Niemcy,  PODRÓŻE,  Saksonia Anhalt

Góry Harz -most Titan RT

Titan RT w górach Harz

Spacer po najdłuższym wiszącym moście w Niemczech to spora dawka andrenaliny która jest jeszcze większa jeśli ma się lęk wysokości. Cała konstrukcja ma 483 metry a tym samym jest jednym z najdłuższych wiszących mostów dla pieszych na świecie. Most mierzy aż imponujące 458,5 metra długości i waży prawie 120 ton. Harz to wspaniałe wędrówki i zapierające dech w piersiach widoki.

Most linowy znajduje się na obszarach Oberharz am Brocken i Thale w powiecie Harz w Saksonii-Anhalt, którego granica przebiega przez środek mostu. Most wisi nad częścią zbiornika zapory Wendefurth, która łączy się z powietrzną stroną zapory Rappbodetalsperre.

Wiszący most robi już wrażenie podchodząc do ogromnej tamy a potem patrząc na most od strony tamy.


Titan RT – Ekscytujący spacer

„Titan-RT” rozciąga się nad zbiornikiem Bode o całkowitej długości 458,5 metra. Konstrukcja lin wbija się w skały łupkowe po obu stronach doliny z siłą uciągu wynoszącą 947 ton. Do tego most utrzymywany jest za pomocą 2 lin stabilizujących  przy większych prędkościach wiatru. Mimo wszystko nasz spacer również nie odbył się bez lekkiego wiatru ,który w  połowie mostu był dość odczuwalny. Jednak były to dopuszczalne normy i można było wejść  spokojnie na most . Przejście po moście odbywa się po specjalnej kratownicy-chodniku która dodatkowo powoduje strach gdy spojrzysz w dół w 100-metrową przepaść.

Powiem szczerze jest to faktycznie wyzawnie dla kogoś z lękiem wysokości. Udało mi się przejść mostem jedynie dzięki wsparciu męża i poręczy której się kurczowo trzymałam przez całą długość mostu. Polecam żeby przełamać swój strach. Było to spore wyzwanie jak dla mnie ale udało się ,chociaż muszę przyznać że ciemne okulary pomogły:)


Zapora Rappbode

Rappbodetalsperre to ogromna zapora wybudowana w latach 50 XX wieku i jest jedną z dwóch największych zapór wody pitnej w Niemczech. Zapora Rappbode wraz z innymi dolinami, zaporami i i zbiornikami retencyjnymi, tworzy system zapór Rappbode do ochrony przeciwpowodziowej we wschodnim Harzu.Od 70 lat chroni wioski w dolinie przed powodziami. Jest to ogromna tama  o wysokości 106 metrów i 415 metrów długości .

Tunel Landesstraße 96

Znajduje się tutaj  największa podwójna zjeżdżalnia linowa w Niemczech o ponad kilometrowej długości. Gigaswing to swobodny spadek w głęboką na 75 metrów otchłań,

Co odważniejsi mogą skoczyć ze 100 metrów w głąb z Gigaswingiem, samotnie lub w parze.

Gigaswing

Godziny otwarcia:
Lato / kwiecień – październik
wtorek: 14:00 – 18:00
środa – niedziela: 9.30 – 18.00

Zima / Listopad – Marzec
środa – niedziela: 13:00 – 16:00


Informacje 

Cennnik
Dorośli 6 Euro

Dzieci (4-14 lat) 4 Euro

Grupy 20 osób lub więcej za osobę 5 €

Godziny otwarcia:
Przez cały rok / codziennie od 9:00 do 18:00

Adres:

Rappbodetalsperre 38889 Oberharz am Brocken

Most jest wieczorem oświetlony. Na zwiedzenie mostu możemy spokojnie  poświęcić około godziny jeśli nie ma kolejek. Natomiast przy złej deszczowej  pogodzie lub silniejszego wiatru most  jest zamknięty.

Titan RT-most wiszący


Zajazd Netzkater

W drodze powrotnej z wiszącego mostu trafiliśmy do świetnego zajazdu z pysznym domowym jedzeniem. Netzkater to dawna wieś willowa należąca do gminy wiejskiej Harztor . Miejsce stało się znane dzięki restauracji z hotelem, który został zburzony w 2011 roku. Początki miejscowości sięgają początku XIII wieku  gdy założono tu staw rybny w posiadłości hrabiów Hohnstein. W 1883 roku powstał hotel, który rozsławił to miejsce, został wybudowany  jako dom restauracyjny i noclegowy „Netzkater”, będący wówczas własnością Emila Lieseganga. Potem hotel stał długo pusty i popadał w ruinę i został rozebrany a na jego miejscu powstał ta właśnie fajna knajpka. Znajdziemy tu nawet przepyszne delikatne rolady ,kluski śląskie i naszą modrą kapustę.

Otwarte: 

od środy do niedzieli od 11:00 do 20:00

Poniedziałek i wtorek to dni wolne

Adres:

Wirtshaus zum Netzkater
Netzkater 5b
99768 Harztor

Obok zajazdu znajduje się atrakcja dla dzieci -Dom czarownicy na kurzej łapce.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!