Bracia Grimm,  Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE

Szlak Braci Grimm przez Kassel

Bracia Grimm w Kassel

Akurat mam to szczęście ,że mieszkam w miejscu gdzie przebiega podróżniczy Szlak Braci Grimm ,że mogę spacerować ich ścieżkami po mieście gdzie mieszkali i tworzyli .Wszyscy znamy piękne baśnie na których wychowały  się całe pokolenia .Na które czekaliśmy z niecierpliwością z wypiekami na twarzy w niedzielne czy świąteczne dni ,lub gdy wieczorami przed snem opowiadała nam je babcia lub rodzice. Chciałabym Wam trochę bardziej przybliżyć ich historię i życie w Kassel.

Pomnik braci Grimm na Placu Braci Grimm (Brüder-Grimm-Platz 3, Kassel) W tle budynek Torwache (Strażnik Bramy)w którym na ostatnim piętrze mieszkali bracia Grimm

Cóż wiemy o braciach Grimm?

Na pewno każde  małe dziecko słyszało już o bajkach Grimm, tak samo jak każdy dorosły -rodzic tego dziecka .Chyba nie ma osoby która nie słyszała o słynnych braciach urodzonych w Hanau.

Bracia Grimm czyli  Jacob Ludwig Karl Grimm i Wilhelm Karl Grimm obaj wybitni filolodzy i językoznawcy. Uważani są za jednych z twórców niemieckiej germanistyki. W 1838 roku bracia Grimm rozpoczęli wspólną pracę nad Słownikiem niemieckim (Deutsches Wörterbuch, DWB), który znany też jako Słownik braci Grimm.

Jednak dla wszystkich są bardziej znani  ze  wspaniałego i dużego zbioru baśni ludowych. Obaj przemierzali miasta i małe miasteczka oraz wioski niemieckie wysłuchując i spisując podania i baśnie ludowe mieszkańców.Ale nie myślcie, że byli w tym sami ,mieli do pomocy w tym przedsięwzięciu sporo ludzi im w tym pomagających.


Co zobaczymy w Kassel

Torwache czyli Strażnik Bramy 

Są to dwa budynki znajdujące się koło HESSISCHES LANDESMUSEUM przy Brüder-Grimm-Platz w Kassel. Oba budynki stoją naprzeciwko siebie przy Wilhelmshöher Allee. W jednam z budynków na samej górze mieszkali przez kilka lat Bracia Grimm. Polecam zwiedzenie tego muzeum oraz MUZEUM FRIDERICIANUM

Zgromadzono w nich wszystkie wartościowe ,artystyczne przedmioty zgromadzone przez Landgrabiów z Hessen. Poznacie historię miasta i regionu.

Jest to niedokończony system bram zaprojektowany przez architekta Heinricha Christopha Jussowa, tego samego któremu zawdzięczamy budowę Pałacu Wilhelmshöhe i Zamku Löwenburg.

Tu na samej górze mieszkali przez kilka lat Bracia Grimm.


Muzeum Braci Grimm 

To tu w Kassel znajduję się MUZEUM GRIMMWELT poświęcone ich życiu i twórczości .Pierwotnie muzeum mieściło się w  PALAIS BELLEVUE,jednak zbiory  muzeum się powiększały i okazało się ,że jest  potrzebne więcej miejsca .Tak w 2014 roku powstało  Muzeum Grimmwelt. Znajdziemy tam wspaniały zbiór książek ,dokumentów i kolekcję pamiątkowych zdjęć rodziny.

Znajduje się tutaj najcenniejsze pierwsze wydania bajek Braci Grimm z roku 1812 (tom I) i w roku 1815 (tom II).

Oryginał znany jest pod nazwą Kassel Handexemplare czyli Rękopis Kasselski , został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Możemy  go zobaczyć na wystawie w muzeum braci Grimm własnie w Kassel. Baśnie zostały przetłumaczone na 160 języków i należą do kanonu światowych opowieści dla dzieci.


Zbiór Baśni Braci Grimm

Wspaniałe BAŚNIE GRIMM które z chęcią czytają i oglądają nie tylko dzieci ale również dorośli.Wszyscy niewątpliwie znamy wspaniałą kolekcję  pięknych i pouczających baśni .Baśnie gdzie dobro zwycięża zło i niegodziwość. Losy Kopciuszka, Jasia i Małgosi, Czerwonego Kapturka , Królewny Śnieżki  i wielu,wielu innych wspaniałych opowieści zebranych i spisanych oraz również przez nich samych napisanych.

Zajrzyj tutaj

W baśniach zauważymy żywe powiązania i często podobieństwa z baśniami  francuskiego  baśniopisarza epoki baroku Charles Perrault który tworzył w XVI wieku.

Baśnie Braci Grimm zostały przetłumaczone w 160 krajach


 Baśniowy Szlak Braci Grimm 

Zapraszam na Bajkowy Szlak gdzie czeka Was wiele atrakcji i nie tylko dzieciom sprawi to frajdę . Przeniesiesz się w czasie do czasów swojego dzieciństwa .Sama nie spodziewałam się ,że to może być tak fascynująca wyprawa. Począwszy od Hanau po Kassel i Bremę napotkamy wszędzie w miastach i miasteczkach większą lub mniejszą obecność  Braci Grimm.

Niemiecki Szlak Bajek prowadzi przez Hessen , gdzie mieszkam . To tu w Hanau urodzili sie bracia Grimm , tu się uczyli , studiowali i wykładali na uniwersytecie w Getynga (GÖTTINGEN),mieszkali ,żyli ,tworzyli i pracowali w Kassel.

Szlak ma prawie 600 km ,wiec jest gdzie jeździć i co zwiedzać .Tak jak już wspomniałam wcześnie piękna, malownicza a przede wszystkim bajkowa trasa przechodzi przez 60 różnych ciekawych punktów i miejsc które warto odwiedzić . Może nie od razu wszystkie , na początek przybliżę Wam te najważniejsze regiony które zagościły w życiu braci Grimm.

Traficie nawet do BAUNATAL i Schauenburga , miejscowości koło Kassel ..Wcześniej mieszkałam w Kassel , teraz w Baunatal i mam wielką przyjemność opowiedzieć Wam o tym regionie i małych sielskich miejscowościach w  które przemierzali  twórcy baśni  Bracia Grimm .

Dorothee Viehmann opowiada baśnie braciom Grimm.Pomnik w Centrum Baunatal

 Miejsca przez które przemierzali bracia

W tym wpisie zamieszczę tylko najważniejsze informacje i lokalizacje których nie powinno zabraknąć  na trasie naszego zwiedzania i są obowiązkowym punktem na trasie 🙂 Natomiast więcej informacji będzie w poszczególnych dodatkowych wpisach dodawanych systematycznie. Ja sama jestem dopiero w połowie drogi więc sporo jeszcze przed nami .

Najlepiej podzielić trasę na etapy w zależności co chcemy zwiedzić i ile na to możemy przeznaczyć czasu. Miasta takie jak Hanau ,Kassel,Getynga (Göttingen),Alsfeld ,Marburg czy Brema – w nich musicie poświecić więcej czasu jeśli wliczymy czas na choćby tylko jedno np. MUZEUM GRIMMWELT (punkt obowiązkowy)w Kassel . Być w Kassel i nie zajrzeć do tego Muzeum to wielki błąd .

Postaram się przedstawić wam wycieczkę na weekend ,lub 3-dniową i 5-dniową .Oczywiście można poświęcić też i więcej czasu na zwiedzanie,nawet i tydzień lub więcej.Na pewno nie jest możliwe zwiedzenie całej trasy w ciągu jednego dnia.

Obecnie opracowuję cały materiał i przygotowuję się jeszcze do paru wyjazdów ,aby wszystko dokładnie sprawdzić więc proszę o cierpliwość . Chciałabym aby ten materiał był  jak najbardziej dla wszystkich przydatny ,więc chcę to zrobić dokładnie:)

Poniżej tylko zarys i atrakcyjnych miejsc w miasteczkach  do których powinniśmy się udać na Szlaku Braci Grimm. Postaram się jak najszybciej przedstawić szlak Braci Grimm.

A więc w drogę 🙂


Hanau

Pierwszym taki miastem jest oczywiście Hanau skąd pochodzi rodzina Grimm. Powinniśmy rozpocząć zwiedzanie od Hanau ,w moim przypadku było inaczej gdyż praktycznie jestem prawie pośrodku szlaku zwiedzania (Kassel/Baunatal).Dlatego moje zwiedzanie było trochę inne ,gdyż mam możliwość przemieszczania się tak jak mi pasuje.


 • W Hanau znajduje się  wspaniały barokowy Pałac Philippsruhe nad brzegiem Menu- odbywa się tam Festiwal Braci Grimm ( od maja do lipca).W centrum miasta stoi ich pomnik.

Philippsruher Allee 45, 63454 Hanau

Zwiedzanie :

Sobota-niedziela -od 11 do 18

Adres:Muzeum Schloss Philippsruhe

 • Pomnik Braci Grimm
 • Warto również zobaczyć miejsce “Haus Lossow” gdzie mieszkała  Marie Hassenpflug ( opowiedziała  braciom wiele baśni)
 • przy okazji zajrzyj do Muzeum Sztuki Złotniczej 

Adres: Muzeum Sztuki Złotniczej


Steinau 

 • Amtshaus – (dom rodzinny Braci Grimm – oddział Muzeum) renesansowy dwór/muzeum  w którym mieszkali bracia Grimm między 1791 a 1796 rokiem.
 • (Schloss Steinau) strona : Zamek Steinau
 • Teatr Marionetek – (Marionettentheater “Die Holzköppe”) strona :

  Home


Alsfeld

 • Dom Bajek w AlsfeldMärchenhaus Alsfeld niezwykłe muzeum zabawek z ekspozycją poświęconą Czerwonemu Kapturkowi i innym postaciom z bajek braci Grimm. Znajduje się w zabytkowym domu z muru pruskiego.

Trendelburg

 • Bajkowy Zamek: (Märchenburg Trendelburg)(inscenizacje, mikroeventy, menu tematyczne, pakiety bajkowe)

  Startseite


Bad Wildungen-Bergfreiheit 

 • Wioska Królewny Śnieżki i Kolonia Malarzy (Schneewittchendorf Bergfreiheit) Wioska królewny.Dom Królewny Śnieżki – wedle baśni mieszkała w nim Królewna Śnieżka wraz z krasnoludkami. Przed domem znajdują się rzeźby krasnoludków. Niedaleko jest Zamek Friedrichstein, który był siedzibą macochy Śnieżki.


Bremen

 • Pomnik Muzykantów z Bremy – pomnik koguta, kota, psa oraz osła stojących kolejno na sobie – czterech bohaterów baśni Muzykanci z Bremy.
 • Ratusz Bremeński
 • Übersee-Museum Bremen (Muzeum Zamorskie)

  Start

 • Katedra Bremeńska i Muzeum Katedralne – Katedra i Muzeum

To tylko kilka najważniejszych atrakcji na szlaku Baśni. 


Ciekawe filmy i seriale :

 • Najpiękniejsze baśnie braci Grimmniemiecki familijny serial kostiumowy skierowany do dzieci (super oglądanie z dziećmi) 13 krótkich sezonów- 51 bajek Uwaga serial jest adaptacja bajek Braci Grimm i Hansa Christiana Andersen
 • Dawno, dawno temu (Once Upon a Time) – serial od 2011roku. Fajny serial przenosi nas do świata dzieciństwa.Trochę mroczny , ciekawy ,intrygujący serial na pewno nie jest skierowany dla dzieci
 • Królewna Śnieżka i Łowca(Snow White and the Huntsman)-film fantasty 
 • Bajka o tym, co wyruszył, by nauczyć się bać – niemiecki film familijny z 2014 roku, należący do cyklu filmów telewizyjnych

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!