Historia Braci Grimm
Spis treści
Miejscem narodzin braci Grimm jest Hanau które konkuruje z Kassel, Marburgiem i Steinau czy Göttingen gdzie uczyli się ,mieszkali i pracowali obaj bracia –Jacob i Wilhelm Grimm.
Jednak od początku .
Kim byli Bracia Grimm ?
Oczywiście wszyscy wiemy że są autorami Zbioru Baśni pod tytułem ” Baśnie Braci Grim”(Kinder- und Hausmärchen)czyli „Baśnie dla dzieci i dla domu” ,ale byli również twórcami Słownika niemieckiego (Deutsches Wörterbuch, DWB), który znany jest również jako Słownik braci Grimm.
W 2012 roku był Rok Grimmowski. Minęło wtedy 200 lat od premiery Baśni Braci Grimm Kinder- und Hausmärchen opublikowanych 20 grudnia 1812 r.
Hanau
Rodzina Grimm pochodziła z Hanau. Ich pradziadek i dziadek Friedrich Grimm starszy i młodszy(oboje o tym samym imieniu)byli pastorami ewangelickimi.
Natomiast ojciec Philipp Wilhelm Grimm był prawnikiem a matka Dorothea Grimm z domu Zimmer była córką radcy kancelarii w Kassel -Johanna Hermanna Zimmera i Anny Elisabeth Boppo.
Bracia Grimm pochodzili z wielodzietnej rodziny .Matka Dorothea Grimm urodziła dziewięcioro dzieci ,jednak troje zmarło jako noworodki. Bracia Jacob i Wilhelm byli jej najstarszymi dziećmi, pierwsze dziecko zmarło w wieku 3-miesięcy.
Oprócz Jacoba Grimma i Wilhelma Grimma uznanie jak malarz uzyskał ich młodszy brat Ludwig Emil Grimm (1790–1863) pochowany w Kassel HAUPTFRIEDHOF -CMENTARZ
Steinau
Dzieciństwo i młodość bracia Grimm spędzili w Steinau an der Straße, ojciec został tam zatrudniony w 1791 roku jako sędzia okręgowy (Amtmann).Mieli wtedy 5 i 6 lat byli kształceni w domu przez prywatnych nauczycieli. Niestety po 5 latach dobrego życia w Steinau zmarł im ojciec na zapalenie płuc ( 1796 roku).Musieli zrezygnować z wielu wygód, matce zaczęło brakować pieniędzy na utrzymanie gromadki dzieci .Postanowiła wysłać najstarszych synów do Kassel do swojej starszej siostry Henriette Philippine Zimmer -pracowała na dworze Landgrafiny Wilhelminy Karoliny von Hessen-Kassel. Ciotka odegrała bardzo wielką rolę w ich życiu.
Kassel
Bracia przybyli do Kasel w 1798 roku( mieli wtedy 12 i 13 lat) Ciotka Henriette zaopiekowała się chłopcami Zamieszkali z ciotką i rozpoczęli naukę w Gimnazjum im. Fryderyka (Friedrichsgymnasium) założonym przez Fryderyka II Heskiego. Dzięki ciotce ich życie upływało spokojnie , nie brakowało i na jedzenie ,mieli gdzie mieszkać i mogli się w spokoju kształcić.
Ciotka Była powiernicą i damą dworu księżnej Wilhelminy Karoliny Duńskiej żony landgrafa, a później elektora Wilhelma IX./I
Bracia ukończyli studia prawnicze na uniwersytecie w Marburgu.
Zostali niemieckimi naukowcami, filologami i badaczami kultury.Wspólnie wydawali prace o folklorze w XIX wieku. Najbardziej znani kolekcjonerzy bajek przemierzali Niemcy i spisywali przekazywane ustnie opowiadania zwykłych prostych ludzi .Wszystkie skrupulatnie spisywali a potem wydali przed samym Bożym Narodzeniem w 1812 roku.
Ukazało się pierwsze wydanie Kinder- und Hausmärchen z 86 baśniami ze wszystkimi najsłynniejszymi jak: Żabi król, O wilku i siedmiu koźlątkach, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Śnieżka, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna. Natomiast w 1815 roku ukazał się II tom baśni .Było już 156 wspaniałych opowiadań dla dzieci. Niektóre mniej lub bardziej znane.
W trzecim jednotomowym wydaniu Baśni domowych i dziecięcych z 1825 roku zostały zamieszczone ilustracje wykonane przez brata Ludwiga Emila Grimm
Źródło braci Grimm
Jednym z ich najważniejszych źródeł były bajki opowiedziane braciom przez DOROTHEĘ VIEHMANN z rodziny hugenotów (pochodzili z Francji ).Mieszkała w obecnej dzielnicy BAUNATAL Rengershausen ( wcześniej była to mała wioska)
Inną bardzo ważną opowiadaczką bajek była Marie Hassenpflug oraz kilka bajek opowiedziały jej siostry Jeanette i Amalie między innymi takie jak „Śpiąca królewna” czy „Mały brat i siostra”. Marie Hassenpflug jest jedną z najważniejszych postaci które przyczyniły się do powstania kolekcji pięknych bajek. Matka jej tak samo jak Dorothea Viehmann pochodziła z rodziny emigrantów hugenotów z Hanau .
Zajrzyj tutaj:
To dzięki Marii powstały takie bajki jak” Śpiąca Królewna”, “Czerwony Kapturek”, “Mały Brat i Siostra”i wiele ,wiele innych .
Rodzina Hassenpflug i Grimmowie przyjaźnili się .Hassenpflugowie mieszkali w Hanau od 1789 do 1799 w domu nazywanym “Haus Lossow” przy Neustädter Markt/ rogu Lindenstrasse .Budynek został wybudowany w 1597 roku ,był jednym z pierwszych budynków w Hanau Neustadt. Dom został zniszczony podczas wojennych nalotów 19 marca 1945 roku, na jego miejscu pojawiła się replika budynku .Natomiast w 2012 roku pojawiła się tablica upamiętnia miejsce zamieszkania Marie Hassenpflug.
Maria wyszła za mąż za kapitana pułku Friedricha von Dalwigk zu Schauenburga. Mieszkali oni w majątku swojego męża w Hoof (dziś część Schauenburga) oraz w Hanau. Oboje z mężem pracowali na dworze ,ona jako dama dworu , on jako szambelan księżnej.
Również Johann Friedrich Krause inny mieszkaniec Schauenburga ,dzisiejsza dzielnica Hoof (miejscowość koło Kassel i Buanatal) opowiedział braciom kilka bajek .Obok Dorothey Viehmann był jednym z kolejnych źródeł informacyjnych do kolekcji bajek braci Grimm.
Jego bajki to : “O serwetce, plecaku, małej czapeczce armatniej i rogu ” ,” Doświadczony myśliwy” ,” Król Złotej Góry”, “Stary sułtan”, “Pan Wszystko Skończone”,” Trzy liście węża”
I on i Marie Hassenpflug zasłużyli na wielkie uznanie ,bez nich nie było by bajek takich jakie znamy dzisiaj.Oboje byli bardzo związani z Breitenbach,Hoof i Schauenburgiem ( obecnie Breitenbach i Hoof są dzielnicami Schauenburga)
Powrót do Kassel
Po skończonych studiach obaj bracia pracowali w Kassel w MUZEUM FRIDERICIANUM Jakob jako bibliotekarz ,a Wilhelm jako sekretarz biblioteki .
Niestety ich ukochana matka zmarła w 1808 roku,a oni musieli zająć się resztą rodziny .Wtedy zaczęli pisać i publikować w specjalistycznych czasopismach.Opublikowali również własne książki między innymi również średniowieczną epopeję satyryczną oraz czasopisma zawierające staroniemiecką literaturę.
W 1814 roku zamieszkali razem z siostrą Charlotte w mieszkaniu w północnej bramie przy Wilhelmshöher Tor TORWACHE istniejącym do dzisiaj budynku,obecnie przy placu Brüder-Grimm-Platz w Kassel.
Wspierała ich księżna Wilhelmina Karolina Duńska u której była damą dworu ciotka Henriette . Jednak po jej śmierci w 1820 roku musieli radzić sobie sami ,musieli również opuścić mieszkanie przy Wilhelmshöher Tor .Ich ukochana siostra “Lotte” wyszła za mąż za Ludwika Hassenpflug -późniejszego ministra.Był on bratem Marie Hassenpflug o której pisałam wyżej (opowiadała bajki Braciom Grimm).Okazuje się więc ,że nie tylko biedni mieszkańcy w okolicznych wsi opowiadali bajki ale również wykształcone damy z dobrych domów.
GÖTTINGEN
Od 1830 roku Jacob został profesorem zwyczajnym na uniwersytecie w Getyndze a Wilhelm bibliotekarzem ,a od 1835 został również profesorem.
W 1838 roku rozpoczęli swoją pracę nad Słownikiem niemieckim (Deutsches Wörterbuch, DWB) nie zdążyli jednak opracować wszystkiego.Jacob opracował litery A,B,C,E i F do słowa “Frucht”,a Wilhelm tylko Literę “D”.Dopiero po 123 latach kontynuacji dalszej pracy braci Grimm powstał całkowicie słownik.
Berlin
Opuścili Getyngę i pomieszkiwali jeszcze trochę w Kassel .Musieli jednak udać się na Uniwersytet w Berlinie na który powołał ich pruski król Fryderyk Wilhelm IV.Tam pracowali i mieszkali przez następnych 20 lat .Zostali pochowani koło siebie na Alter St.-Matthäus-Kirchhof w Berlinie-Schöneberg ( obok znajdziemy groby synów Wilhelma Grimm)
Zajrzyj na stronę :
W centrum BAUNATAL stoi pomnik upamiętniający tą bajkę.
Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki ,biografia niemiecka