Alzacja,  Francja,  PODRÓŻE

Alzacja winem płynąca – czyli szlakiem alzackich winnic

Winny szlak Alzacji

Nie wyobrażam sobie Alzacji bez wielu wspaniałych urokliwych  miasteczek i okolicznych winnic. Alzacja słynie głównie z białego wina i niesamowicie pięknych okolic wartych poznania i odkrywania ukrytych tutaj wielu perełek. Historia tych terenów sięga czasów, gdy tereny były zajmowanie przez Rzymian. Wielokrotnie były również toczone spory o Alzację między Francją i Niemcami. Spory te zakończyły się w końcu porozumieniem i traktatem wersalskim w 1919 roku. Niestety temat powrócił jak bumerang w czasie II wojny światowej gdy III Rzesza ponownie zajęła Alzację. Została odzyskana po zajęciu Strasburga w 1944 roku.

Alzacki Szlak Winny (La Route des Vins d’Alsace) oficjalnie otwarto w 1953 roku i jest jednym z najstarszych winnych szlaków Francji.
Szlak ten ma wiele do zaoferowania i znajduje się na odcinku 170 km od Strasburga i ciągnie się na dół w stronę Szwajcarii. Wspaniale winnice oferują nam wiele szczepów głównie win białych jak Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Muscat, Pinot Gris, Gewurztraminer oraz czerwonych Pinot Noir. Trasę możemy zwiedzać na różne sposoby w zależności co lubimy – piesze wędrówki sprawdzą się tu jak najbardziej, tak samo wyprawa rowerami czy samochodem.

Alzacja jest idealnym miejscem do uprawy winorośli, gdyż znajduje się tam klimat półkontynentalny, suchy i ciepły. Odkryjemy tu wiele wspaniałych i ślicznych miasteczek z wieloma szachulcowymi kamienicami. Warto odwiedzić wszystkie, jednak gdy nie mamy możliwośc i zbyt wiele czasu to odwiedźmy chociaż niektóre z nich ( Saint-Hippolyte, Barr, Colmar, Riquewihr, Selestat). Niektóre wręcz wyglądem przypominające bajkowe piernikowe domki. Odkryjemy wspaniałe winnice, wina i alzacką kuchnie. Spacery kolorowymi ukwieconymi uliczkami w wielu miasteczkach czy nawet zwiedzanie zamków i ruin. Między innymi obowiązkowo powinniśmy zwiedzić  średniowieczny zamek Haut-Kœnigsbourg (widoczny od strony winnic i miasteczka Saint-Hippolyte).

średniowieczny zamek Haut-Kœnigsbourg (widoczny od strony winnic i miasteczka Saint-Hippolyte)

Odmiany szczepów

Na Alzacji wyróżniamy siedem najważniejszych szczepów z których powstają wspaniałe alzackie wina.

  • Sylvaner d’Alsace słynie ze subtelnego owocowo- kwiatowego bukietu, jest świeży, lekki i zwiewny.
  • Pinot Blanc (w Niemczech jest znany jako Weißer Burgunder lub Weißburgunder) Wina o owocowych aromatach jabłek lub owoców cytrusowych.
  • Riesling  jest wytrawny o odświeżającej kwasowości z nutą cytrusów i kwiatów.Wina te starzeją się bardzo dobrze a dojrzewanie wysokiej jakości dobrych roczników trwa nawet do 20 lat.
  • Muscat Alzacki to aromatyczne białe wino, idealnie nadaje się na aperitif . Pasuje do warzyw gotowanych na parze a w szczególności do szparag.
  • Pinot Gris z Alzacji to aromatyczne wino o złocistym kolorze z wyraźnym owocowym (miodowy i kandyzowane owoce ).
  • Gewurztraminer z Alzacji jest białym  owocowym winem (róże,liczi, bergamotka) z nutami korzennymi (czasem określane goździki i pieprz).
  • Pinot Noir to czerwone wino mające charakterystyczny, pełny i bogaty, ale nie ciężki smak. Najczęściej produkuje się z niego lekkie wino różowe, choć znana jest również jego ciemniejsza wersja (pinot noir rouge). W młodym pinot noir można wyczuć nuty czerwonych owoców (wiśnia, truskawka, malina, czerwona porzeczka). Natomiast starzejące się wino nabiera aromatów korzennych (wanilia, kokos, dym, dąb, cedr, skóra, trufle, cygara).

Miasteczka jak wspomniałam mają niepowtarzalny klimat, możemy uczestniczych w wydarzeniach które się tam bardzo często odbywają. Saint-Hippolyte to niewielka miejscowość u podnóża wzgórza Wogezów. Nad malowniczą wioską na wzgórzu w oddali wznosi się dumnie zamek Haut-Koenigsbourg. W centrum wsi znajduje się kościół, ratusz i XIX-wieczny budynek szkoły i budynki z muru pruskiego.

Barr to winiarska stolica Alzacji. Odbywają się tu najstarsze targi wina oraz „Święto Dożyn” w pierwszy weekend października. Znajduje się tam Dom pocztowy zwany Pocztą Konną z 1769 roku i Muzeum sztuki dekoracyjnej Folie Marco.

COLMAR jest trzecim co do wielkości miasteczkiem Alacji i tam również znajdziemy piękne piernikowe domki z ukwieconymi oknami i tarasami.Wjeżdżając do miasteczka na rondzie stoi Statua Wolności. Jest to miasto z którego pochodzi rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi, który odpowiada za projekt Statuy Wolności w Nowym Jorku. Każdy turysta odwiedza Petite Venice czyli Małą Wenecję, przyciąga ona fotografów z całego świata. Znajdują się tu domy z muru pruskiego i zabytkowych kamienic miedzy innymi Dom Adolfa, najstarszy w mieście, czy Pfisterhaus z XVI wieku z wykuszem, pięknymi malowidłami ściennymi i długą drewnianą galerią. W Muzeum Unterlinden w byłym XIII wiecznym klasztorze znajduje się potężny Ołtarz z Isenheim autorstwa Grünewalda,składający się z ruchomych, drewnianych skrzydeł.

Colmar

Colmar

Kolejna perełka Alzacji to miasteczko Eguisheim gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Miasteczka przyciągają swoim niesamowitym urokiem i czarem. Znajdziemy tam uroczą starówkę i Kościół Świętych Piotra i Pawła z 1220 roku. W Riquewihr możemy wejść na 18 metrową Wieżę Złodziei, odwiedzić Muzeum Dolder  które przez trzy pokolenia było gabinetem lekarskim. Rodzina zgromadziła w tym czasie pokaźną prywatną kolekcję. Znajduję się tu pokój konsultacyjny gabinetu lekarskiego, naczynia apteczne i stare instrumenty medyczne. Inne zbiory to meble, wyroby złotnicze, portrety i tradycyjna biżuteria kostiumowa oraz religijna sztuka ludowa i amulety. Dodatkowo biblioteka z około 5000 dzieł również z historii medycyny.

Eguisheim
Eguisheim

Miasteczko Selestat z okazałym gotyckim kościołem św. Andrzeja (Église Saint-Georges) oraz XII wieczny romański kościół Sainte-Foy. Dodatkowo XIV wieczna wieża zegarowa stanowiąca bramę miejską (Tour de l’Horloge), synagoga i Wieża czarownic (Tour des Sorcières). W XVI wieku trwało na Alzacji polowanie na czarownice gdzie w wielu procesch ginęły kobiety oskarżane o przeróżne czary i uroki.

Eguisheim
Eguisheim

Degustacje wina i winnice to ważny punkt podczas zwiedzania Alzacji. Wspomnę tylko o kilku winnicah do których warto zajrzeć.


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Mozel, Alzacja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!