Bergpark Wilhelmshöhe,  Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Schloss Wilhelmshöhe

Park Wilhelmshöhe w Kassel

Historia

Wspaniały park górski wraz Zamkiem Wilhelmshöhe jest wpisany na listę  światowego dziedzictwa UNESCO od 2013 roku. Zachwyca od 300 lat kolejne pokolenia. Park został założony w 1696 roku z inicjatywy landgrafa Karola I Heskiego ,który był władcą Hesji-Kassel .To własnie dzięki niemu po wojnie trzydziestoletniej miasto zostało odbudowane ze zniszczeń. Natomiast gdy do Kassel przybyli uciekinierzy z Francji -Hugenoci (francuscy ewangelicy reformowani) ,Karol I Heski zbudował dla nich miasto ,jest to dzisiejsze uzdrowiskowe miasto  Bad Karlshafen.

Zamek Wilhelmshöhe zaprojektowany został  w stylu klasycyzmu w latach 1786-1798 i zbudowany dla landgrafa Wilhelma IX.


Muzeum

Zamek jest wykorzystywany jako muzeum i znajdziemy tam kolekcję antyków i Galerie Obrazów Dawnych Mistrzów, Kolekcję Starożytności, Kolekcję Grafiki .W muzeum odnajdziemy  dzieła Rembrandta, Rubensa i innych wybitnych malarzy.

W jednym ze skrzydeł znajdują się autentyczne pomieszczenia landgrabiów –Muzeum Zamkowe w Skrzydle Weißensteina.

Na zamku był przetrzymywany w niewoli pruskiej ponad 6 miesięcy sam Napoleon III Bonaparte. Został on  schwytany w bitwie pod Sedanem w wojnie francusko-pruskiej (1870/71).Podczas nalotów w 1945 roku zamek został poważnie uszkodzony.


Budowa tego interesującego parku  z magicznymi zakamarkami ,ścieżkami i zakątkami trwała około  150 lat Wspaniały i monumentalny posąg HERKULESA  został zbudowany na początku XVIII wieku.

Z góry samego Herkulesa rozpościera się niesamowita panorama na całe miasto Kassel i okolice.


Wielcy architekci

Zamek powstał dzięki projektowi  architektów Simona Louisa du Ry  i Heinricha Christopha Jussow  dla Landgrafa Wilhelma IX.

Simon Louis du Ry zaprojektował i wybudował wiele zamków i pałaców miedzy innymi :

To tylko niektóre wybrane budowle.

Rodzina du Ray miała olbrzymi wpływ na rozbudowę Kassel ,dzięki nim powstało wiele wspaniałych budowli w mieście. Pierwszy do Kassel przybył architekt Paul du Ry ,był on uchodźcą hugenockim z Francji. Dzięki niemu powstał np.kościół ewangelicki Karlskirche w centrum Kassel dla hugenockiej społeczności z Francji. Przebudował OTTONEUM pierwszy stały teatr w Niemczech. Pochodził z rodziny nadwornych architektów z Paryża ,a jego potomkowie syn i wnuk kontynuowali jego dzieło budownicze w Kassel.


Szklarnia

Zaraz obok zamku znajduje się olbrzymia szklarnia wybudowana w 1822-1823 roku.Powstała ona na zlecenie elektora Wilhelma II  aby uprawiać w niej cenne egzotyczne ,tropikalne rośliny.Szklarnie można zwiedzać tylko w sezonie od I Adwentu.Wokół szklarni znajdują sie wspaniałe kwieciste rabaty .

 


Wodne pokazy w parku

Park jest znany ze wspaniałych pokazów wodnych WASSERSPIELE IM BERGPARK WILHELMSHÖHE zwieńczonych fontanną wody wystrzeloną wysoko w górę. Przypomina mi to słyną Fontannę Jet D’eauGENEWIE,nie jest tak wysoka jak ta genewska ale równie spektakularna .

Co roku od 1 Maja do 3 Października w każdą środę, niedzielę i święta w parku odbywają się pokazy wodne trwające od 14,30 do 16,00. Półtoragodzinny pokaz spływającej z góry  kaskadami  wody rozpoczyna się poniżej HERKULESA ,a kończy się około godziny 16.00  Wielką Fontanną koło Świątyni Jussowa ( Jussow-Tempel ) 


Akwedukt

Akwedukt w parku górskim Kassel-Wilhelmshöhe został zbudowany jako sztuczna ruina  w 1792 roku . W trakcie pokazów wodnych trwających  od maja do października, woda przepływa przez ruiny i spływa 43 metry w dół .

 

Częścią atrakcji wodnych jest również wodospad Steinhöfer, który znajduje się około 15 minut spacerem od akweduktu.

Czy Diabelski Most

Okolice akweduktu przenoszą nas w czasie ,można świetnie spędzić czas w tym parku.


Kwieciste zakątki w parku


Droga na Lwi Zamek

Do ZAMKU LOWENBURG prowadzą dwie drogi .Pierwsza – dotarcie samochodem ( nie pod sam zamek).możemy tam sie dostać od strony Wilhelmshöher Allee skręcając w lewo w ulicę Mulangstrasse i dalej w Anthoniweg .Możemy zaparkować na poboczu , jest tam zazwyczaj sporo samochodów ,nie ma tam jednak parkingu .Możemy też  zaparkować na dole na wyznaczonych parkingach bardzo dobrze oznakowanych i przejść się spacerkiem pod sam zamek.

Drugą drogą  dostaniemy się na zamek w 15- 20 minut spacerkiem od stony Parku i Zamku Wilhelmshöhe .

 


Zwiedzanie :

Zamek Wilhelmshöhe

  • Otwarty od wtorku do niedzieli – od 10-17 (ostatnia wycieczka: 16.00) -od 01 kwietnia do 31.października
  • 1 listopada – 31 marca: piątek-niedziela i święta 10: 00-16: 00 (ostatnia trasa: 15:00)

Bilety:

  • Bilet dzienny Wilhelmshöhe: 6 €
  • Ulgowy 4 €
  • Dzieci do 18 lat bezpłatnie

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!