Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Mandelieu-la-Napoule,  PODRÓŻE

Mandelieu-la-Napoule

W miasteczkach  Lazurowego  Wybrzeża w tym na   La-Napoule pierwsze oznaki rewolucji turystycznej pojawiły się już przed samą Rewolucją Francuską. Wiele zamożnych angielskich rodzin przybywało  do NICEA  już około 1780 roku. Zaczynało się szaleństwo na punkcie Riwiery Francuskiej. Wszyscy zaczęli się rozkoszować morskim powietrzem  Lazurowego Wybrzeża. Zaczęło pojawiać się coraz więcej informacji. Pierwszym takim promotorem był szkocki pisarz Tobias Smolett autor książki z 1766 roku Podróże przez Francję i Włochy”(“Voyages à travers la France et l’Italie”)

Nazwa  Lazurowe  Wybrzeże „Côte d’Azur” została użyta po raz pierwszy przez francuskiego pisarza Stéphena Liégearda w swoim dziele z 1887 roku. Riwiera stała się ulubionym miejscem do wypoczynku dla całej arystokracji. Zaczęła tam  bywać  rosyjska i brytyjska arystokracja i koronowane głowy Europy: Królowa Anglii Wiktoria ,cesarzowa Sissi z Austrii, Maria Feodorovna z Rosji, Eugenie z Francji .Przyjeżdżali Królowie Szwecji, Danii, Belgii, Holandii.


Odkrycie miasteczka i „Koronowany król Cannes”

Odkrycie La Napoule  mieszkańcy mogą zawdzięczać Księciowi  Michałowi Michajłowiczowi który został wygnany przez swojego kuzyna cara Aleksandra III. Książę Michał był  wnukiem cara Mikołaja I. Książe Michał został pozbawiony przez kuzyna tytułów wojskowych i wygnany z Rosji przez to ,że związał się z osobą niższego stanu nie pochodzącą z arystokratycznego rodu. Był to tzw. morganatyczny związek . Michał postąpił  jeszcze gorzej ,nawet nie poprosił o zgodę na ten ślub bo wiedział, że takiej zgody nie dostanie i  ożenił się Hrabiną Sophie de Merenberg potajemnie w San Remo w 1891 roku.

Sophie de Merenberg, hrabina de Torby była  córką księcia Nassau i wnuczką poety Puszkina. Księciu Michałowi nie pozwolono nawet na uczestniczenie w pogrzebie swojej matki , gdyż oskarżano go o jej śmierć. Matka Wielka Księżna Olga Feodorowna Rosji usłyszawszy o ślubie syna i skandalu na dworze rosyjskim rozchorowała się ,a potem po ataku serca zmarła.

Po wygnaniu resztę życia spędził na emigracji .Na stałe osiedlił się z rodziną w CANNES gdzie mieli Willę Kazbek. Nazwa willi nawiązuje do miasta i  najwyższego szczytu na Kaukazie.na pograniczu Gruzji i Rosji.

Willa Kazbek: https://fr.wikipedia.org/wiki/Villa_Kazbek

Książę Michał był zaangażowany w budowę kościoła rosyjskiego w Cannes,.Przysłużył się budowie  hoteli i kasyn w okolicy. Był znakomitym golfistą . Został założycielem i prezesem klubu golfowego w CANNES

Na południu Francji często spotykał krewnych , między innymi siostrę  Anastazję ,która miała willę w pobliżu jego domu.


Pole golfowe “Old Course “

Wracając jednak do tematu miasteczka La-Napoule. Książe w tarkcie w jednej ze swoich podróży po Szkocji odkrył grę w golfa i słynne St Andrews . Postanowił stworzyć takie pole golfowe na Lazurowym Wybrzeżu .Miejsce na pole golfowe jakie wybrał to mały sosnowy las La Napoule , gdzie stworzono pole golfowe “Old Course “ 1891 roku. Pole golfowe zaprojektował  Harry Colt. Na początku było to tylko 9-dołkowe pole o nazwie „Wielki Książę”. Obecnie jest to 18-dołkowe pole golfowe na powierzchni 74 hektarów.

Klub golfowy Golf Old Course Cannes Mandelieu  znajduje się przy  (265 Route du Golf, 06210 Mandelieu-la-Napoule). Klub szybko zyskuje rozgłos i coraz więcej znamienitych  osobistości odwiedza pole golfowe .Przybywa wielu hrabiów, książąt i głów królewskich . Nawet Książę i księżna Windsor bywali  na herbatce  w klubie .  Podobno  w  póżniejszych latach bywali tam  i brali udział w zawodach : aktor komediowy Jerry Lewis i oczywiście jeszcze bardziej znany Sean Connery .

Aby umożliwić wszystkim dojazd do klubu golfowego poprosił o uzyskanie dostępu do postoju w niewielkim La-Napoule na trasie (P.L.M. -Paris-Lyon-Méditerranée). Mieszkańcy  od dawna  prosili o taką  stację ,okazali mu  wdzięczność na inauguracji w 1893 r. Książę Michał Michajłowiczowicz był bardzo aktywny w rozwoju miasta .


Link do pola golfowego “Old Course “:

http://www.golfoldcourse.com/site_legende/parcours_18.php?lang=en


Historia zamku “Château de la Napoule “

W spokojnej miejscowości Mandelieu-la-Napoule warto odwiedzić romantyczny zamek z ciekawą historią.

Château de la Napoule  na przełomie wieków przeszedł wiele zmian. Należał do XVII wieku do rodziny Villeneuve-Tourettes. Na początku był to stary fort wojskowy zbudowany w 1387 roku przez hrabiów Villeneuve. Następnie przeszedł w ręce rodziny Montgrand w XVIII wieku.  Po śmierci właściciel La Napoule – Josepha Jeana-Baptiste de Montgrand  i zamek przeszedł we władanie syna Jeana-Baptiste de Montgrand. W trakcie rewolucji francuskiej (1789-1799) zamek został zniszczony , splądrowany i opuszczony.

Jeana-Baptiste de Montgrand. udał się na wygnanie we Włoszech .przebywał w Weronie. Po powrocie do kraju w 1800 roku okazało się ,że ziemia została sprzedana. Dopiero w 1815 roku Markiz de Montgrand kupił ponownie ziemię i odnowił zamek. Zamek był w ruinie do 1837 roku .Wtedy właśnie właściciel zezwolił  mistrzowi szkła Louisowi Barthélémy aby założył tam swoją fabrykę. Ruiny zamku  były w posiadania rodziny Montgrand  aż do 1876 roku.


Historia zamku jest naprawdę bardzo interesująca i burzliwa. Ponownie zamek zostaje sprzedany Panu Charrier, perfumiarzowi  z GRASSE. Wyburzył on ruiny i ponownie wybudował nad morzem dwór na starych fundamentach wcześniejszej budowli. Budowę ukończono dopiero w 1880 roku .W późniejszych latach zamek jest wynajmowany zamożnym gościom.

Dopiero niejaki Pan Joseph Béranger, odziedziczył zamek i po I wojnie światowej wystawił go  na sprzedaż.

Zamek wraz z rzymskim  ogrodem jest zarejestrowany jako zabytek .

Zamek”Château de la Napoule “

Pamiątkowa tablica

W 1951 roku Marie Clews założyła Stowarzyszenie Artystyczne Henry Clews Memorial ku pamięci swojego męża . Zamek La Napoule był miejscem wielu wystaw , koncertów i  międzynarodowej wymiany kulturalnej. Fundacja wspiera ,pomaga i inspiruje młode talenty. Na zamku znajduje się kolekcja rzeźb Henrego Clewsa.

Pamiątkowa tablica-Memorial ku pamięci Henrego Clewsa.
Brama wejściowa( konsjerża)  wyrzeźbiona przez Henrego Clewsa.

Rezydencja małżeństwa Clews

Małżeństwo dwóch artystycznych dusz Henrego  Clews  i  Elsie Whelen (znana jako Marie Clews) zakupiło zamek w 1918 roku . Pracowali , mieszkali i tworzyli tam przez 17 lat .Henry Clews był bogatym  amerykańskim spadkobiercą który wraz z żoną postanowili wyremontować zamek pozostawiając tam na zawsze część siebie.

Marie Clews była architektem i projektantem krajobrazu, natomiast Henry Clews był rzeźbiarzem . Oboje kochali sztukę. Mieszkali i tworzyli razem aż do śmierci Henrego Clewsa w 1937 roku. Oboje mieli olbrzymi wpływ na kulturę i sztukę w miejscowości. Zapraszali do siebie nawet okolicznych  wieśniaków na pokazy i różne uroczystości. Uwielbiali przebierać się w kostiumy  historyczne ,nawet swoich służących ubierali w takie kostiumy. Organizowali wielkie wystawne bale i biesiady na których bywali wielcy z europejskiej arystokracji między innymi :Ludwik II w Monaco, Książe Michał Michajłowicz, wielu pisarzy i artystów ( amerykański pisarz Scott Fitzgerald, francuski poeta Jean Cocteau)

Widok po wejściu na teren  rzymskiego ogrodu. Spacer szeroką aleją w parku do samego zamku.

Ogrody “Château de la Napoule”

Park lub tzw. „Ogród niezwykły” jest uznany i zarejestrowany  jako zabytek  . Po wejściu na terenie parku znajdziemy się na dużej przestronnej francuskiej alei ogrodu głównego. Obok odnajdziemy trzy mniejsze ogrody : ogród La Mancha, tarasy nad morzem i tajny ogród.

Widok od strony zamku “Château de la Napoule” na główną bramę

Widok wejścia i alei od strony zamku

Rzymska wieża La Mancha

Pod wierzą znajduje się Mauzoleum małżonków Clews.
Druga wieża widoczna od strony plaży.

Ogród rzymski

Wspomniałam już wcześniej że  terenie parku znajdziemy duży przestronny ogród główny. Obok odnajdziemy trzy mniejsze ogrody : ogród La Mancha, tarasy nad morzem i tajny ogród. W ogrodzie odnajdziemy rzeźby i tablice informacyjne z historii zamku. Podjazd, fontanna ,studnia , portiernia, kaplica, wieża , pergola i most ogrodowy są  wymieniane  jako zabytki i wpisane na listę zabytków.

https://www.parcsetjardins.fr/jardins/886-chateau-de-la-napoule


Dziedziniec

Główny budynek

Spiżowa statua „Bóg humoru mistyk” Henrego Clewsa znajdująca się na dziedzińcu z ciekawymi detalami  na cokole.

Nad drzwiami wejściowymi znajdziemy napis wyrzeźbiony przez Henrego Clewsa “Once upon a time”czyli “Pewnego razu”
Krużganek ,fasada północna wyrzeźbione przez Henrego Clewsa.


„Glik z Napoule”

Wieża głównego dziedzińca i fontanna Glik wyrzeźbiona przez Clewsa.
Przejście na tarasy od strony morza.

Bardzo interesujące widoki z małych okienek z drutem kolczastym i jeszcze mniejszych otworach w ścianach . Najprawdopodobniej miejsce było punktem obserwującym morze jak widać po zdjęciach .Szkoda tylko ,że wewnątrz tego miejsca było nieprzyjemnie z uwagi na brak czystości . Niestety to wina turystów śmiecących w takich miejscach!

Zamek i tarasy  od strony morza
Uroczy taras do odpoczynku

Ścieżka nad morzem

Widok z plaży na zamek
Port w Mandelieu

Warsztat Henrego Clewsa,gdzie tworzył swoje dzieła

 

Koszt biletu bez zwiedzania muzeum -tylko ogrody


IN MEMORIAM

Na Rue de la Plage odnajdziemy tablicę upamiętniającą członków sił powietrznych.

http://francecrashes39-45.net/page_fiche_av.php?id=3530

Ku pamięci 11 członków załogi B-24 Liberator 42-52463 sił powietrznych USA, którzy zginęli w Napoule . 25 maja 1944 roku  15 Siły Powietrzne – 464. Grupa Bomber – 779. Eskadra Bombowców Miasto Mandelieu-La-Napoule jest wdzięczny. Uroczystości zainaugurował 24 sierpnia 1997 r. Burmistrz Henri Leroy.

Ciekawostki:

  • Związek morganatyczny -czyli małżeństwo zawarte przez członka rodu arystokratycznego  przez członka z osobą uznawaną za będącą niższego stanu społecznego. Potomstwo z takiego  związku nie ma żadnych praw do tytułów, funkcji i dóbr dziedziczonych w rodzinie małżonka wyższego stanem.
  • Ojciec Marie-Elsie Clews (Henry Whelen) był jednym z założycieli orkiestry filadelfijskiej

“Willa Marguerite”

Małżeństwo Clews byli również właścicielami zabytkowej włoskiej willi Marguerite .Willa była własnością księżna Daisy de Pless,która po rozwodzie z księciem Silécie przejęła majątek od San Peyre aż do Riou de l’Argentière. Wybudowała willę w stylu “Belle Epoque”. Budynek również znajduję się pod opieką La Napoule Art Foundation.

Księżna Daisy de Pless( ur. w Walii -zmarła w Wałbrzychu) -księżna na Zamku pszczyńskim ,hrabina von Hochberg, baronowa na zamku Książ w Wałbrzychu.


Ciekawostki z aktywnego życia Księcia Michała Michajłowicza w Mandelieu :

  • Książe Michał Michajłowicz przyczynił się też do budowy drogi Corniche d’Or w 1903 r.

https://www.saint-raphael.com/en/discover/the-sea/scenic-areas/la-corniche-d-or

  • Książe Michał wspomógł przy inauguracji  w  Mandelieu wyścigów konnych 2 marca 1901 roku

http://www.jourdegalop.com/2016/01/histoire-histoires-les-courses-sur-la-cote-dazur-plus-de-cent-cinquante-ans-dhistoire

  • Inauguracji gry w polo w 1908 roku.Było to wielkie wydarzenie

http://www.spiritofpolo-press.com/fr/1908-inauguration-du-polo-club-de-cannes-mandelieu-2/

  • 1 maja 1909 roku następuje wielki przełom w Napoule gdzie Książę Michał położył pierwszy kamień węgielny pod budowę nowego portu.

To wszystko przyczyniło się do  powstania  pierwszej linii tramwajowej łączącej CANNES z Mandelieu w dniu 14 lipca 1910 roku.


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Mandelieu-la-Napoule

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!