Collioure,  Francja,  Oksytania,  PODRÓŻE

Rybackie miasteczko Collioure

Historyczne Collioure

Malownicze miasteczko  Collioure najduje się tylko 24 km od Perpignan. Trafiliśmy tam spontanicznie jadąc do winnicy Terres des Templiers w miasteczku Banyuls-sur-Mer oddalonego od Collioure tylko o 10 km. Tam trafiliśmy trochę później ,najpierw postanowiliśmy zwiedzić miasteczko. Jak się potem okazało klejnot wybrzeża Vermeille , gdzie odnajdziemy wspaniałą sztukę, kulturę i gastronomię. Ten mały uroczy kataloński port rybacki znajduje się w Pirenejach wschodnich u podnóża Morza Śródziemego. Dwie rzeczy uczyniły Collioure sławną miejscowością: anchois i malarze, którzy malowali tę piękną wioskę rybacką na skalistym wybrzeżu Cynobrowego wybrzeża (Côte Vermeille).Te piękne wybrzeże zostało tak nazwane od koloru intensywnie czerwono-pomarańczowych skał. Niezwykła gra kolorów i światła spotka nas w całym miasteczku, na ulicach i zaułkach dzielnicy Mouré, na starych kamieniach Notre-Dame-des-Anges.


Malarze w Collourie

Spacerując uliczkami natrafiamy na liczne galerie artystyczne. Warto również wybrać się na wycieczkę Lwim wybrzeżem w stronę Hiszpani do miasteczka  Cerbere. Całość trasy to 35 km malowniczych widoków na Lwią zatokę.Dalej jest już Hiszpania. Całe wybrzeże  Côte Vermeille na przestrzeni wieków miejsce to na przemian należało do Francji, potem do Hiszpanii i znów do Francji. Ślady tej nieustannej zmiany można zobaczyć do dzisiaj. Świadczą o tym liczne fortyfikacje, w tym słynny Fort Miradou, zaprojektowany przez Vaubana.

Mówi się, że Henri Matisse wymyślił Fauves właśnie tutaj w Collioure  gdzie ujrzał piękne światło. Czym jest Fowizm (fr.Les Fauves -dzikie zwierzęta). Jest to kierunek w malarstwie francuskim na początku XX wieku , charakteryzujący się bardzo żywą i oderwaną od rzeczywistości kolorystyką dzieł. Był to bardzo krótki czas bo trwał tylko w przedziale lat 1900-1910 a najbardziej intesywny był latach 1905-1907. Liderami tego ruchu był właśnie Henri Matisse i André Derain.

Płótna namalowane przez Matisse’a i Deraina są kupowane teraz przez kolekcjonerów sztuki  oraz są wystawiane w największych muzeach na całym świecie.

Na Rue de Argo znajduje się sklep Terres des Templiers .Znajdziemy tu winna właśnie z winnicy Terres des Templiers z miasteczka Banyuls-sur-Mer

Zamek w Collioure – Château Royal de Collioure

Zamek znajduje się w centralnym punkcie miasteczka i został zbudowany we wczesnym średniowieczu aby chronić wioskę Collioure. Pierwsi ludzie osiedlili się tu na kamiennej skale długo przed przybyciem Greków i Rzymian. Podobno mieszkali w w wydrążonych jaskiniach, które gdzieś zniknęły pod zamkiem. Zamek należał do hrabiego Roussillon a XII wieku przeszedł w ręce hrabiego Barcelony Alfonsa Wstydliwego.Jako syn Ramona Berenguera IV, Alfonso jest nie tylko hrabią Barcelony, ale także królem Aragonii.

Templariusze rozbudowali zamek w potężną fortecę i ufortyfikowane Collioure staje się jednym z najważniejszych portów XIII wieku. Po kilku wygranych bitwach i strategicznych małżeństwach, Królewski Dom Kastylii ostatecznie zjednoczył pod swoim sztandarem różne mniejsze królestwa Półwyspu Iberyjskiego. Wraz z Catalonia-Aragon, Collioure na krótki czas staje się również częścią Kastylii.

Widok na port i Kościół Matki Bożej Anielskiej z Collioure.Wieża stojąca  przy wejściu do portu została  zbudowana z przeznaczeniem na latarnię morską.Otoczoną z trzech stron morzem wieżę zbudowana w latach 1684-1691 i wykorzystuwano ją jako dzwonnicę.

Pod koniec hiszpańskiej wojny domowej, podczas Retirady, twierdza ponownie odegrała smutną rolę. Republikanie uciekający przed wojskami Franco zostali aresztowani na ziemi francuskiej i wysłani do obozów koncentracyjnych Argelès-sur-Mer i Rivesaltes. W 1939 roku zamek w Collioure służył jako więzienie dla hiszpańskich uchodźców.

Adres:

Zamek Królewski de Collioure
Quai de l’Amiraute
66190 Collioure
Opłata za wstęp wynosi 4 euro.

Czynne :

Od listopada do marca: 10:00-17:00

Od kwietnia do czerwca: 10:00-18:00

lipiec-sierpień: 9.30-18.30

wrzesień-październik: 10:00-18:00

 


Fort Saint-Elme

Fort został zbudowany przez Karola V w latach 1538-1552 a potem przebudowany  przez Vaubana w 1680 roku.Fort Saint Elme to fort wojskowy zbudowany w XVI wieku przez Charlesa Quinta i przebudowany w XVII wieku przez Vaubana . Jego gwiaździsta architektura, ponad 8-metrowe mury, strzelnice, paralizatory i inne pułapki sprawiają, że jest fortecą nie do zdobycia. Z góry rozciąga się wspaniała panorama na morze, góry i równinę. Obecnie znajduje się tam historyczne muzeum ze średniowiecznymi i renesansowymi zbiorami broni. Twierdza Saint-Elme z pomysłowym systemem obronnym, została stworzona, aby wspierać oblężenia i odpierać ataki wroga.

Cennik:
 Dorośli: 7 Euro
Cena ulgowa (uczniowie w wieku 6-18 lat, studenci) 4 Euro
Bezpłatnie dla dzieci do lat 6 i osób niepełnosprawnych
Wejście do muzeum zabronione zwierzętom.
Zwiedzanie z przewodnikiem – 11.00 / 15.00 / 16.30
 • Wycieczka odkrywcza: 8 € / osoba(muzeum, taras i wieża)
 • Wycieczka degustacyjna: 15 € / osoba(muzeum, taras, wieża i degustacja 4 Banyuls minimum 15 osób, rezerwacja)
 • La Totale – Nocna wizyta: 25 €/osoba dorosła – 15 €/dziecko (na zewnątrz, muzeum, metro, taras, wieża, degustacja Banyuls i tapas
  minimum 15 osób, bez dzieci poniżej 12 lat,tylko po rezerwacji)

Wino i jedzenie

Poznamy tu również katalońskie specjały , takie  jak anchois , skarb morza przygotowywany w tradycyjny i rzemieślniczy sposób .Miasetczko słyneło przez kilka stuleci w przygotowywaniu sardeli . Dziś dwie rodziny pielęgnują rodową tradycję przyrządzania sardeli  na sposób Colliourencque .W porcie możemy skosztować wielu świeżych ryb, grillowanych skorupiaków (kałamarnic, krewetek czy ostryg) lub dań z owoców morza .

Swoją sławę Collioure zawdzięcza również wyjątkowemu regionowi uprawy winorośli . Wina AOC z Collioure  zawdzięczają swoją siłę i charakter zalanym słońcem winogronom Morza Śródziemnego. Banyuls AOC naturalne słodkie wino leżakowane w dębowych beczkach, to także specjalność produkowana w winnicy Collioure.


Zwiedzanie

Najlepiej od razu udać się do Biura Turystycznego w Collioure znajdującego się na Place du 18 Juin, 66190 Collioure, Francja

 • Zwiedzanie mista wycieczkowym pociągiem.Odjazd odbywa się co godzinę, w sezonie nawet co 30 minut, w pobliżu poczty, w miejscu 8 maja 1945 roku.
  Cennik:
  Dorosły: 8,50 Euro
  Dzieci (od 4 do 11 lat): 5,50 Euro
  Bezpłatnie dla dzieci do lat 4

  Accueil

 • Morskie wycieczki: KapMer : Promenade en mer-Zakup biletów online
 • Dom Fowizmu– śladami Matisse’a i Deraina przeżyj na nowo lato 1905 roku i świetlaną historię fowizmu w Collioure(10 Rue de la Prud Homie, 66190 Collioure)
 • Muzeum Sztuki Współczesnej Collioure – Villa Pams, 4 route de Port-Vendres 66190 Collioure
 • Młyn- pochodzący z XIV wieku jest z pewnością najstarszym młynem zbożowym w Roussillon. Odrestaurowany w 2001 roku został przekształcony w olejarnię.- adres:  Parc Pams 66190 Collioure

Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Collioure

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!