Cmentarz Monumentalny w Mediolanie,  Lombardia,  Mediolan,  Miasta umarłych,  PODRÓŻE,  Włochy

Piękny cmentarz w Mediolanie – Cimitero Monumentale di Milano

Cmentarz Monumentalny

Jest jednym z dwóch ogromnych cmentarzy w Mediolanie .Pierwszym i jeszcze większym jest Cimitero Maggiore w Mediolanie o powierzchni jeszcze większej (prawie 700 000 mk.)w dzielnicy Musocco

Wspaniały i ogromny teren Cmentarza Monumentalnego na którym znajduje się wiele niesamowitych pomników ,grobów , monumentów obelisków i rzeźb przedstawiających ludzi .Możemy podziwiać kunszt rzeźbiarki artystów szkoły kamieniarskiej. W 1837 roku narodził się pomysł założenia jednego dużego cmentarza w Mediolanie, który miałby zastąpić liczne cmentarze rozsiane po mieście. Wybrano projekt architekta Carlo Maciachiniego (1818-1899).

„Świątynia Sławy”-Inaczej Femedio to frontowe wejście do świątyni i ogromnej kaplicy

W 1866 roku cmentarz udostępniono do pochówków i otwarto uroczystą ceremonią. Nie był on jeszcze wtedy całkowicie ukończony i prace architektoniczne trwaly nadal.

Cmentarz podzielono na cmentarz dla katoloków,po stronie zachodniej dla nie-katolików (protestantów, prawosławnych i ormiańskich), a po stronie wschodniej dla wyznania mojżeszowego.

Budynek jest bogato zdobiony marmurem  z wieloma korytarzami ,zaułkami i wnękami. Natomiast kolumnady wejściowe do bocznych galerii wykonane są z biało-różowego granitu Baveno. Grnit wydobywany z Jeziora Maggiore. Ten sam granit zastosowano w Łuku Pokoju i w GALERII WIKTORA EMANUELA II  w MEDIOLANIE oraz w wielu wspaniałych budowlach na świecie.

Pomnik Ofiar nazistowskich Obozów Zagłady  przed świątynią sławy FLEMEDIO

Wspaniałe rzeźby

Na centralnym placu przed “świątynią sławy” pomnikI ułożone są w formie podkowy .

Cmentarz był wielkokrotnie rozbudowywany i ulepszany aż osiągnął wygląd obecny.Jego teren obejmuje 250 000 metrów kwadratowych.Wspaniały park i monumentalna niesamowta budowla zrobi wrałenie na kałdym odwiedzającym ten cmentarz.Nawet jeśli ktoś nie lubi takich miejsc to gwarantuję tutaj zmieni zanie .Piękne posągi na pomnikach ,zamyślone czy zadumane ,niekiedy załamujące swoje dłonie .Proszącę lub patrzące w niebo ,niekiedy nawet wykonujące jakąś pracę pozostają zastygli w kamieniu w trakcie jej wykonywania. Sam plac cmentarza zajmije 5000 metrów kwadratowych.

Pomnik Carlo Bazzi Memorial


„Świątynia Sławy”

Inaczej Femedio to wejście od strony cmentarza do świątyni i ogromnej kaplicy katolickiej .Miejsce pochówku słynnych mediolańczyków i honorowych obywateli,którzy przyczynili sią do rozwoju Mediolanu. Znajdują się groby niektórych najbardziej szanowanych obywateli miasta i kraju, w tym pisarza Alessandro Manzoni(czołowy przedstawiciel włoskiego romantyzmu).Autor arcydzieła włoskiej powieści historycznej Narzeczeni (z dziejów  Lombardii XVII w.) “Narzeczeni ” to pierwsza włoska powieść historyczna z 1827 roku.

We wnętrzu znajdziemy ogromne niebieskie sklepienie ,wspanoałe rozety,ogromne ornamenty i złocenia. Ściany zdobią liczne tablice i płaskorzeźby.


Galeria zdjęć 1

Od „Świątyni Sławy” prowadzą oromne ,szerokie korytarze-galerie gdzie we wnękarz umieszczono kolejne pomniki.

Wiele grobowców należy do znanych dynastii przemysłowców i zostało zaprojektowanych przez znanych artystów .


Galeria Fotograficzna

W jednej z odnóg ogromnych korytarzy odnajdziemy galerię zdjęć przedstawijących niektóre z pomników.


Cześć grobowców znajduje się w podziemiach.


Wielkie nazwiska  Mediolanu

W ogromnych wnękach wyglądających jak  loże vipów odnajdziemy wielkie nazwiska zasłużonych mieszkańców Mediolanu.Mijakmy grobowce i popiersia Alessandro Manzoniego , Giuseppe Verdiego i wiele innych.

Pomnik rodziny Morgagni

Cmentarz pochowanych nie-katolików


Miasto Umarłych

W centralnej części napotykamy na coraz większe monumentalne grobowce. Niektóre z nich są wręcz niewyobrażalnie wysokie. W Nekropolii odnajdziemy wiele rodzinnych grobowców i kaplic. Nekropolia jest podobna do labiryntu ,poprzecinana wieloma uliczkami.

Po prawej Monument Bocconi . Pomnik pogrzebowy został wzniesiony z woli Ferdinanda Bocconiego (1836-1908), ważnego mediolańskiego przemysłowca i kupca, który otworzył domy towarowe „Alle Città d’Italia” w stolicy Lombardii, we wspaniałej lokalizacji z widokiem na Piazza Duomo

Cmentarz Monumentalny to miejsce pełne niezwykłych rzeźb i dzieł sztuki we wszystkich kształtach i rozmiarach. Na każdym kroku odnajdujemy interesującą sztukę kamieniarską.


Galeria zdjęć 2


Ogromne rodzinne pomniki

Odnajdziemy wspaniałe rodzinne pomniki i grobowce Rodziny Lepore ,rodziny Campari .Gaspare Campari (1828–1882) był włoskim producentem napojów .Campari zostało wynalezione w 1860 roku wlaśnie przez Gaspare Campari.Prowadził kawiarnię przed zabytkową KATEDRA DUOMO w Mediolanie oraz niedaleko “Cafe Campari”.

Odnajdziemy białą rzeźbioną wieżę, która przedstawia życie i śmierć Chrystusa, należącą do rodziny Bernocchi, piramidę zbudowaną dla rodziny Bruni.

Ostatnia Wieczerza, grób rodziny Campari


Pomnik Merini

Pomnik został wykonany przez Serafino Bianchi (rzeźbiarz) w 1904 roku. Pomnik poświęcony Ulissesowi Meriniemu był dobroczyńcą który przekazał dużą część majątku na rzecz przedszkoli w Mediolanie oraz szpitala w Varese. Pomnik przedstawia grupę dzieci siedzących wokół całego pomnika grających na instrumentach . Autor pomnika chciał w ten sposób wyrazić wdziędzność dzieci uratowanych przez Meriniego.Pomnik robi niesamowite wrażenie , w pierszym momencie odnosi się wrażenie że to pomnik dzieci zmarąych tragicznie . Dopiero po srawdzeniu okazuje się ,że chodziło o ich dobroczyńcę.


Wejście zachodnie

Po stronie zachodniej cmentarza znajdziemy miejsce pochówków dla nie-katolików (protestantów, prawosławnych i ormiańskich) . Znajduje się edykuł Kellera, Alberto Keller (1800-1874), wyznania protestanckiego, urodził się w Rzymie w rodzinie pochodzenia szwajcarskiego, ale w wieku dwudziestu lat przeniósł się do Mediolanu, gdzie zajmował się przemysłem i handlem jedwabiem. Był zwolennikiem kremacji i przyczynił się do zapewnienia środków na budowę właśnie świątyni krematorium. Otwarto ją w 1876 roku ,gdzie zostało skremowane również ciało samego filantropa.


Niektóre pomniki przedstawiają mroczne anioły śmierci.

Alberto Keller-filantrop -Data wykonaniapomnika-1875 Carlo Maciachini (architekt), Luigi Cavenaghi (malarz), Giosuè Argenti (rzeźbiarz)


Czynne: Od wtorku do niedzieli: od 8:00 do 18:00
Poniedziałek: nieczynny

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!