Francja,  Grasse,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE

Grasse – dwa oblicza miasteczka

Dnia 28 listopada 2018 roku po 10 latach spotkań i debat związanych  z perfumami w Pays de Grasse na temat uprawy roślin perfumeryjnych oraz znajomości naturalnych surowców. Grasse zostało zaliczone przez UNESCO do  Niematerialnego Kulturowego Dziedzictwa Ludzkości .


Historia 

Fresk na ścianie budynku przy perfumerii Molinard.  W Grasse znajdują się znane na całym świecie  PERFUMERIA MOLINARD FRAGONARD GALIMARD

Mural na ścianie budynku w Grasse w okolicy Perfumerii Molinard

Herb Grasse – to baranek paschalny  trzymający krzyżowy sztandar ,a na górze umieszczono  koronę hrabiego Bigarrée.

Herb można odnaleźć na starych kamieniach chodnikowych w starym centrum historycznym Grasse. Miasto znane w świecie z przemysłu perfumeryjnego i aromatów .To miasto sztuki i historii . Grasse na pewno zaskakuje ale też intryguje ,sprawia ,że chce się je bardziej poznać pomimo niekiedy jak wspomniałam pewnej dozy zaskoczenia . O tym jednak później.

W miasteczku znajduje się Katedra z XIII wieku i pałac biskupi i dworki z XVII i XVIII wieku. W centrum historycznym odnajdziemy labirynty wąskich uliczek ,małe placyki i surowe fasady budynków. Miasteczko kryje w sobie wiele skarbów architektury chociaż na pierwszy rzut oka nie wydaje się zbyt przyjemne .W centrum skupiłabym się bardziej na historycznym miejscu  i na architekturze .Na pewno nie jest to miasteczko jak  EZE czy TOURRETTES-SUR-LOUP

Miasteczko od XIII wieku było związane z garbarnią , było to  centrum produkcji rękawiczek i garbarstwa. Dopiero trzy wieki później pojawiła się moda na pachnące skóry i tak pomału miasteczko stało się w XVII wieku światową stolicą zapachu. Perfumiarze odseparowali się do garbarzy .Ich statut został zatwierdzony w 1729 roku przez Parlament Prowansji. Osiedliło się wielu perfumiarzy  a klimat tylko sprzyjał do uprawy wielu kwiatów .

Link do oficjalnej strony miasta: http://www.grasse.fr/

Możemy się spotkać z Herbem z Grasse na kostce chodnikowej.

Monument

Pomnik Leona Chirisa wzniesiono na cześć upamiętniania jego ogromnego wkładu w życie  gospodarcze, handlowe, przemysłowe i społeczne miasta. Inauguracja odbyła się 1914 roku. Leon Chiris urodził się w Grasse ,był przemysłowcem perfumeryjnym i politykiem . Jego ojcem był Léopold Chiris (1811–1862),był on kupcem perfum w Grasse. Rodzina Chiris zajmowała francuską scenę gospodarczą i polityczną przez dwa stulecia (1768–1968).

Początki najważniejszej firmy perfumiarskiej w Grasse rozpoczęły się od Antoine’a Chirisa (1748–1816).Chiris z powodzeniem  powiększał obszar wpływów firmy rodzinnej i inwestował w politykę lokalną, narodową i kolonialną.

http://www.perfumeprojects.com/museum/marketers/Chiris.shtml

Pomnik postawiony w uznaniu i ku pamięci Leona Chirisa.

A LEON CHIRIS
CITOYEN DE GRASSE SENATEUR
LE SOUVENIR
ET LA RECONNAISSANCE DE SON PAYS DEDIENT CE MONUMENT MCMXIV

Widok na miasto

 


Uliczki Grasse 

Po zwiedzeniu Perfumerii Fragonard udaliśmy się na spacer uliczkami rozpoczynając go od Rue Jean Ossola. Obok znajduje się Prowansalskie Muzeum Kostiumów i Biżuterii (Provencal Museum of Costume and Jewelery)

Akurat ta uliczka jest ozdobiona olbrzymią ilością różowych parasolek zawieszonych nad nią. Parasolki prowadzą nas dalej i dalej. Początek spaceru zapowiadał się obiecująco .

Rue Jean Ossola. w Grasse

Udaliśmy się tą uliczką między stare zabudowę kamieniczek prowadzeni właśnie tymi parasolkami. Mijaliśmy butiki z ubraniami ,sklepiki  z pamiątkami Fragonard .

Butiki Fragonard

Tablica informacyjna nad drzwiami z informacją ( tłumaczenie może być troszkę niedokładne )

“Tutaj został odbudowany w XIV wieku klasztor i kościół dominikański, w którym wyjątkowe zgromadzenia zasiadały pod starym reżimem i trybunałem rewolucyjnym 1793–1794”

“Ici furent reconstriuts au XIV siecle le couvent et l eglise des dominicains ou siegeerent les assemblees exceptionnelles sous l ancien regime et le tribunal revolutionnaire 1793-1794”

Sklepiki oczywiście z lawendą i wieloma innymi pamiątkami

Dwa oblicza Grasse

Parasolki  w końcu się skończyły , ale poszliśmy dalej zainteresowani dokąd zajdziemy . Im dalej zagłębialiśmy się w uliczki tym bardziej robiło się nieprzyjemnie . Uliczki były brudne i nieprzyjemne ,śmierdziało moczem .Mieliśmy nadzieję wydostać się za chwilkę z tego małego labiryntu .

Słyszeliśmy w oddali duży gwar dobiegający gdzieś zza odrapanych i brudnych kamienic .Praktycznie tylko jedna osoba nas wtedy minęła. Głosy wydawały się już całkiem jakby tuż , tuż ,skręciliśmy w prawo w tak samo obskurną uliczkę . Trafiliśmy na plac , niestety nie  mam pojęcia na jaki bo zrobiło się trochę nieprzyjemnie . Byli tam praktycznie sami mężczyźni młodzi i starzy .Prawie każdy z nich patrzył na nas jak na dziwolągów .Na placu przed dwoma knajpkami siedzieli mężczyźni bliżej nieokreślonej narodowości popijając herbatkę i grając w karty. Przeszliśmy na spokojnie przez plac chociaż dziwnie się czułam w wtedy w tym miejscu i okolicy . Taka drastyczna zmiana otoczenia , najpierw fajnie zapowiadająca się uliczka ,która prowadzi cię gdzieś dalej ,a w końcu trafiasz nie wiadomo dokąd. Odniosłam  wrażenie ,że wtargnęłam niespodziewanie na ich przestrzeń, na której nie powinnam się znaleźć .

Zawiodłam się trochę na Grasse ,wiem ,że to stare miasteczko ,ale  warto by było je trochę odnowić ,tym bardziej że o Grasse mówi się jako o światowej stolicy perfum . Miałam inne wyobrażenie o tym miejscu .  Z jednej strony piękne wnętrza i budynki eleganckich perfumerii , a z drugiej stara i zaniedbana część  centrum historycznego miasteczka Grasse .


Ciekawostki:

  • kuzynka Katarzyny Medycejskiej poprzez soje małżeństwo skoligaciła się z francuskim rodem królewski. Maria Medycejska  była miłośniczką perfum i to właśnie dzięki niej mała francuska wioska Grasse w XVII weku stało się francuska stolicą perfum
  • kręcono tutaj film “Pachnidło”Patricka Suskinda . Film przedstawia historię Jana Baptysty Grenouille’a. Człowieka obdarzonego genialnym węchem, który zostaje seryjnym mordercą. Zabijał on młode i piękne kobiety gdyż chciał stworzyć idealny zapach.

Zajrzyj również tutaj :

Grasse -Perfumeria Molinard, Fragonard i Galimard


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna stronaGrasse

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!