Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Villa Leopolda,  Villefranche-sur-Mer

Villefranche-sur-Mer

Malownicze miasteczko

Odległość tylko dziesięciu  kilometrów dzieli Villefranche-sur-Mer od MONACO. Urocze i sielankowe miasteczko z pięknym portem o interesującej  historii .W tym spokojnym i chyba mniej znanym miasteczku na Lazurowym Wybrzeżu znajduje się chyba jedna z najdroższych Villi na świecie . Mowa tu o słynnej Villi Leopolda zbudowanej w latach 30 XX wieku i należąca kiedyś do króla Belgii Leopolda II. Posiadłość ta była prezentem dla kochanki króla Caroline Lacroix .Bardzo interesująca historia miłosna o której opowiem na końcu.

Historia miasteczka sięga wczesnego średniowiecza gdy port był już wtedy wykorzystywany jako baz przez piratów. Pod koniec  XIII wieku powstaje miasto Villafranca dzięki  Karolowi  II z Anjou hrabiemu Prowansji.Dzieje miasteczka były burzliwe, a port był bazą i schronieniem dla wielu flot. Było i jest dla wszystkich idealnym schronieniem przed wiatrami ,gdyż znajduje się pomiędzy dwoma półwyspami CAP FERRAT i  CAP DE NICE

Wspaniała panorama na port i Villefranche sur Mer z Boulevard Napoléon III
Na dole Cytadela Saint Elme ,na górze Mont Boron widoczny Fort Mont Alban

Port Royal de la Darse

Port najpierw służył jako baza dla floty śródziemnomorskiej Księcia Burgundii ,potem był schronieniem dla Rycerzy z Rodos wypędzonych przez Turków. Znaleźli oni również schronienie w NICEI . Zbudowane przez nich statki przyczyniły się do rozwoju portu,między innymi zbudowali potężny statek  Sainte-Anne. Po przybycie w połowie XVI wieku floty francusko -tureckiej która przybyła oblegać Niceę jednak Karolowi V udało się ocalić miasto przysyłając flotę na ratunek. Wtedy zrozumiano że Villefranche i port trzeba chronić i pod koniec XVI wieku zaczęto budować fortyfikację . Zbudowano Cytadelę  Saint Elme w miasteczku u dołu portu i na  WZGÓRZU MONT BORON  zbudowano Fort Mont Alban oraz trzecią fortyfikację w Saint- Hospicjum na  CAP FERRAT

Port Royal de la Darse
Port Royal de la Darse
Port widoczny od strony Promenade des Proffeseurs
Widok na Port Royal de la Darse z Cytadeli Saint Elme


Promenada profesorów ( Promenade des Proffeseurs)

Jules Henri Barrois był francuskim profesorem i szefem morskiego laboratorium zoologicznego Obserwatorium Oceanologique de Villefranche . Laboratorium założył wspólnie z Hermanem Folem (szwajcarskim biologiem zoologiem )w 1882 roku.

Jednak w 1884 roku rosyjski  badacz Alexis  Korotneff  przekształcił laboratorium w Rosyjską Stacją Zoologiczną.  Stacja była zależna od Uniwersytetu w Kijowie do 1914 roku . Później  jednak udostępniono ją Uniwersytetowi Paryskiemu nazwano stację Obserwatorium Oceanologique de Villefranche.

Tablica upamiętniająca badaczy


Budynki obserwatorium

Kompleks budynków wpisany jest na listę zabytków .Składa się:

  • stacji zoologicznej  (budynek Galériens) i Kuźni Vieille
  • Corderie inaczej koszary Nicolasa
  • budynek Jean Maetz
  • nowy budynek mieszkalny Julesa Barroisa

Po drugiej stronie portu za łodziami widoczne dwa budynki. Pierwszy z łukami zwany Łuki Darse z 1719 roku był schronieniem dla ludzi i towarów.Na budynku z łukami wybudowano czteropiętrowe  koszary gdzie przebywali tam żołnierze króla Sardynii w XVIII wieku .Rozbiórka koszar rozpoczęła się w 1942 roku.

Żółty budynek to La corderie , stara fabryka zbudowana za panowania Karola Emmanuela III.Produkowano w niej linie konopne do fregat przez 20 lat .Później stworzono tam więzienie,potem były tam koszary .

Widok od strony Promenade des Proffeseurs

Budynki obserwatorium są zaliczane do zabytków. Stacja  zoologiczna została  założona ze starej kolonii karnej Villefanche-sur-Mer (budynek Galériens) i Kuźni Vieill. Podobno było to dawne więzienie królów Sardynii ,a akurat w tym budynku miał znajdować się szpital niewolników kuchni w 1898 roku. Budynek zbudowano w 1767 roku Samo więzienie zostało zamknięte 1850 roku.

W czasie gdy Korotneff stworzył Rosyjską Stację Zoologiczną  trwało szaleństwo Rosjan w Nicei .Zostało to  skrzętnie wykorzystano do swoich celów, wszystko to miało oczywiście podłoże polityczne .

Instytut morski Villefranche i przystań . Widok od strony portu i Plage de la Darse

Oficjalna strona Laboratorium Oceanografii :http://www.obs-vlfr.fr/web/index.php


Cytadela  Saint Elme

Po zwiedzeniu portu udaliśmy się ścieżką La Citadelle przy samym morzu w stronę Cytadeli  Saint Elme .Od strony cytadeli  rozpościerają się wspaniałe widoki na Port Villefanche-sur-Mer.

Budowę Cytadeli Saint Elme  rozpoczęto w 1554 roku na skalistym wzgórzu .Nazwa nadana cytadeli pochodzi podobno od  kaplicy która znajdowała się tam wcześniej.Cytadela miała oczywiście pełnić funkcję obronną , niestety pomimo solidnej i ogromnej budowli poniosła parokrotnie fiasko i skapitulowała przed armiami francuskimi. Trochę opuszczona i jednak nie całkiem spełniająca swojego zadania cytadela ,popadała w zapomnienie i ostatecznie została opuszczona po drugiej wojnie światowej. Przez lata niszczała i była zaniedbana , dopiero w 1965 roku miasto Villefranche-sur-Mer odkupiło cytadelę od państwa i zajęło się jej odnowieniem.

Jednak cytadelę czeka jeszcze daleka droga ,gdyż program odbudowy cytadeli rozpoczął się w listopadzie 2019 roku. Prace podobno mają trwać aż dziesięć lat aby ostatecznie umożliwić dostęp zwiedzającym  do całej cytadeli.

Widok na ogród Jardins de la Citadelle

Przed samą cytadelą znajduje się małe rondo i plac nazwany imieniem Emmanuela-Philibert de Savoie , księcia Sabaudii o przydomku Żelazna Głowa .Był on synem Karola II władcy Zjednoczonej dynastii sabaudzkiej. W wieku 8 lat został ostatnim i jedynym spadkobiercą dynastii Sabaudzkiej. Jego dwaj starsi bracia zmarli przedwcześnie.

Przy Cytadeli znajduje się Plac Emmanuela-Philiberta-księcia Sabaudii

Pomnik Jeana Moulin .Prezydenta Narodowej Rady Ruchu Oporu podczas II wojny światowej .Torturowany przez oficera niemieckiego SS Nikolausa Barbie „ rzeźnika Lyonu ”. Jean Moulin miał być wywieziony do Niemiec jednak zmarł w pociągu przed sama granicą w Metz

https://www.cheminsdememoire.gouv.fr/en/jean-moulin


Jardins de la Citadelle

Ogród w Cytadeli nie jest duży , znajduję się tam kilka rzeźb.Może po zakończonych pracach w Cytadeli będzie bardziej interesujący.

Widok na Cytadele od strony ogrodu

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Villefranche-sur-Mer/strona Obserwatorium

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!