Galeria Wiktora Emanuela II,  Leonardo da Vinci,  Lombardia,  Mediolan,  PODRÓŻE,  Włochy

Mediolan

Mediolan  – stolica Lombardii 

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie  – (Dom de Milan)

Jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta i jego wizytówką. Robi wprost niesamowite wrażenie na każdym turyście i nie tylko.

Katedra mieści się na Piazza Duomo w samym centrum miasta. Należy do największych kościołów na świecie. Piękna i bogato zdobiona gotycka marmurowa katedra zachwyca wszystkim . Swoim ogromem i urzekającym , magnetycznym pięknem, rzeźbami i witrażami . Witraże  są największe na świecie. Jest jedną z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Niestety jest też  najbardziej zatłoczonym  miejscem  w Mediolanie,plac przed Katedrą praktycznie pęka w szwach.

Podczas pierwszego  naszego pobytu a raczej przejazdu przez Mediolan . Nocowaliśmy wtedy  w  jakimś podrzędnym motelu pod Mediolanem i nie udało nam się zwiedzić Katedry . Zobaczyliśmy ją tylko z zewnątrz ,gdyż dotarliśmy do Mediolanu  już pod sam wieczór. Czas nas  gonił nieziemsko i praktycznie  na szybko udało nam się przelecieć jak huragan przez centrum , zatrzymując się przy Zamku Sforza i z powrotem . Z samym dojściem do zamku mieliśmy też przygodę . Zamiast prosto od Katedry Duomo  udać  do się zamku Sforza, to niestety ja skręciłam w jakąś uliczkę i wszyscy gęsiego powędrowali za mną . I tak sobie szliśmy i szliśmy aż doszliśmy w końcu do ZAMKU SFORZÓW

Krążyliśmy  naokoło pomiędzy kamienicami ,  im bardziej oddalaliśmy się od Katedry Duomo tym mniej było turystów . Humory sie trochę popsuły ,ale w końcu dotarliśmy na miejsce . Droga powrotna od Zamku Sforzów do Katedry Duomo okazała  się bardzo przyjemna i bardzo szybko znaleźliśmy się z powrotem pod Duomo .

Wiedziałam ,że jeśli znowu pojawimy się w Mediolanie to będziemy chcieli zwiedzić obowiązkowo Katedrę Duomo i Zamek Sforzów. Udało nam się to w tym roku w drodze powrotnej z urlopu . Dwa ostatnie dni zarezerwowaliśmy sobie na Mediolan . Chociaż nie wystarczyło na zwiedzenie wszystkiego to i tak jesteśmy zadowoleni. Po drodze do Mediolanu zatrzymaliśmy się w największym Outlet Europy w SERRAVALLE DESIGNER OUTLET. Córki były zachwycone , ja już mniej bo wiedziałam co będzie nas czekać. Przez zakupy  znowu stracił na tym trochę Mediolan . Myślę jednak ,że do trzech razy sztuka i jeszcze tam trafimy , bo do zobaczenia jest jeszcze sporo Outletów i wiele innych ciekawych miejsc i atrakcji.

Galeria Wiktora Emanuela II – Centrum handlowe w Mediolanie

Przy Piazza Duomo znajduje się XIX-wieczna galeria handlowa Vittorio Emanuele II. Zbudowana została na planie krzyża. Spacerowaliśmy po galerii i podziwialiśmy urocze  kamieniczki w których znajdują się same drogie  butiki znanych projektantów,restauracje, kawiarnie, księgarnie i sklepy. Galeria robi naprawdę duże wrażenie, przepych i drogie sklepy  Prady , Versace ,Louis Vuitton i wielu innych znanych marek.

Przepięknie zdobione kamieniczki. Może to śmieszne, ale przypomniało mi się nasze Silesia Center w Katowicach. Całe Centrum Galerii  katowickiej   stworzone jest na kształt miasta z uliczkami i sklepami . Oczywiście nie tak drogimi jak w Mediolanie .

Galeria Wiktora Emanuela II-Mediolan

Galeria wygląda tak jaby po dwóch stronach stały eleganckie pełne przepychu kamienice z drogimi , markowymi butikami . Połączone szklanym dachem  i również przeszkloną kopułą .Warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć też do góry ,nie tylko na wysokości wzroku , tam zobaczymy tylko drogie sklepy światowych marek. Gdy spojrzymy do góry zobaczymy  piękną architekturę ,ciekawe akcenty ,zdobienia i piękne malowidła.

Historyczna księgarnia Libreria Bocca  Prawdopodobnie najstarsza księgarnia . Pierwsza historyczna księgarnia została otwarta w Turynie w  1775 roku.
W galerii handlowej Vittorio Emanuele II nawet posadzki muszą wyglądać niesamowicie i są ułożone w przepiękne mozaiki.

Lodziarnia Amorino

W galerii znajduje się lodziarnia Amorino gdzie kupimy naprawdę bardzo pyszne lody . Minusem są ogromne kolejki, spokojnie zarezerwujcie sobie  30 minut na czekanie .Moje córki muszą koniecznie zjeść lody w każdym odwiedzanym mieście . Nie wiem jak one wytrzymały czas oczekiwania w tej kolejce.

Zakręcić się na byku

W galerii koniecznie trzeba się zakręcić na byczych jądrach ,podobno przynosi to szczęście . Dowiedziałam się ,że to taka atrakcja turystyczna. W galerii zawsze jest sporo ludzi ,ale w tym miejscu zazwyczaj najwięcej ,gdyż ludzie nie wiedząc co się dzieje zatrzymują się automatycznie. Potem w większości sami biorą w tym udział . Nie ma tam kolejki żadnej kolejki , po prostu stajesz i czekasz na dogodny moment ,żeby szybko wskoczyć na byka. Jeśli nie będziesz zbyt szybki to nie da rady wskoczyć na byka . Zawsze ktoś może być szybszy. Czy jest jakaś legenda z tym związana , nie wiem. Podobno wystarczy zakręcić się tylko raz ,jednak wszyscy kręcą się trzy razy. W końcu i mi udało się wskoczyć na byka po dość długim oczekiwaniu .

Opera La Scala

Najsłynniejsza opera na świecie ,we Włoszech i w Mediolanie. La Scala została wybudowana na polecenie cesarzowej Austrii  Marii Teresy według projektu Giuseppe Piermariniego ( zaprojektował również Palazzo Begioioso w Mediolanie oraz Villa Reale w Monza).

Na scenie występowali najsłynniejsi śpiewacy operowi na świecie. W teatrze działa też szkoła La Scala Theatre Academy gdzie uczestnicy tej szkoły są pod okiem profesjonalistów szkoleni z muzyki, tańca oraz rzemiosła scenicznego. Na scenie słynnej opery występowali również Polacy. Pierwszą słynna śpiewaczką była Ludwika Leśniewska. Po raz pierwszy pojawiła się tam w 1851 roku “II bravo “Marcadantego .Drugim wielkim śpiewakiem na scenie był Władysław Miller . Oboje byli śpiewakami na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie.

Po nich pojawiło się jeszcze wielu innych naszych wspaniałych śpiewaków  wywodzących się z różnych środowisk . Jednym z nich był Władysław Mierzwiński który występował w Paryżu i Lyonie . Na nieszczęście zachorował na gardło i stracił głos . Śpiewakiem La Scali był również  Edward Reszke czy jego siostra Józefina (pochowana w grobie rodzinnym na Powiązkach w Warszawie ). Rodzeństwo miało jeszcze jednego brata Jana . Nikt chyba się nie zdziwi -również wielkiego śpiewaka ( nie wystąpił on jednak na scenie La Scali). Występował za to na scenach Londynu, Paryża i wielu innych miastach Europy. W ogóle jest to fenomen żeby troje rodzeństwa było tak samo utalentowanych.

Polecam  bardzo interesujący artykuł do przeczytania “Polscy śpiewacy na scenie La Scali”  na stronie Encyklopedia Teatru Polskiego .

http://encyklopediateatru.pl/artykuly/26996/polscy-spiewacy-na-scenie-la-scali

Teatro alla Scala-Mediolan

Pomnik Leonarda da Vinci na Piazza della Scala

Leonardo da Vinci wielki człowiek renesansu. Był wszechstronnym geniuszem . Znał się na architekturze, malarstwie, matematyce ,geologi. Nie było chyba dziedziny nauki której by nie poznał. Był  muzykiem , pisarzem, filozofem i odkrywcą,  mechanikiem, anatomem i wynalazca . Człowiek o ogromnej liczbie talentów ,posiadający pomysły wyprzedzające czasy w jakich żył.

Przed Operą na Placu o tej samej nazwie Piazza della Scala stoi pomnik Leonarda da Vinci. Leonardo w otoczeniu swoich  Leonardeschi (artyści pracujący pod jego wpływem). Tu wokół niego Cesare de Sesto , Andrea Solaino, Giovanni Antonio Boltraffio, Marco d’Oggiono. Twórcą pomnika jest  rzeźbiarz z Mediolanu – Pietro Magni. Stworzył on również rzeźby w Galerii Vittorio Emanuelle II , jest również twórcą niektórych rzeźb w katedrze w Mediolanie.

Marco d’Oggiono

był głównym uczniem mistrza , to on skopiował wiele dzieł Leonarda.Wielokrotnie kopiował “Ostatnią Weczerzę” Leonarda Da Vinci.Najlepsza kopia znajduje się w Królewskiej Akademii Sztuki (Royal Academy of Arts).

Cesare de Sesto

był malarzem w epoce renesansu, głównie tworzył w Mediolanie ale również w Neapolu. Na zamku Sworzów obraz Madonny w chwale z poliptykiem Świętych.

Giovanni Antonio Boltraffio

był głównym i najlepszym uczniem mistrza .Pracował w pracowni Leonarda mimo że był niezależny finansowo  i mógł spokojnie poświęcić się malarstwu.

Andrea Solaino 

uczeń Leonarda ,pochodził z Florencji .Cieszył się największymi względami ze strony Leonarda . Jako 10-latek został oddany Leonardowi pod opiekę gdyż pochodził z bardzo biednej rodziny. Bardzo często był modelem w pracach Leonarda. Po śmierci Leonarda odziedziczył po nim winnicę w Mediolanie.

Collezione Vecchia Milano

Chwila odpoczynku z pięknym widokiem na Katedrę Duomo

https://www.facebook.com/pages/Collezione-Vecchia-Milano/2226065980742383


Kapsuła czasu Louis Vuitton 

Wystawa odbywała się w czasie od 20.09 2019- 20.102019 roku 

opis na KAPSUŁA CZASU LOUIS VUITTON

Spacer po Mediolanie 

Spacer po Mediolanie jest bardzo przyjemny i interesujący . Każda uliczka i zakątek w centrum i jego okolicach zaprasza żeby zajrzeć . Wszędzie można natknąć się na historię przeszłości .Natkniemy się na wspaniałą architekturę, rzeźby , posągi ,schody gzymsy, kopuły i wiele pięknych detali na budynkach.
Giuseppe Parini- Pomnik tego włoskiego poety i satyryka z epoki odrodzenia znajduje się na bardzo ruchliwym miejscu na Piazza Cordusio.
Katedra Duomo wygląda jeszcze bardziej niesamowicie wieczorem .
Na głównym placu Piazza del Duomo przed katedrą KATEDRA DUOMO stoi  Pomnik Vittorio Emanuele II. Wybudowany pod koniec XIX wieku. Na cokole płaskorzeźby ukazujące wkroczenie wojsk francusko-piemonckich do Mediolanu po bitwie pod Magentą. Pomnik przedstawia włoskiego króla Vittorio Emanuele II siedzącego na koniu podczas bitwy pod San Marino.
Stadion Giuseppe Meazzy San Siro

Mieszkaliśmy niedaleko San Siro w pensjonacie Sansiro 47.  Wszędzie było  blisko czy to do sklepu , stadionu czy z centrum Mediolanu ,gdzie można szybko się dostać metrem.Wsiadając tutaj wysiądziemy dokładnie pod KATEDRA DUOMO. Dostaniemy się do centrum kupując bilet M1-M3 .Komunikacja metrem na pewno będzie lepsza niż samochodem do samego centrum ,gdzie są problemy z parkowaniem ,a parkingi w sezonie przepełnione.

Stadion jest największy na świecie ,może pomieścić  aż 85 000 widzów.

Na zwiedzenia miasta potrzebne jest minimum jeden lub dwa dni, w zależności co chcemy zwiedzić. Może jeszcze kiedyś tu wrócimy ,ale na pewno nieprędko. Samo miasto gdy się do niego wjeżdża nie zachęca swoim wyglądem ,być może zależy to też od jakiej strony przyjeżdżamy do miasta . Miasto nie zachęcało gdy do niego przyjechaliśmy, bardzo nieprzyjemne i obskurne wrażenie odniosłam . Brzydkie wieżowce , brudne odrapane kamienice i dziurawe ulice .Do tego szaro i ponuro . Tylko w centrum  i jego okolicach czuje się  naprawdę klimat wielkiego, światowego miasta jakim jest Mediolan.

Patron Mediolanu

Ambroży z Mediolanu był biskupem Mediolanu ,został świętym kościoła katolickiego i prawosławnego.Oddał Kościołowi i ubogim cały swój majątek. Relikwie św. Ambrożego spoczywają w bazylice św. Ambrożego w Mediolanie. Relikwie były również trzy razy sprowadzane do Polski. Święty Ambroży jest również patronem pszczelarzy i wiąże się z tym legenda opowiadająca o  pszczołach składających miód na jego ustach.

Historia Ambrożego- Żywot świętego Ambrożego 


Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci 

Niestety tym razem nie udało nam się zwiedzić kościoła Santa Maria delle Grazie. Przy tym dominikańskim kościele na ścianie refektarza (jadalni) znajduje się najbardziej znane dzieło Leonarda da Vinci “Ostatnia Wieczerza”. Jego wymiary to aż (460 cm x 880 cm).

Zwiedzanie :

  • od wtorku do soboty – 9.00-18.45
  • niedziela-9.00-13.30 (pierwsza niedziela miesiąca wstęp za darmo ,obowiązuje rezerwacja )
  • wejście w grupach po 30 osób
  • czas wizyty 15 minut (trzeba pojawić się wcześniej ,przynajmniej 10 minut przed wejściem)
  • wchodzimy bez bagaży typu duży plecak czy torba
  • przechodzimy oczywiście kontrolę bezpieczeństwa
  • możemy robić zdjęcia oczywiście bez lampy
  • wcześniejsza rezerwacja terminu np. Vivaticket lub tutaj
  • bilety zarezerwowane online -trzeba odebrać 20 minut przed wejściem z dokumentem tożsamości,lepiej być wcześniej

Źródło:
Wikipedia oraz strona Duomo
Oficjalna strona https://www.duomomilano.it/en/ Wyznania -świętego Augustyna

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!