Ogrodzieniec,  PODRÓŻE,  Polska,  Województwo śląskie

Zamek Ogrodzieniec-jedno z Orlich Gniazd

Początki Ogrodzieńca sięgają podobno  aż do XI wieku, gdzie ponoć już wtedy tworzyło się grodzisko smolarzy,myśliwych, bartników i rolników.Pośrodku wspaniałej ziemi Jury Krakowsko-Częstochowskiej wśród gęstych borów powstał Ogrodzieniec.

W 1138 roku Ogrodzieniec znalazł sie pod panowaniem Władysława Krzywoustego.Najechany przez tatarów w 1241 roku ,gród wraz z zamkiem został spalony. Udało się jednak wszystko odbudować dzięki bogactwie surowca w całej okolicy.Pierwsze zapiski o Ogrodzieńcu są z 1346 roku.

Brama wjazdowa na Zamek Ogrodzieniec


Jedno z pięknych Orlich  Gniazd

Na trasie Orlich Gniazd we wsi Podzamcze znajdują się piękne ruiny Zamku Ogrodzieniec (2 km od Ogrodzieńca).Ruiny są jednymi z największych na trasie Orlich Gniazd .Zamek został wzniesiony z inicjatywy i za panowania Kazimierza Wielkiego. W 1358 roku Ogrodzieniec znajdował się na granicy królestwa i śląska.

Pierwszymi właścicielami był ród rycerski  Włod­kowie z Chra­bi­mowic herbu Sulima. Warownie otrzymali jako nagrodę od Władysława Jagiełły w 1386 roku za udział pomyślnie zakończonych negocjacjach podczas umowy przed podpisaniem uni polsko-litewskiej.W ich rękach zamek zamek był prawie 100 lat.

Baszta Kredencerska i Sala Kredencerska

Właściciele zamku

Potem zamek został zakupiony przez za­moż­nych  miesz­cza­n kra­kow­skich Im­brama i Piotra Sa­lo­mo­no­wi­czów. Następnym właścicielem został proboszcz przemyski i królewski kanonik Ja­n Fe­lik­s Rze­szow­ski .Jednak bardzo szybko sprzedał zamek a raczej zamienił się z Janem Pileckim (wojewodą ruskim )na wieś Zawiercie, musiał jednak dopłacić jeszcze 8 tysięcy florenów.

Widok na dziedziniec

Z góry zamku rozpościerają się piękne widoki na okolicę.

Właścicieli zamku przez parę wieków było bardzo dużo . Po Pileckich na rok zamek wrócił w ręce Włodków jednak musieli go oddać za długi Janowi Bonerowi . Bonerowie byli za czasów Jagiellonów najbogatszymi ludźmi w Polsce (kupiecka rodzina oraz królewscy bankierzy)Boner był jednym z najbliższych doradców króla Zygmunta Starego ,majątku dorobił się na produkcji papieru oraz dostawie srebra do królewskiej mennicy.Po jego śmierci wszystkie dobra otrzymał w spadku jego bratanek Seweryn Boner,a co więcej wraz ze wszystkimi piastowanymi wcześniej przez wujka urzędami.Interesy prowadził  w całej Europie ,pożyczał pieniądze nawet Cesarzowi Ferdynandowi I.

Po jego śmierci zamek odziedziczyła jego jedyna córka ,gdyż wszyscy jego czterej synowie zmarli dość wcześnie i niestety bezdzietnie. Tym samym po zamążpójściu za wojewodę lubelskiego Jana Firleja ,zamek przez jakiś czas był w rodzinie Firlejów ,potem syna i wnuka Jana Firleja. Później zamek trafił w ręce kuzyna Jana tym razem kasztelan lubelskiego Andrzeja Firleja .Majątek trafił do wdowy po nim i dalej do syna który sprzedał zamek i parę wsi Stanisławowi Warszyckiemu ( kasztelanowi krakowskiemu)Musiał odbudować warownię która została zdobyta i zniszczona przez Szwedów.

 

Po Warszyckich przez następne trzy pokolenia zamek był w posiadaniu rodziny Męcińskich. Zamek ucierpiał również  z powodu pożaru gdzie prawie w połowie spłonął oraz z niedbalstwa coraz to nowych właścicieli aż ostatecznie doprowadzono do jego ruiny.Dopiero po II wojnie światowej zamek został znacjonalizowany.


Legendy

Z zamkiem wiąże się wiele mrocznych historii oraz legend. Czy słyszeliście o Pięknej Olimpii, Czarnym Psie czy Anzelmie?

Podobno mają tu miejsce niewytłumaczalne zjawiska ,mroczne i tajemnicze siły zamieszkują zamek.

Kuchnia
Katapulta


Legenda o Czarnym psie

Olbrzymi czarny pies o czerwonych oczach pojawia się na zamku nocą ,biegając po ruinach zamku lub wokół niego ciągnąc za sobą ciężki i długi  łańcuch.Ponoć to dusza kasztelana Warszyckiego ( pisałam o nim wcześniej),zasłużył się jako patriota i dobry gospodarz ,ale miał  też drugą mroczną twarz. Podobno był niesamowitym sadystą i uczestniczył w torturowaniu swoich poddanych ,a nawet na oczach całej służby wychłostał swoją żonę He­le­nę Wiś­nio­wiec­ką na dziedzińcu zamku.Powiadają ,że został już za życia porwany do piekła a teraz wraca pod postacią psa aby chronić swoich ukrytych skarbów .Miały być one posagiem dla córki która ostatecznie nie dostała nic.

Za miejsce kaźni miała służyć kasztelanowi pieczara pomiędzy dwoma skałami. Znajduje się tutaj wystawa narzędzi tortur .

Sala Tortur-Katownia Warszyckiego


Legenda o Pięknej Olimpii

 

Stanisław Boner miał córkę Olimpię Boner która była niesamowicie piękna .Każdy młodzieniec za nią wzdychał. Piękna Olimpia zakochała w młodym i też w niej  zakochanym Stanisławie Kmicie . Ojciec Olimpii dowiedział się o ukochanym córki i chciał go za męża dla swojej córki.Młody rycerz wyruszył na wojnę i pisał lity do Olimpii.Niestety ojciec przechwytywał  wszystkie listy od młodzieńca ,tak samo jak od Olimpii. Stanisław nie rozumiał co się dzieje i po powrocie wysłał jeszcze jeden list ale nie dotarł on do Olimpii tak samo jak poprzednie. Otrzymał jednak list napisany przez ojca dziewczyny ,jakoby od Olimpii ,że ich miłość nie ma sensu . Zrozpaczony młodzieniec rzucił się ze skały wraz z koniem .Skała Kmity znajduje się ( na terenie  Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego 11 km od Krakowa),Biedna Olimpia dowiedziała się o tym i wyskoczyła z okna południowej wieży zamku. Od tego czasu pojawia się podobno na zamku spacerując pośród ruin w pięknej białej sukni.

W miejscu, z którego skoczył młodzieniec znajduje się krzyż. Wyryty na skale stary napis głosi:

Kthóry z sercem przydzie thu,
Maiąc mestwo w onym dniu,
Tho i radost może mieć;

Zasie kthory przydzie thu,
Ma strapienie w onym dniu,
Tho i spokói może mieć.
                                                  Fragment wiersza Adama Gorczyńskiego

Znajduje się tam jeszcze inny wyryty napis Wincentego Pola

Rytmem tym zwierza tutaj świezaie Bolesne serce samotnej skale Stanisław Kmita, rycerz oręzny W boju z tatary, szablą potęzny Ku Bonerównie serce obrócił I z tej tu skały w przepaść się rzucił 1515.

 

Poniżej na zdjęciu to nie jest skała Kmity ,ale trochę ją przypomina. Ta poniżej znajduję się przy zamku w Ogrodzieńcu.


Legenda o Zamkowej Studni

Niejaki Anzelm z Józefowa odbywał służbę wojskową na zamku w Ogrodzieńcu .Po dwóch latach służby poprosił ówczesnego właściciela zamku Seweryna Bonera poprosił go o powrót do domu do swojej żony. Boner nakazał mu wykopać studnię na dziedzińcu ,jednak pomimo upływającego czasu i mozolnej pracy wody w studni nie było.Żonę porwano i zrobioną z niej nałożnicę. Biedny Anzelm dopiero jako starzec zobaczył na dnie studni wodę, a Boner pozwolił mu w końcu wrócić do domu . Niestety biedak zmarł od razu jak wyszedł ze studni a woda zniknęła na zawsze.

 

Legenda o żelaznych drzwiach

Z Sewerynem Bonerem jest związana jeszcze jedna legenda. Piękna żona Seweryna podczas nieobecności męża na zamku flirtowała z żołnierzami. Aby mąż nie dowiedział się o jej występkach ,udała się pewnego dnia do zamkowej kaplicy pomodlić się w tej intencji. Zerwał się silny wiatr i drzwi kaplicy się zatrzasnęły. Szukano jej wszędzie , w końcu została tylko nie sprawdzona kaplica do której nie można było się dostać. Wyważono drzwi i znalezioną  na schodach martwą żonę Seweryna. Po pogrzebie Boner wyjechał a zamek napadli rabusie , jednak nic nie ukradli i zabrali tylko z dziecińca owe drzwi.Umieścili te drzwi w ścianie swojej siedziby w skale gdzie była ich kryjówka. Podobno te drzwi są drzwiami zakrystii  w ogrodzienieckim  kościele.


Imprezy 

  • Odbywają się spotkania i imprezy plenerowe jak Najazd Barbarzyńców  ( gdzie zamek zamienia się w średniowieczną wioskę na kilka dni ,możemy wtedy przenieść się czasie i zanurzyć się w historii średniowiecza).Możemy podziwiać sztuki walki oraz obozowiska a także skosztować pysznego jadła.

Impreza zazwyczaj odbywa się w maju ,jest to Międzynarodowy Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza .Swoje obozowiska rozbijają tu Wikingowie, Bałtowie i Celtowie

  • Inną ciekawą  imprezą jest Turniej Rycerski  o miecz kasztelana zamku .Odbywają się turnieje łucznicze, kusznicze, turnieje tańców dawnych, bieg damy i rycerza.(Podobna Impreza odbywa się na zamku w CHUDOWIE

Na zakończenia dwóch wspaniałych turniejowych dni odbywa się bitwa o zamek odgrywana przez  konnych i pieszych rycerzy oraz łuczników i damy dworu.

  • Wieczory z Duchami -gdzie przewodnik oprowadza nas po zamkowych murach i opowiada legendy związane z zamkiem między innymi spotkamy wyłaniające się z ciemności postacie Pięknej Olimpii czy Czarnego Psa.Wieczory z Duchami odbywają sie w każdy wakacyjny piątek (lipiec-sierpień)

Koszt biletu na osobę 35 zł , brak biletów ulgowych ( wcześniejsze ZAPISY)

Wejście w grupach 35-osobowych co 30 minut . Samo zwiedzanie twa około 45 minut.

Tu kupisz bilet


Ciekawostki:

 

  • Zamek służył jako część plenerów zdjęciowych w 1973 roku  do serialu Janosik.W 1980 roku kręcono na zamku film “Rycerz” w reżyserii Lecha Majewskiego.
  • W 1984 roku  heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową. Została ona użyta w filmie Live After Death .Materiał został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name.

 

  • Ruiny zamku stały się plenerem w 2001 roku  dla planu fil­mowego „Zem­sta”  Alek­san­dra Fredry w reży­serii  Andrzeja Wajdy

Zwiedzanie zamku:

  • od kwietnia do listopada
  • w maju do sierpnia od 9-20/wrzesień od 9-19 /październik od 9-17/listopad od 9-15

Cennik:znajdziesz tutaj

sam zamek:bilet normalny-17 zł /bilet ulgowy 10 zł

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!