Hobby i pasje,  Świąteczne tradycje

Zrób to sam – DIY – ozdoby i stroiki

Zrób to sam

DIY (do it yourself ) czyli  zrób to sam.Czyli tworzenie czegoś dla siebie na swoje potrzeby. Anglojęzyczny termin DIY pojawił się na początku XX wieku,ale do powszechnego użytku wszedł dopiero po II wojnie światowej.

Wychodzę z założenia ,że jeśli można coś zrobić samemu to warto spróbować ,zamiast ciągłego kupowania nowych przedmiotów .Tym bardziej, że coś co sworzymy sami da nam o wiele większą satysfakcję niż zakup podobnego przedmiotu w sklepie. Każdy z nas ma w domu wiele przedmiotów które wykorzystuje  rzadko albo wcale .Wrzucone do szafy przy kolejnym sprzątaniu zastanawiasz się czy to wyrzucić, po czym odkładasz  na miejsce myśląc jeszcze się przyda. Potem zapominasz i tak znowu do kolejnego sprzątania.

Ja też mam dwie takie komody o piwnicy nie wspomnę 🙂 ale po to są piwnice. Jeżeli wiem że jakiejś rzeczy nie uda się uratować to ją wyrzucam. Praktycznie teraz jest tyle dostępnych przedmiotów z których możemy stworzyć coś fajnego i niepowtarzalnego.

Naturalne materiały

Warto wykorzystać naturalne materiały kawałki  drzew ,korę, gałązki ,patyki ,kasztany ,żółędzie ,mech ,różnrgo rodzaju sznurki i sznureczki. Sama korzystam często z tych materiałow właśnie przy dekorowaniu mieszkania lub przy kompozycjach kwiatowych starając się stworzyć klimat Hygge. Te duńskie słowo oznacza poprostu wygodę ,komfort i przytulność. Chodzi o to żeby czerpać radość w codziennym życiu nawet z małych rzeczy.

Jak stworzyć wnętrze w stylu HYGGE


Małe inspiracje

 

Lampion z wazonu

Taki świąteczną lampkę możemy zrobić z każdego wazonu ( małego czy dużego).Tu zostało wykorzystanych tylko kilka rzeczy:

  • szklany wazon
  • sztuczny śnieg
  • 4 szyszki + kilka gwiazdek
  • kawłek patyka do którego przyczepiamy żołędzie na cienkim druciku lub na żyłce
  • światełka

Wykonanie proste i szybkie .


Stroik z tortownicy

Do starej okągłej tortownicy wsypujemy ziemię  wcześniej zabezpieczając wnętrze folią .Jeżeli robimy taki stroik na Boże Narodzenie to wkladamy gałązki z choinki ,szyszki ,kawałki gałązek ,mech i bombki według uznania i pomysłu .Na koniec zakładamy światełka. Taki stroik można zmieniać w zależności od pory roku.


Dekoracje świąteczne

Każdy lubi chyba dekoracje nie tylko te świąteczne .Poniżej pomysł na bajkowy las. Gałęzie wkładamy do wazonu lub dużej donicy. Gałązki oozdobione bombkami ,gwiazdkami itd… Wykorzystałam tu ścięte przez pracownikó zieleni kawałków drzewa i gałęzi z mchem. Kilka bombek,szyszek i oświetlenie.

Stroik z drewnianej doniczki

Do dekoracji możemy również wykorzystać gąbkę florystyczną. Jest to materiał zwany pianką wykorzystywany przez florystów. Jeśli tworzymy kompozycje kwiatowe lub z choinkowych gałązek to waro je wykorzystać. Trzeba je najpierw namoczyć wodą a potek wkładamy w tą namoczoną gąbkę nasze np. gałązki choinkowe .Będą dłużej świeże, co jakiś czas trzeba podlewać bo gąbka wysycha. Moje dekoracje wytrzymują prawie miesiąc a jeśli coś zaczyna więdnąć czy usychać to bardzo szybko można zmienić dekoracje pozbywając się starych gałązek i wkładając nowe. Są dwa rodzaje gąbek , ja zazwyczaj korzystam  gąbki florystycznej mokrej ( zielona).Gąbka sucha (szara lub brązowa) jest przeznaczona do tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych i suszonych.

Jeśli lubisz własnoręcznie tworzyć kompozycje kwiatowe to warto skorzystać z takiej gąbki. Przy żywych kwiatach potrzebna będzie gąbka florystyczna zielonego koloru, dzięki czemu z łatwością ukryjesz goąbkę wśród liści i łodyg.  Gwarantuje to naszym dekoracjom i kwiatom stabilność i długą żywotność.

Gąbka jest:

  • łatwa do cięcia
  • zapewnia łatwość i stabilność tworzonej kompozycji kwiatowej
  • kolor zielony gąbki łatwo komponuje się z roślinami
  • szybkie wchłanienie wody

Waza do zupy

Stroiki w wazach , półmiskach i na paterach do ciasta. Szybki ,fajny pomysł na udekorowanie np. stołu wigilijnego. Waza do zupy moze stać sie znakomitym naczyniem na kwiaty . Taki wazon ,gąbka florystyczna ,gałązki lub kwiaty plus ozdoby i wystczy nam 5 -10 minut na ułożenie pięknej dekoracji. Patery, etażerki czy owocarki kojarzą się nam z naczyniem przystosowanym do podawania ciasta, owoców, słodyczy na przyjęciach i imprezach. Ja wykorzystuję wazy i patery w całkiem inny sposób.Możemy stworzyć przepiękna paterę jako wyszukaną dekoracjaę do postawienia na stole.


Bombki i bombeczki

W środku gór Turyńskich Gór Łupkowych, w południowej części Lasu Turyńskiego, pomiędzy łagodnymi wzgórzami i rozległymi lasami, znajdują się malownicze miasteczka Lauscha i Ernstthal. To stąd pochodzi bombka.

Lauscha znana jest jako „szklana kolebka ozdób choinkowych”. Około 1847 r. pierwsze ozdoby choinkowe wykonano ze szkła w postaci owoców i orzechów, przypuszczalnie jako zapowiedź dzisiejszych bombek choinkowych. Lauscha jest także „kolebką dmuchanego szkła”, można zajrzeć przez ramiona dmuchaczy szkła w całej wiosce oraz w hucie szkła kolorowego Lauscha, kiedy wykonują artystyczne konstrukcje.


 

Bombkowe królestwo Lauscha

W małym miasteczku Lauscha na Turyngii gdzie zaczęto produkować piękne bombki. Początki ich produkcji datuje się na rok 1847 . Pierwsze bombki zostały wykonane właśnie w tym miasteczku przez Hansa Greinera jednak już o wiele wcześniej bo jużw XVI wieku. Podobno nie było go stać na ozdoby choinkowe z cukierków i orzechów i zrobił sobie szklane bombki. Był on niemieckim przedsiębiorcą i szklarzem jednak za czym do tego doszło musiał przebyć długą drogę. Poślubił córkę jednego z najbogatszych rolników we wsi ,potem wraz z przyjacielem szklarzem założyli małą wiejską hutę szkła .

Dmuchanie szkła lampowego zostało wprowadzone dopiero w połowie XVIII wieku. Czysta woda górska, jako woda pitna i źródło energii, była podstawowym warunkiem przy produkcji szkła. Dziś Lauscha ma ponad 160-letnią tradycję i słusznie nazywana jest kolebką tego rzemiosła. Na przełomie wieków XIX i XX  amerykańska firma Woolworth zamówiła 200 000 sztuk błyszczących skarbów dla swojej odnoszącej już sukcesy sieci domów towarowych w USA.Były to bardzo eleganckie bombki ręcznie malowane. Natomaist obecnie to Polska to potentat w produkcji ręcznie robionych bombek.Prawie cała produkcja trafia na eksport, głównie do USA, Kanady , Japonii, Rosji czy Wielkiej Brytanii i wielu innych europejskich miast .

W Lauscha znajduje się Muzeum sztuki szkła które warto odwiedzić.

Adres:

Museum für Glaskunst
Straße des Friedens 46
98724 Lauscha

W sklepie Krebs Glas Lauscha Krebs Glas Lauscha można znaleść ozdoby choinkowe  w Lauscha / Ernstthal w sklepie fabrycznym na 350m² z ponad 5000 różnymi kulkami i kształtami. Największy wybór ozdób choinkowych w Turyngii!

AdresAm Park 1, 98724 Lauscha

Link do salonu :Lauscha Showroom

Bombki można również zamówić online : Wszystkie bombki :Kliknij tutaj

Bajkowe bombki  Tutaj

 


Wyprzedaże poświąteczne

Jeśli chodzi o dekoracje świąteczne to lubię kupować je po świętach chociaż niekiedy zdarzy mi się coś zakupić i przed świętami.Jednak staram się tego unikać a to dlatego ,że zatay po świętach wsyzstkie te ozdoby i świecidełka są tańsze o połowę a niekiedy nawet są promocje do -70 %.Wtedy można zakupić bombki choinkowe i inne ozdoby za bezcen.

Promocje i wyprzedaże


Inne świąteczne wpisy:

1.Magia Świąt Bożego Narodzenia

https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-okres-swiat-bozego-narodzenia-piekne-bajki-braci-grimm.html

2.Magia Świąt Bożego Narodzenia- bajkowo i filmowo

https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-bozego-narodzenia-bajkowo-i-filmowo.html

3.Jarmark bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)

https://podroztysiacamil.com/2021/11/jarmark-bozonarodzeniowy-weihnachtsmarkt.html

4.Pochodzenie Choinki Bożonarodzeniowej

https://podroztysiacamil.com/2020/12/pochodzenie-choinki-bozonarodzeniowej.html

 5.Wina nie tylko na świąteczny stół

https://podroztysiacamil.com/2022/01/wina-nie-tylko-na-swiateczny-stol.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!