Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Roquebrune-Cap-Martin

Roquebrune-Cap-Martin

Cap Martin to piękny zalesiony półwysep nad Morzem Śródziemnym . Na Cap Martin znajduje się bardzo dużo bogatych posiadłości z XIX wieku z epoki  Belle Epoque (Piękna epoka). Była to epoka wielkiego rozkwitu i postępu w trakcie trwania Trzeciej Republiki Francuskiej oraz Cesarstwa Niemieckiego.

Miasteczko  Roquebrune znajduje się na półwyspie Cap Martin ( miedzy MONACO a Mentoną). Miasteczko położone w malowniczym otoczeniu z pięknym widokiem ze wzgórza zamkowego na Lazurowe Wybrzeże .

Ta średniowieczna miejscowość już od XIX wieku przyciągała wielu Celebrytów tamtych czasów . Między innymi bywała tam Eugenia – żona Napoleona III  ( zbudowała tam willę Cyrnos w stylu Belle Époque). Bywała tam również księżniczka Sisi cesarzowa Austrii (była przyjaciółką Eugenii ) oraz Królowa Wiktoria  która przyjeżdżała  co roku w  odwiedziny .


Awangarda lat 20 XX wieku 

W latach 20 XX wieku bywał  tam również wielki francuski architekt , przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego Le Corbusier . Sam zaprojektował sobie grób, który jest na cmentarzu Roquebrune. Architekt dostał zawału serca na Cap Martin podczas kąpieli w Morzu Śródziemnym .Bywało tam również wielu innych architektów takich jak Eileen Gray  wybudowała sobie willę w stylu modernistycznym .Willa nosi  nazwę E-1027.

Link do strony willi E-1027: https://capmoderne.com/fr/lieu/la-villa-e-1027/

Bywało tam wiele znanych osobowości jak : Winston Churchill, Marlène Dietrich, Sacha Guitry  Jacques Brel


Chateau de Roquebrune-Cap-Martin

Na wzgórzu odnajdziemy  Zamek Grimaldich z końca IX wieku położony na wysokości 225 m.Zamek został zbudowany w 970 roku przez Conrada I hrabiego Ventimiglia. Zamek miał bronić mieszkańców od strony lądowej i morskiej. Przetrwał wiele oblężeń w ciągu wieków.

Chateau de Roquebrune-Cap-Martin

Na placu Place des 2 Frères znajduję się punkt widokowy. Jest to główny plac w miasteczku z pięknym punktem widokowym

Place des 2 Frères

Statua   z brązu La France Triomphante


Ponad 1000-letnie drzewo oliwne (l’Olivier Millénaire)

Znajduje się tu  jedno z najstarszych drzew oliwnych w Prowansji (Chemin de Menton).Wiek drzewa oliwnego jest szacowany według francuskiego specjalisty i profesora Roberta Bourdu na ponad 2000 lat. Inne źródła podają wiek drzewa nawet na 2500 do 2800 lat ! Dolna część pnia ma 16 metrów i wyrasta z nich kilka mniejszych pni.


Eglise Sainte Marguerite 

Niegdyś była to kaplica która została powiększona i w XV wieku stała się ona Kościołem . W XVIII wieku kościół odrestaurowano i odnowiono.

I tu ciekawostka :

Posąg nad drzwiami posiada cień. Jest on jednak namalowany w stylu trompe-l’oeil ( malarstwo iluzjonistyczne). Jest to styl malarski powodujący złudzenie trójwymiarowości. Miejsce gdzie znajduje się Kościół w rzeczywistości  znajduje się w zacienionym miejscu dlatego zastosowano taką zgrabną iluzję.


Rzemiosło i sztuka 

Replika warsztatu rzemieślniczego.
Piękne widoki zaczynają się już od strony parkingu
Wspaniała panorama z głównego placu w miasteczku. Widok w stronę Monaco.
Roquebrune-Cap-Martin


Średniowieczne miasteczko

Miasteczko oferuje nam miły spacer  spokojnymi uliczkami .Wspinamy się po stromych  schodach  i wąskich  przejściach. Do dzisiaj zachował się średniowieczny charakter wioski. Uliczki i stare mury w wielu miejscach oplecione i porośnięte pięknymi kwiatami i bluszczem.

Piękne kwieciste uliczki


Ciekawostki:

Jaskinia Vallonnet

  • W miasteczku odnaleziono jedno z najstarszych prehistorycznych miejsc w Europie. Została odkryta 1958 roku,a od 1963 roku jaskinia została wpisana na listę zabytków. Leży 110 m.n.p.m. i nie jest dostępna do zwiedzania , gdyż są prowadzone prace wykopaliskowe. Jaskinię odkryła przypadkowo 8-letnia dziewczynka. Często chodziła do jaskini zbierając kalcyt ,pokazała wejście do jaskini swoim rodzicom.
  • Wystawa „Grotte du Vallonnet à Roquebrune” jest prezentowana w Regionalnym Muzeum Prehistorii w MENTONIE

 

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Roquebrune-Cap-Martin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!