Kassel-Zamek Löwenburg
Spis treści
Zamek Löwenburg – Lwi zamek
Zamek jest jednym z pierwszych neogotyckich budowli w Niemczech. Unikatowa budowla jest jednym z najważniejszych tego typu budynków w Europie.
Zamek odnajdziemy bez problemu ,obecnie jednak jest tam przeprowadzany remont całego zamku na co Hessen przeznaczyło 30 milionów Euro. Piękny ,romantyczny i tajemniczy zamek spodoba się każdemu od razu . Znajduje się w pięknej okolicy w BERGPARK WILHELMSHÖHE ,jest widoczny z dołu od strony Pałacu Wilhelmshöhe po lewej stronie ,a będąc na samej górze Herkulesa ujrzymy go po prawej stronie. Zjawiskowy i tajemniczy Zamek Löwenburg często nazywany jest pseudo-średniowiecznym zamkiem . Dlaczego ? Na początku też to było dla mnie zaskoczeniem , bo zamek wygląda naprawdę tak jakby tam stał od wieków. Nic bardziej mylnego , został specjalnie zbudowany jako sztuczna ruina zamku i wygląda tak realistycznie ,że aż niemożliwe wydaje się że został zbudowany pod koniec XVIII wieku specjalnie dla Landgrave Wilhelm IX . Zapragnął on mieć swoje prywatne miejsce odosobnienia i chciał również być tam pochowany . Jego życzenie zostało spełnione .
Historia
Patrząc na zamek widzimy zaczarowany średniowieczny zamek rycerski . Jednak Zamek Löwenburg został zbudowany w XVIII wieku w latach 1793-1801 przez niemieckiego architekta Heinricha Christophera Jussowa ,odpowiedzialnego za wiele budynków w Kassel . Jussow zaprojektował również inne piękne budowle w BERGPARK WILHELMSHÖHE ,współpracując z inspektorami Carlem Steinhöferem i Danielem Augustem Schwarzkopfem. Pierwszy był specjalistą od fontann i sztuki wodnej natomiast drugi był od ekspertem od ogrodów. Oboje odegrali ogromną rolę w powstaniu całego parku . Zamek został świadomie stworzony jako zrujnowana ruina na wzór średniowiecznych angielskich zamków rycerskich.
Zamek jest położony w bajkowym otoczeniu , możemy tam sie dostać albo od strony Wilhelmshöher Allee skręcając w lewo w ulicę Mulangstrasse i dalej w Anthoniweg .Możemy zaparkować na poboczu , jest tam zazwyczaj sporo samochodów ,nie ma tam parkingu lub zaparkować na dole na wyznaczonych parkingach bardzo dobrze oznakowanych i przejść się spacerkiem . Okolica parku oraz okoliczne domy przykuwają naszą uwagę. Jest to ślepa uliczka , na końcu stoi szlaban ,ale mogą tam wjechać tylko pracownicy parku BERGPARK WILHELMSHÖHE .
Drugą drogą dostaniemy się na zamek w 15- 20 minut spacerkiem od stony WASSERSPIELE IM BERGPARK WILHELMSHÖHE i SCHLOSS WILHELMSHÖHE
Link trasy do zamku:
Zamek ma magiczną siłę przyciągania . Strzeliste wieże i wieżyczki ,kolumny ,filary i zewnętrzna fasada czy różnego rodzaju wnęki i witraże sprawiają ,że nie wiadomo na co najpierw spojrzeć .
Dziedziniec na Zamku Löwenburg
Na początku budowy planowano tylko wybudować wieżę z aneksem jednak później zbudowano cały kompleks zamkowy skupiony wokół dziedzińca. Zamek miał służyć Langrafowi jako miejsce odosobnienia ale był on również miejscem zamieszkania Landgrafa wraz ze swoja kochanką Karoline von Schlotheim. Była ona czwartą i ostatnia kochanką elektora Wilhelma I i miał z nią 13 dzieci.
Widok zewnętrzny kaplicy zamkowej
Kaplica na zamku jest miejscem pochówku Landgrafa Wilhelm IX (późniejszego elektora Wilhelma I w Kassel) Landgraf zmarł w 1821 roku i został pochowany tak jak chciał w krypcie pod zamkową kaplicą Löwenburg.
Wejście na zamek
Drugą droga którą dostaniemy się na zamek od stony WASSERSPIELE IM BERGPARK WILHELMSHÖHE i Schloss Wilhelmshöhe .
Oficjalna strona zamku Löwenburg
Ciekawostki:
- Zamek jest odnawiany ze specjalnie zrobionego na zamówienie Löwenburga sztucznego tufu. Jest to specjalnie opracowana mieszanka resztek tufu naturalnego, odłamków bazaltu, piasku i spoiw. Kamień wygląda jak reszta zamku.
Źródlo:
- Heinrich Christopher Jussow-syn architekta i mistrza budowniczego . Rodzice od dziecka kładli nacisk na naukę , po ukończeniu 10 -letniej szkoły łacińskiej w Kassel rozpoczął naukę w Collegium Carolinum w KASSEL gdzie zafascynował się profesorem matematyki Johannem Matthiasem Matsko( matematyka i astronoma). Rodzice pomimo jego niechęci wysłali go do Marburga na studia prawnicze które go kompletnie nie interesowały.Wrócił jednak po dwóch latach na uczelnię w Kassel , mimo to rodzice dalej naciskali na niego i ponownie wyjechał na studia prawnicze ale tym razem do Göttingen. Gdy rodzice zachorowali i zmarli musiał się z czegoś utrzymać i poszedł na architekturę. Został asystentem na wydziale architektury u hrabiego ,gdzie uczył się od swojego przełożonego i nadwornego architekta Simona Louisa du Ry. W końcu został nauczycielem architektury w Kassel Art Academy.Po otrzymaniu stypendium od hrabiego wyjechał do Paryża a potem do Włoch gdzie studiował architekturę i sztukę starożytną. Po powrocie został mianowany architektem ogrodniczym hrabiego. Wybudował Zamek Löwenburg i inne piękne budowle np.:
- – Świątynia Apollina Apollo-Tempel(tzw. Świątynia Jussow)-na zdjęciu 2
- –Halle des Sokrates-Sala Sokratesa -na zdjeciu 1
- –Teufelsbrücke -Diabelski Most
- – Jussow-Kaskade WASSERSPIELE IM BERGPARK WILHELMSHÖHE
- –Marstall-Książęca stajnia ( budynki dla koni, powozów,wozy itd.)
Daniele August Schwarzkopf był architektem pięknego parku BERGPARK WILHELMSHÖHE Został mianowany inspektorem ogrodniczym dla wszystkich ogrodów w Dolnym Księstwie Hesji. Był pierwszym Niemcem, który wyhodował różę. Perła Weissenstein – pierwsza znana dziś hodowla róż niemieckich .Był synem architekta i ogrodnika ,spędził jakiś czas w Anglii gdzie poznawał jak zajmować i opiekować się uprawą egzotycznych drzew .W owym czasie stało się bardzo modne sadzenie takich drzew. Takiego człowieka właśnie potrzebował Landgrave Friedrich II z Kassel,który chciał takie egzotyczne drzewa posadzić w parkach. Dzięki architektowi powstała również wyspa róż w parku , pod koniec XVIII wieku była to jedna z największych kolekcji róż w Europie.
Hodowca róż Daniel August Schwarzkopf:
https://www.welt-der-rosen.de/zuechter/schwarzkopf.html
- Carl Steinhöfer już za życia był nazywany „wodnym bogiem Wilhelmshöhe”. Wybitny architekt zaprojektował Wasserfall im Bergpark Wilhelmshöhe piękny wodospad w BERGPARK WILHELMSHÖHE. Chciał być pochowany u stóp wodospadu , jednak jego życzenie nie spełniło się całkowicie tak jak chciał. Nie został pochowany u dołu wodospadu lecz na małym 200-letnim cmentarzu Mulang ( Friedhof am Mulang) na terenie parku. Został pochowany pod olbrzymim dębem w 1829 roku. Cmentarz istnieje od 1817 roku. Romantyczny Wodospad Steinhöfer z 1793 roku został nazwany na cześć „architekta” sztuki wodnej Karla Steinhöfera.
strona Kassel:
Steinhöfer Wasserfall -oficjalna strona
Steinhöfer Wasserfall:
Marlene Dietrich
W 1923 r. W zamku nakręcono części filmu Mały Napoleon (So sind die Männer). Marlene Dietrich miała swoją pierwszą rolę w tym filmie. Film nakręcono w 1922 roku ,sceny były kręcone głównie w Pałacu Wilhelmshöhe w Kassel ,ale również w Efa-Atelier, Berlin . Film opowiada o przygodach miłosnych Jérômego Bonaparte młodszego brata Napoleona. Marlene Dietrich zagrała tam swoją niewielką rolę pokojówki Kathrin. Był to jej debiut filmowy ,wcześniej była aktorką kina niemego.
Wiele filmów z Marlene Dietrich przeszło do historii filmu . Mimo że pracowała z najsławniejszymi reżyserami swoich czasów to nigdy nie uważała siebie za świetną aktorkę. Pierwsze jej filmy pojawiły się w latach 20 XX wieku. Sławę przyniósł jej film z roku 1930 „Błękitny anioł „. Jest ikona kina i jedną z najsławniejszych aktorek kina XX wieku .
Zamek jest obecnie remontowany i prawdopodobnie potrwa to do 2022 roku.
Cennik:
- Bilet w tym wycieczka z przewodnikiem: 2 € (bilet ulgowy 1 €)
- dzieci do 18 lat bezpłatnie lub można połączyć atrakcje
Łączenie atrakcji do zwiedzania :
4 atrakcje w cenie 1
Dorosły -6 Euro ( bilet ulgowy -4 Euro)
Dzieci i młodzież ( do 18 roku życia)- bezpłatnie
Zamek Wilhelmshöhe /skrzydło Weißenstein/Löwenburg, Herkules (1 kwietnia – 31 października)
Szklarnia (1 listopada –31 marca)
Adres:
Schloßpark Wilhelmshöhe
Schloßpark 9
34131 Kassel
Została obniżona cena wstępu ze względu na prace renowacyjne na Zamku Löwenburg .Wstęp jest dostępny tylko z boku przez stajnie. Można zwiedzać tylko zbrojownię i kaplicę zamkową.
Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)