Francja,  Nowa Akwitania,  PODRÓŻE

Saint-Julien-en-Born – Latarnia morska Contis

Miasteczko jest  spokojnym turystycznym miejscem wraz z nadmorskim kurortem Contis-Plage. Znajduje się tu latarnia morska, na którą można wejść i podziwiać widoki z góry.

Latarnia morska Contis została zbudowana w 1862 r. Dekretem Napoleona III,  zbudowano ją  prawie kilometr od Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się tylko 15 km od MIMIZAN. Na początku latarnia była cała pomalowana na biało,jednak w latach 30 XX wieku została odmalowana. Została pomalowana spiralnym wzorem tzw. opaska Archimedesa owinięta wokół budynku.

Latarnia morska Contis przed 100 laty

Latarnia ma wysokość 38 metrów i 183 żeliwne schody po których trzeba wdrapać się na górę. Przy wchodzeniu może się zakręcić w głowie .  Wysiłek się jednak opłaca i jest nagrodzony przepięknym widokiem i  wyjątkową panoramą, która rozciąga się wokół nas . Z jednej strony bezkres oceanu, z drugiej strony rozległy las .

Zasięg latarni  wynosi 23 mile morskie (42,5 km)

W 1944 r. latarnia  ledwo uniknęła zniszczenia, została  zbombardowana przez Niemców.  Jest chronionym  zabytkiem .

Latarnia morska Contis 2019
Schody na górę latarni

 

Latarnia morska Contis na Ocean Atlantycki

Mini wystawa w latarni

Wystawa na dole latarni niestety prezentuje się bardzo skromnie .Szkoda ,że nie opowiada o ciekawej historii latarni. Moim zdanie informacje są zbyt szczątkowe.Parę wycinków i plakatów w niebyt przyjemnym kącie to chyba za mało .


Przydatne informacje 

  • na latarnie nie można zabierać zwierząt  chyba , że jest mniejszy ruch i wtedy da radę przemycić pupila oczywiście za zgodą pracowników. Tylko małe pieski ,trzeba je trzymać na rękach
  • wąskie i ciasne przejście na taras latarni , na górze  zawsze jest jeden z pracowników

Wstęp:

  • dorośli i dzieci od 12 roku życia – 3 €
  • -dzieci od 3 do 12 lat -1€
  • -poniżej 3 lat wejście za darmo


Zabytek historyczny

 

Mapka Saint-Julien-en-Born

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!