Francja,  La Turbie,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE

Głowa Psa (Tête de Chien)

Rewelacyjny  punkt widokowy nad Monako

Głowa Psa (Tête de Chien) jest bardzo popularnym miejscem aby podziwiać widoki .Tylko 2 km od La turbie , Z punktu można podziwiać rewelacyjną panoramę na Lazurowe Wybrzeże. Z jednej strony na MONACO, Mentonę i  WŁOCHY a z drugiej na miejscowość Cap-d’Ail, Cap-Ferrat ,Mont Boron i NICEA   i ANTIBES

Punkt widokowy znajduje się na wysokości 550 m.n.p.m. z bardzo skalistym urwiskiem . Nie ma tam żadnych barierek i trzeba naprawdę bardzo uważać . W moim przypadku jest to też walka z lękiem wysokości . Trudno było mi się zbliżyć wiedząc ,że tam gdzie jest murem nic mi się nie stanie . Murek zresztą nie jest zbyt wysoki . Są  też miejsca gdzie nie ma praktycznie nic , skały ,krzaki i sterczące pręty (2 zdjęcie ).

Wspaniała panorama na Monaco

Widok na miejscowość Cap-d’Ail, Cap-Ferrat ,Mont Boron i NICEA   i ANTIBES

Po tej  stronie widokowej  jest kawałek murku a potem już tylko przepaść . I nie wiadomo jak bardzo można się zbliżyć . Wolałam więc robić zdjęcia .W tamtym akurat miejscu widać było ,że sporo  kamieni odpadło. Niesamowite  wrażenie. Jeśli ktoś wybiera się z dziećmi to trzeba  je bardzo  pilnować . My akurat byliśmy z naszym zawariowanym Yorkiem i musieliśmy go trzymać na rękach .

Wspaniała panorama na Półwysep Cap Ferrat i Mont Boron


Fort de la Tête de Chien

Niestety fort jest niedostępny dla zwiedzających . Nie jestem fanką takich budowli chociaż niekiedy jakaś wzbudzi moje  zainteresowanie . Niektóre takie fortyfikacje są bardzo ciekawe , czego broniły w jakim czasie lub przed kim. Szkoda ,że taki kawał historii jest niedostępny dla fanów tematyki wojskowej .Głównym zadaniem fortu było monitorowanie kolei i dróg biegnących wzdłuż wybrzeża.

Fort de la Tête de Chien


Dojście do punktu widokowego 

Nie prezentuje się okazale ,oczywiście nie chodzi o widoki które są zjawiskowe . Opuszczone ruiny trochę odstraszają. Aby  dojść do punktu widokowego trzeba minąć  opuszczone ruiny garnizonu (Ruines de la Garnison de la Tête de Chien) z różnego rodzaju graffiti i psującą widok metalową konstrukcją. Na początku jednak trzeba zejść kamienistą drogą mijając ruiny ,przejść małym tunelem i już jesteśmy na miejscu . Widok z góry nas oczarował.

Opuszczone ruiny garnizonu (Ruines de la Garnison de la Tête de Chien)

Z parkowaniem też może być trochę problem , chyba ,że zaparkuje się trochę poniżej  punktu widokowego Głowy Psa (Tête de Chien) , lub wyżej na poboczu . My byliśmy w październiku więc zaparkowaliśmy na samej górze, wtedy było tylko kilka osób. Latem prawdopodobnie większość odwiedzających parkuje na poboczu w miarę możliwości .Wystarczyło nam 30 minut aby nasycić się widokami i udaliśmy się do LA TURBIE

 

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona La Turbie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!