Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Zamek Wilhelmsthal - Calden

Zamek Wilhelmsthal w Calden

Zamek Wilhelmsthal znajduję się tylko 10 km od Kassel.Ta wspaniała siedziba została zbudowana w latach 1743-1761. Jest to również jeden z najważniejszych zamków rokokowych. Park  jest bardzo duży i malowniczy ,przed samym zamkiem znajduje się wspaniały staw .Patrząc na zamek stojąc po drugiej stronie stawu można się w nim po prostu zakochać .

Historycznym szlakiem

Dawno temu od 1491 roku znajdował się w tym miejscu Klasztor Helmarshausen-zwany Amelgotzen ,podobno aż do 1643 roku był  w ich posiadaniu. Później jednak został nazwany Amalienthal na cześć Hrabiny Amalie Elisabeth von Hessen-Kassel-wdowy po Wilhelmie V.Posiadłość służyła jej jako wiejska rezydencja.

Następnie przeszedł w ręce Wilhelma VIII von Hessen-Kassel, dzięki niemu wybudowano ten piękny zespół pałacowy w połowie XVIII wieku (1743-1761) w stylu francuskiego domu rozkoszy (Maison de Plaisance).Ten trójskrzydłowy kompleks jest za jedno z najbardziej eleganckich dzieł niemieckiej architektury rokokowej.

Pierwotnie budynek wyglądał inaczej , dopiero Wilhelm VIII zadbał o całą jego rozbudowę .

Zbliżając się do zamku można poczuć ducha czasu. Park zachęcą nas od samej bramy swoim błękitnym ogrodzeniem i zaprasza nas do środka .Na pierwszy plan wysuwa się okazały biały budynek  z pięknymi dużymi oknami i zielonymi okiennicami. Po bokach dwa żółte równie okazałe budynki . Całość wraz z niebieską bramą i pięknym zielonym parkiem tworzy niesamowite wrażenie.


Cały zamek wraz z inwentarzem zachował się do dzisiaj.Jest on dziedzictwem narodowym od 2009 roku Europejskiej Sieci Dziedzictwa Ogrodniczego.

Wewnątrz odnajdziemy pokoje w stylu rokoko z meblami w stylu francuskim wykonane przez znamienitych stolarzy francuskich ,ale też wykonane przez stolarzy niemieckich Abrahama i Davida Roentgenów.

Również nowsze meble z XVIII wieku z zamku  SCHLOSS WILHELMSHÖHE stanęły na zamku .Porcelana japońska i chińska z różnych epok oraz Galeria piękności oraz kolekcja obrazów. To wszystko w tym czarującym zamku.


Alejkami możemy się przespacerować do basenu wodnego lub do gotyckiej wieży widokowej.

 


Gotycka wieża

Średniowieczna wieża  to świetny punkt widokowy na okolicę. Wewnątrz nic więcej nie spodziewajmy się zobaczyć, samo wejście na górę  w odnowionej wieży gdzie dostaniemy się na taras aby zobaczyć okolicę ,park i zamek z góry.

 

 

W parku znajduje się również grota o której sam kiedyś nie wiedziałam .Jak odwiedzę to na pewno napiszę.W każdym razie dobrze jest już co nieco o niej wspomnieć. Stworzył te miejsce oczywiście francuski rzeźbiarz Peter Laporterie pochodzący z BORDEAUX .Grota została bogato ozdobiona muszlami i szkłem.


Zwiedzanie:

Park – Otwarte przez cały rok • Wstęp wolny

Zamek- możemy zwiedzać książęce salony, część pomieszczenia dla służby i dużą kuchnię zamkową.

czynny od 1 kwietnia – 31 października: wtorek – niedziela i święta od 10:00 do 17:00 (ostatnia wycieczka: 16:00)

1 listopada – 31 marzec: piątek-niedziela i święta 10: 00-16: 00 (ostatnia trasa: 15:00)

( zwiedzanie tylko z przewodnikiem )co godzinę

Bilety:

z przewodnikiem -4 Euro/ ulgowy -3 Euro/do 18 lat -bezpłatnie


Wieża strażnicza 

czynna: od 1 kwietnia – 31 grudnia

Październik: otwarte w niedziele i święta 14.00-16.00
Wstęp: Dorosły 2 €/ Dzieci do 18 lat bezpłatnie


Źródło:

Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!