czyli Pani Zimy. W miasteczku znajduje sią szlak Pani Zimy o miasteczku  (Frau-Holle-Rundweg).Sercem miasteczka jest Holleum (Muzeum Frau Holle). Trasa prowadzi zwiedzających przez 12 stacji po historycznym starym mieście.

ROTENBURG NAD FULDĄ

Park Przyrody Regionu Wulkanicznego Vogelsberg znajduje się w środkowej Hesji o powierzchni 880 km2. Vogelsberg to stary obszar wulkaniczny z największą masą bazaltu w Europie. Park przyrody Lahn-Dill-Bergland o powierzchni 874 km2.

Park przyrody Knüll o powierzchni 830 km2 , założony w 2021 roku w północnej Hesji w okręgach Schwalm-Eder i Hersfeld-Rotenburg. Graniczy z miastami HOMBERG (Efze) na północy, Neukirchen na zachodzie, Breitenbach am Herzberg na południu. Inne miasteczka w powiecie Schwalm-Eder-Kreis między inymi MELSUNGEN ,GUDENSBERG, FRITZLAR

Park przyrody Rhein-Taunus to park przyrody obejmujący 810 km2 w Hesji, w niskim paśmie górskim Taunus i Rheingau.

Heski Park Przyrody Rhön o powierzchni 720km2 , Heski Park przyrod Spessart o powierzchni 740 km2 zalesionygłównie z dębami i bukami.

Park przyrody Reinhardswald to park przyrody na północnym krańcu kraju związkowego Hesja, w powiecie Kassel o powierzchni 449 km2 w gminach Bad Karlshafen, Grebenstein, Hofgeismar, Immenhausen, Liebenau, TRENDELBURGReinhardshagen i Wesertal.

Park przyrody Kellerwald-Edersee o powierzchni 406 km² w heskim paśmie niskich gór Kellerwald, łącznie z górskim krajobrazem wokół zbiornika Edersee. Obejmuje jeden z największych obszarów lasów bukowych w Niemczech.

Park przyrody Diemelsee to park przyrody o powierzchni 335 km² na pograniczu niemieckich krajów związkowych Hesji i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Park przyrody Habichtswald  znajduje się w północnej Hesji i zajmuje powierzchnię  475 km 2 wokół Kassel i Schwalm-Eder jest jest aż 9 razy mniejszy od parku Schwarzwald Centralny/Północny Park Przyrody który ma ż 4200 km 2. Znajduje się w nim słynny park BERGPARK WILHELMSHÖHE wpisany na listę Światoweg o Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wspaniała bujna przyroda, ścieżki rowerowe i szlaki dla lubiących piesze wędrówki oraz zamki i liczne ruiny zamków. Ruin znajdziemy tu sporo lub miejsca gdzie kiedyś znajdowały się osady. W okolicy KASSELznajduje się wiele niewielkich wzgórz zazwyczaj o wysokości 300-600 metrów. Wiele wzgórz niestety nie posiada rzadnych pozostałości z przeszłości a niekiedy są to jakieś tajemnicze ogromne głazy lub mury.

Park Przyrody Habichtswald jest ciekawy i warty odwiedzenia.Odnajdziemy tu bezdrzewne płaskowyże, stożki bazaltowe i zaczarowane jeziora oraz romantyczne ruiny zamków.  Wędrówkę możemy rozpoczęć z jednego z pięćdziesięciu parkingów turystycznych. Trasa turystyczna prowadzi nas przez ponad 85 kilometrów od Edersee przez Naumburg i Kassel do Zierenberg. Obszar Dörnberg jest jednym z najbardziej imponujących krajobrazów w Parku Przyrody Habichtswald.

Stary bunkier mijany po drodze

Kamieniołom Hirzsteina (Steinbruch Hirzstein)-  ściana Hirzstein ma 502 metry wysokości. W pobliżu Hirzstein około 450 m od szczytu Hirzstein, w pobliżu małego schroniska Teufelseck, które stoi obok leśnej ścieżki znajduje się bazaltowe przejście ściana diabła -Teufelsmauer. Jest to część dawnego kamieniołomu, w którym w XVIII wieku wydobywano tuf bazaltowy Habichtswald do budowy HERKULESA

Spacerując po lesie trzeba być bardzo uważnym ,możemy znaleść naprawdę ciekae i tejemnicze miejsca. Kiedyś natknęłam się na takie niedaleko mojego miejsca zamieszkania na Brasselsberg i pewnego dnia wybrałam się tam na samotną wyprawę z psem. Wtedy właśnie w tych tajemniczych lasach natknęłam się na ogromne głazy, a im głębiej  w las tym bardziej robiło się dziwnie i nawet ptaki ucichły. Skręcając nie w tą dróżkę gdzie chciałam iść brnęłam coraz bardziej w las. Wtedy w lesie spędziłam kilka godzin próbując się wydostać na odpowiednią ścieżkę.

Wracając jednak do tych ogromnych głazów które są jakby porozrzucane koło ścieżki zwane Porta Lapidaria czyli kamienne bazaltowe drzwi/przejście. Pięknie uformowane tworzą przejście, niektóre mają wrośnięte drzewa w skały. Idąc dalej i skręcając w prawo natrafimy na Wieżę Bismarcka w Kassel, która została otwarta w 1904 roku i ma 25,5 metrów i  jest najwyższą z 47 kolumn Bismarcka opartych na projekcie „Götterdämmerung”.

Również na Baunsberg  niewysokie wzgórze na prawie 415 m n.p.m., składa się głównie z bazaltu, jest pochodzenia wulkanicznego. Odnajdziemy tam ciekawą kamienną ścianę, jest to mur pierścieniowy z pozostałościami fosy. Prawdopodobnie był tam kiedyś zamek jednak nie udało mi się nic więcej ustalić. Wewnętrzna powierzchnia tego pierścienia ma prawie 410 metrów, na górze znajduje się wiele ogromnych głazów. Wytyczone są tam trasy do biegania , spacerowania czy jazdy rowerowej.


Największe przyrodnicze parki  w Niemczech

Schwarzwald Centralny/Północny Park Przyrody o powierzchni aż 4200 km2 tuż przy granicy z Francją i Szwajcarią rozciąga się magiczny Schwarzwald czyli Czarny Las. Charakteryzuje się pięknym  i różnorodnym krajobrazem dolinami, lasami, rwącymi strumieniami, łąkami i pastwiskami. Odnajdziemy tu magię nietkniętej przyrody.

Park Przyrody Południowego Schwarzwaldu o powierzchni 3940 km2 jest drugim co do wielkości parkiem przyrody w Niemczech.

Park przyrody Sauerland-Rothaargebirge o powierzchni 3827 km2 jest jednym z największych parków przyrody w Niemczech i znajduje się w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Geo-Naturpark Bergstraße-Odenwald o powierzchni 3800 km2. Znajduje się na południu Hesji, w części Bawarii i na północy Badenii-Wirtembergii. Na terenie Geoparku znajdują się obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Grube Messel to nieczynna odkrywkowa kopalnia łupków bitumicznych.(miejsce światowego dziedzictwa),Klasztor Lorsch czy„Mathildenhöhe Darmstadt“ (miejsce światowego dziedzictwa).

Park przyrody Altmühltal o powierzchni 2962 km2 w Bawarii. Znajduje się w okręgach administracyjnych Środkowej Frankonii, Górnej Bawarii, Dolnej Bawarii, Szwabii i Górnego Palatynatu.

Park przyrodniczy Lasu Bawarskiego (Naturpark Bayerischer Wald) o powierzchni 2780 km2 znajduje się na północ od Dunaju aż do granicy z Republiką Czeską.

Park przyrody Las Teutoburski/Eggegebirge jest drugim co do wielkości w Nadrenii Północnej-Westfalii i szóstym co do wielkości w Niemczech z powierzchnią 2751 km2.

Park przyrody Szwajcaria Frankońska (Naturpark Fränkische Schweiz – Frankenjura)o powierzchni 2346 km2 w północnej Bawarii. Jest drugim co do wielkości parkiem przyrody w Bawarii po parku przyrody Altmühltal

Park przyrody Bergisches Land o powierzchni 2100 km2 park przyrody w Nadrenii Północnej-Westfalii

Park przyrody Las Turyński  o powierzchni 2082 km2 rozciąga się na obszarze wokół Rennsteig w Lesie Turyńskim, w Wysokich Górach Łupkowych Turyngii z doliną Schwarzatal.

Park przyrody Harz/Saksonia-Anhalt o powierzchni 1160 km2 graniczy z Parkiem Przyrody Harz ( Dolna Saksonia ) na południowym zachodzie o powierzchni 790 mk2 oraz z Parkiem Przyrody Harz / Saksonia-Anhalt ( Ziemia Mansfelder ) na południowym wschodzie. Góry Harz są dużym obszarem chronionym. Znajdziemy tam  najdłuższy wiszący most w Niemczech po którym możemy się przejść i jest to spora dawka andrenaliny.

Most linowy Titan RT znajduje się na obszarach Oberharz am Brocken i Thale w powiecie Harz w Saksonii-Anhalt, którego granica przebiega przez środek mostu. Most wisi nad częścią zbiornika zapory Wendefurth, która łączy się z powietrzną stroną zapory Rappbodetalsperre.

Góry Harz -most Titan RT

 

Die 10 besten Freizeitparks in Hessen


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Stadt,Regiówiki,

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!