Francja,  Mimizan,  Nowa Akwitania,  PODRÓŻE

Mimazan- Côte d’Argent

Perła wybrzeża

Mimizan utkwiło mi na dobre w pamięci .Pierwsze miasto -miasteczko które odwiedziliśmy nad Oceanem Atlantyckim. Miasto surferów znajduje się w Nowej Akwitanii ,pomiędzy ARCACHON a BIARRITZ,praktycznie pośrodku całej trasy na wybrzeżu. Rejon ten znajduje się w pasie Lo país de Bòrn ,który obejmuje aż 14 gmin , między innymi również AUREILHAN ,gdzie przebywaliśmy na campingu Tohapi.

Wspaniała długa plaża z niesamowicie delikatnym piaskiem po którym szło się jak po najdelikatniejszym aksamicie.To dlatego ten drobny piasek  nosi nazwę “perły srebrnego wybrzeża ”

Srebrne Wybrzeże ciągnie się aż przez 230 kilometrów wzdłuż całego wybrzeża Oceanu Atlatyckiego (Zatoki Biskajskiej)

Akurat trafiliśmy na odpływ


Côte d’Argent czyli Srebrne wybrzeże

Nazwa srebrnego wybrzeża zawdzięczamy francuskiemu pisarzowi ,poecie i dziennikarzowi Maurice Martinowi ,dzięki któremu pierwszy raz zaczęto tak mówić o wybrzeżu. Pracował on nad promowaniem regionu całej Akwitanii i rozkwitem turystyki.

W czasie jednej ze swoich wypraw jako przedstawiciel gazety wyruszył na poszukiwanie ciekawych zakątków i tak trafił właśnie do Mimizan. Wyprawa wyruszyła z Arcachon  w 1905 roku w formie karawany koni i mułów z wozami wzdłuż wybrzeża

Wtedy jeszcze te dzikie wybrzeże zostało nazwane srebrnym wybrzeżem między innymi właśnie ze względu na piasek. Maurice Martin jest autorem książki “Srebrne Wybrzeże” z 1906 roku ,opisuje południową część od Arcachon do Biarritz (autor tekstów o wybrzeżu jak również zbioru wierszy o Srebrnym Wybrzeżu”Tryptyk “z 1922 roku.


Plaże Mimizan 

mają 10 kilometrów długości :Plage Remember ,obok znajduje się bardzo dogodny parking przy Rue de Belvedere,często zatrzymują się tam również kampery .Zresztą jeszcze za czym dojedziemy do plaży ,jest również możliwość wcześniejszego zaparkowania .Przy plaży znajduje się jeszcze jeden dodatkowy bezpłatny parking ,a obok znajduje się  club/szkoła surferów w Mimizan Oczywiście nie zabraknie samych surferów ,którzy z zapałem oddawali się swojej pasji.

W miasteczku możemy również szybko zaopatrzyć się w sprzęt do surfowania lub skorzystać z wypożyczalni sprzętu


Plage des Ailes

Spacerkiem po plaży możemy przejść w stronę Plaży Ailes oraz możemy zjeść pyszne owoce morze praktycznie przy samej plaży . Znajduje się tam parę fajnych restauracji  przy Avenue de la Côté d’Argent w których smacznie zjemy przy zachodzie słońca nad oceanem.

Oczywiście wszystko przy wspaniałym zachodzie słońca.


W miasteczku możemy skorzystać z Fish-Spa ,10 Euro za 15 minut relaksu i odpoczynku dla stóp przed dalszym zwiedzaniem 🙂


Idąc dalej wzdłuż plaży dotrzemy do ujścia rzeki Courant de Mimizan

Mimizan  to turystyczne miasteczko , w którym na pewno możemy odpocząć ,popływać czy surfować .W okolicy znajduje się wiele campingów. My zatrzymaliśmy się na  Camping Tohapi i szczerze polecam dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Każdy znajdzie coś dla siebie , w sezonie codziennie organizowane są różne atrakcje i animacje dla dzieci oraz dla dorosłych . Do późnych godzin wieczornych wszyscy sie bawili , śpiewali i tańczyli . Bardzo fajna atmosfera ,a jeśli się znudziło to zaraz obok znajdowało się jezioro ,gdzie można było się przespacerować lub usiąść w wieczornej ciszy.W samym Mimizan i Aureilhan nie znajdziemy zbyt wielu atrakcji do zwiedzania ,tu bardziej odpoczniecie na łonie natury i poplażujecie. A na większe zwiedzanie warto się wybrać do niedalekiego BORDEAUX lub ARCACHON


Miejsce które warto jeszcze zwiedzić :

-jeśli interesuje cię historia to polecam zwiedzić MUZEUM KLASZTORNE W MIMIZAN-MUSÉE DU PRIEURÉ À MIMIZAN .Budynek jest  wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klejnot sztuki średniowiecznej z wielokolorowym, rzeźbionym portalem z XIII wieku i wspaniałą kolekcją malowideł ściennych z XV wieku.

Cennik :

Dorosły 4 € / os

Dzieci poniżej 14 lat: bezpłatnie

Zniżka (grupa +10, bezrobotni, student itd..): 3 € / osoba

Adres: Avenue de l’Abbaye, 40200 Mimizan

Czynne :od wtorku do soboty w godzinach od 10-12 i od 14-18


Polecam również :

Aureilhan -Nowa Akwitania


Mapka Mimizan

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!