Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE

Secesja w Kassel

Secesja

Secesja pojawiła się w Europie w architekturze, malarstwie czy rzeźbie pojawiła się na przełomoe XIX /XX wieku w wielu krajach pod różnymi nazwami. W Niemczech nazywana “Jugendstil “, we Francji Art Nouveau czyli (Nowa Sztuka). Korzenie secesji sięgają  jednak aż do ruchu artystycznego Arts and Crafts, który rozwinął się w Anglii w drugiej połowie XIX wieku. Najważniejszą cechą secesji jest bogata ornamentyka roślin i zwierząt, geometryczne czy asymetryczne i abstrakyjne kształty oraz płynna i falista linia czy delikatna pastelowa kolorystyka. W secesyjnej budowli znajdziemy wiele ciekawych elementów zdobniczych, ciekawych okien i drzwi. Korzenie secesji były rozległe i miały wielu różnych prekursorów w krajach europejskich np.:we Francji głównymi ośrodkami secesji były to Paryż i Nancy, a w Hiszpanii ośrodkiem secesyjnym była Barcelona gdzie jego czołowym twórcą był Antoni Gaudí. W Polsce był to Kraków i Stanisław Wyspiański. W Polsce znajdziemy wiele pięknych secesyjnych budynków w Krakowie. Łodzi czy Bydgoszczy.

Kreuzung Herkulesstraße / Pestalozzistraße

Secesja W Kassel

Metropolia północnej Hesji posiadała bogaty inwentarz wspaniałych budynków w stylu secesyjnym. Większość z nich znajduje się w dzielnicy Vorderer Westen i szczęśliwie przetrwała II wojnę światową, podczas której zniszczono około 80% KASSEL

Dziś są świadectwem ducha optymizmu przełomu XIX i XX wieku. Vordere Westen to dzielnica miasta Kassel w północnej Hesji. Charakteryzuje się gęstą zabudową w stylu wilhelmińskim, której początki sięgają przemysłowca z Kassel, Zygmunta Aschrotta. Był on niemiecko-żydowskim kupcem , przemysłowcem, bankierem i przedsiębiorcą na rynku nieruchomości. Dzielnica była popularną dzielnicą mieszkaniową ludności żydowskiej miasta a dzięki Aschrottowi powstało wiele pięknych kamienic. Jednak większość tych kamienic jak i reszta Kassel zostały zniszczone podczas bombardowań w 1943 roku. Wiele kamienic jest pięknie odnowiona a każda z nich to osobna historia. Dzielnica Vorderer Westen leży na północ od centralnej osi Wilhelmhöher Allee między dzielnicami Mitte i Bad Wilhelmshöhe.

 

Niemiecko-żydowski kupiec

W XIX wieku znaczący wpływ na rozwój tej dzielnicy wywarł przemysłowiec i radny handlowy z Kassel – Aschrott. Pod koniec XIX wieku kazał wytyczyć ulice i zbudować na własny rachunek domy w tym rejonie. Dzielnica w dużej mierze przetrwała bombardowanie Kassel podczas II wojny światowej pomimo że miasto zostało zniszczone w 80 %. Dzielnica ma zaledwie 2 km kwadratowe powierzchni i jest bardzo pożądanym miejscem do zamieszkania. Jednocześnie przy tak małej powierzchni jest najbardziej zaludnioną dzielnicą przez to, że kamienice mają po cztery a nawet pięć pięter. Chociaż zamieszkanie praktycznie w samym centrum miasta może być uciążliwe to jest wielu chętnych na tę lokalizację. Kiedyś te budynki  w stylu wilhelmińskim i secesyjnym były zamieszkane głównie przez wyższą klasę średnią.

Sigmund Aschrott urodził się w Hochheim am Main (niedaleko Frankfurtu nad Menem). Był niemiecko-żydowskim kupcem, przemysłowcem, bankierem i przedsiębiorcą z branży nieruchomości. Prowadził przedsiębiorstwo lniarkie swojego ojca i doprowadził przemysł lniany w Kassel do światowej sławy. Uważany jest za ojca przemysłu tekstylnego w Kassel.

Większość swoich zysków wykorzystywał na wykup dużych obszarów ziemi lub inwestowanie pieniędzy na rynku kapitałowym. W wojnie z Francją w latach 1870/71 Aschrott był dostawcą zaopatrzenia dużej części armii pruskiej (ponad 100 000 ludzi i koni) dostarczał żywność i paszę. Aschrott spotkał się także z odrzuceniem ze strony żydowskich współwyznawców, a także biznesmenów z Kassel już podczas rozbudowy dzielnicy.

Przedsiębiorca z Kassel Sigmund Aschrott podarował 12-metrową fontannę zbudowaną w 1908 roku na dziedzińcu ratusza. W dniu w którym II wojna światowa rozpoczęła się wrześniowym atakiem na Polskę działacze narodowosocjalistyczni zburzyli Judenbrunnen ponieważ Zygmunt Aschrott był Żydem. W 1987 roku w tym samym miejscu wybudowano nową fontannę. Małżeństwo Aschrottów znalazło swoje ostateczne miejsce spoczynku na cmentarzu żydowskim w Berlinie-Weißensee (pole C). Dzięki jego darowiznom oraz wspieraniu wielu instytucji i projektów powstało wiel inwestycji w Kassel. Przekazał także ziemię pod budowę różnych kościołów, a także pieniądze na budowę ratusza i założył fundusz dla potrzebujących członków rodziny. W zachodniej części dzielnicy znajduje się mały Aschrottpark.

Sieć Miast Secesyjnych

Powstała w 1999 roku z inicjatywy miast szczycących się dużą ilością secesyjnej zabudowy. Należą do secesyjnych miast między innymi: Nancy, Palermo,Ryga, Barcelona,Wiedeń, Tbilisi,Bruksela ,Budapeszt Bad Nauheim niedaleko Frankfurtu nad Menem czy Łódź. Oczywiócie secesyjnych miast jest więcej a tu wymieniłam tylko kilka należących do sieci secesyjnych miast. Światowy Dzień Secesji jest obchodzony 10 czerwca.

Homepage

Secesyjny budynek IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w BYTOMIU

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!