
Zabytkowy szpital Elisabeth i Wieża Drusel
Spis treści
Historia Kassel
W Kassel zaraz przy MUZEUM FRIDERICIANUM znajduje się zabytkowy budynek, który wielokrotnie mijałam. Przy okazji zwiedzania muzeum postanowiłam bliżej poznać historię tej budowli. Jest to zabytkowy budynek starego szpitala Elisabeth-Hospital (adres: Oberste Gasse 4, 34117 Kassel).
Budynek jest jednym z najstarszych w Kassel, pochodzi z 1297 roku i był pierwszym szpitalem w Kassel dla ubogich. Gdy go wybudowano to budynek znajdował sie poza murami miasta. Wspominałam już o bramach w Kassel, jedną z nich była właśnie ZWEHRENTURM znajdująca się dokładnie naprzeciwko tego byłego zabytkowego szpitala. W każdym razie szpital znajdował się za murami miasta, aby mieszkańcy nie zarazili się chorobami. Wysyłano tam ciężko chorych między innymi trędowatych.

Tą ulicą dojdziemy do zabytkowej wieży Druselturm z 1415 roku i dalej do zabytkowego MARTINKIRSCHE
Elżbieta z Schönau- Elżbieta z Hesji
Szpital założono dzięki drugiej żonie Landgrabiego Heinricha I- Mechthildę von Kleve.
Święta Elżbieta z Hesji (1129–1165) była niemiecką benedyktynką i mistyczką. Już w wieku 12 lat została oddana do zakonu benedyktynów. Elżbieta przeżywała mistyczne wizje, ekstazy i objawienia. Przebywając w klasztorze zapadła na chorobę a była nią depresją, która była następstwem umartwiania się i ascezy. Modląc się gorliwie doznawała objawień, które zostały spisane przez opata klasztoru. Zmarła w wieku 35 lat i pochowana w opactwie św. Floryna w Schönau. Jednak jej relikwie zostały zniszczone przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej. Zachowała sie tylko głowa przechowywana w relikwiarzu ołtarza Św. Floriana. Patronka osób cierpiących na depresję.

Szpital został został rozebrany i odbudowany za landgrabiego Wilhelma IV w 1587 roki i został przeznaczony na mieszkania dla emerytowanych urzędników sądowych i żon po nich.
Wieża Drusel w Kassel
Udając się dalej uliczką dotrzemy do wieży Druselturm z 1415 roku. Wieża służyła jako wzmocnienie murów miejskich wcześniej tu stojących oraz jako więzienie z głębokimi lochami. Więźniowie byli tam spuszczani przez okrągły otwór w podłodze wieży po linach. Na samym dole był loch a na piętrze mieszkał strażnik więzienny.
Wieża płonęła dwukrotnie, raz w 1905 roku i później w czasie II wojny światowej. Zdecydowano jednak wieży nie burzyć ze względu oczywiście na samą historyczną wartość. Mimo to wymaga ona remontu gdyż fuga mająca parę setek lat rozpada się .
Wieża Druselturm zawdzięcza swoją nazwę od rzeki Drusel (małemu dopływowi Fuldy) w tym miejscu płynącemu pod murem. Spływała ona kamiennymi kanałami .
Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Przeczytaj również:

