Hessen,  Kassel,  Miasta umarłych,  Mulang,  Niemcy

Zabytkowy cmentarz Mulang

Ukryty w cieniu u podnóża parku BERGPARK WILHELMSHÖHE odnajdziemy malutki zabytkowy cmentarz Mulang, zwany też ( Cmentarzem zamkowym –Friedhof Schloßpark).Znajduje się on na Schlossteichstraße/Ecke Mulangstraße.

Sam park jest wpisany na listę  światowego dziedzictwa UNESCO od 2013 roku. Zachwyca od 300 lat kolejne pokolenia. Budowa powstała dzięki wybitnemu architektowi Carlowi Steinhöferowiktóry  już  za życia był nazywany „wodnym bogiem Wilhelmshöhe”.

Cmentarz znajduje się przy ulicy ale jest ukryty za drzewami.

Został pochowany własnie na tym cmentarzu Karl Steinhöfer już  który już za życia był nazywany „wodnym bogiem Wilhelmshöhe”. Wybitny architekt zaprojektował Wasserfall im Bergpark Wilhelmshöhe piękny wodospad w BERGPARK WILHELMSHÖHE.  Chciał być pochowany u stóp wodospadu , jednak jego życzenie nie spełniło się całkowicie tak jak chciał. Nie został pochowany u dołu wodospadu, lecz  na małym 200-letnim cmentarzu Mulang ( Friedhof am Mulang) na terenie parku.

Został pochowany pod olbrzymim dębem w 1829 roku. Cmentarz istnieje od 1817 roku. Romantyczny Wodospad Steinhöfer z 1793 roku został nazwany na cześć „architekta” sztuki wodnej Karla Steinhöfera.


Co roku od 1 Maja do 3 Października w każdą środę, niedzielę i święta w parku odbywają się pokazy wodne w parku BERGPARK WILHELMSHÖHE trwające od 14,30 do 16,00. Półtoragodzinny pokaz spływającej z góry  kaskadami  wody rozpoczyna się poniżej HERKULES a kończy się około godziny 16.00  Wielką Fontanną koło Świątyni Jussowa ( Jussow-Tempel )  wystrzałem gejzera na wysokość około 50 metrów. W parku  zbierają się całe rodziny i znajomi oczekując na wspaniały unikalny spektakl .Fontanny działają od 300 lat i działają dzięki  prawom  fizyki bez użycia jakichkolwiek pomp.


Historia 

Cmentarz Mulang jest jednym z najmniejszych w Kassel. Budowa cmentarza została  zainicjowana przez elektora Wilhelma I z Hesji-Kassel.

Pierwszy pochówek miał miejsce prawdopodobnie w 1817 roku. Cmentarz był początkowo zarezerwowany dla zmarłych sług Dworu Książęcego. Później chowano tu głównie pracowników administracji pałacowo-parkowej. Po przyłączeniu Wilhelmshöhe do Kassel w 1928 r. Pozwolono na dalsze funkcjonowanie tego prywatnego cmentarza, ale był on zarezerwowany tylko dla zmarłych mieszkańców Wilhelmshöhe. Obecnie na cmentarzu znajduje się tylko  78 grobów(osiem nie ma nazw).

 

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!