Lombardia,  Mediolan,  Park Sempione,  PODRÓŻE,  Włochy,  Zamek Sforzów

Mediolan -Zamek Sforzów i park Sempione


Zamek Sforzów – Castello Sforzesco symbol siły i władzy

Zamek położony jest w centrum Mediolanu, na północny zachód od Piazza il Duomo. Otoczony pięknym parkiem Sempione . Został zbudowany  w okresie renesansu w połowie XV wieku na ruinach wcześniejszej średniowiecznej budowli z XIV wieku znanej jako  Castello di Porta Giovia zbudowanej przez Viscontiego .W środku znajduje się dziedziniec  otoczony murem  z  basztami  oraz z suchą fosą. Forteca została zbudowana na polecenie pierwszego księcia Mediolanu Gian Galeazzo Visconti ,była siedzibą książęcego rodu Sforzów.Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany . Zamek został przystosowany do ekspozycji muzealnych między innymi znajduje się tam

Muzeum Sztuki Antycznej,Muzeum Egipskie,Muzeum Prehistoryczne,Galeria Obrazów oraz Muzeum Sztuki Użytkowej. Jednak najcenniejszym eksponatem jest marmurowa rzeźba  Michała Anioła –Pietà Rondanini. Powstała ona już pod koniec życia Michała Anioła i jest uznawana za niedokończoną.

Idąc w stronę zamku byliśmy cały czas zaczepiani przez wielu ciemnoskórych głównie młodych mężczyzn z  rożnego rodzaju bransoletkami zrobionych ze sznurków. Im bliżej zamku tym gorzej . Było to naprawdę męczące i nieprzyjemne ,gdyż byli bardzo nachalni i natrętni . Oczywiście żadnej bransoletki nie kupiliśmy i udało nam się dotrzeć do zamku. Natomiast na dziedzińcu samego zamku Sforzów też raczej powinniśmy uważać na oszustów .Być może faktycznie ktoś jest w potrzebie i prosi o pomoc ale nigdy nie wiadomo . Ktoś wciska ulotkę , tak myślisz a potem okazuje się ,że niby na coś zbiera pieniądze. 


Pomnik Giuseppe Garibaldiego

Idąc w stronę zamku natkniemy sie na Konny  pomnik Giuseppe Garibaldiego urodzonego w NICEA znajduje się na Via Largo Cairoli. Pomnik autorstwa Ettore Ximenesa oraz architekta Augusto Guidiniego powstał w 1895 roku. Garibaldi jest dla Włochów bohaterem narodowym ,który doprowadził do zjednoczenia małych księstw w wielka Italię. W Mediolanie znajduje się również ulica Corso Garibaldi długa na ponad kilometr . Znajdziemy na niej Kościół Santa Maria Incoronata,Piccolo Teatro di Milano (pierwszy włoski teatr stały),Bazylika San Simpliciano oraz liczne sklepy i księgarnie. W Mediolanie znajduje się również dzielnica Porta Garibaldi oraz Brama – Porta Garibaldi w tej dzielnicy.

Pomnik Giuseppe Garibaldiego


Zamek Sforzów

Zamkiem  przez półtora wieku rządził  ród Sforzów. Zamek znany w Polsce  dzięki królowej Bonie, żonie króla Zygmunta I Starego. Budowla została wybudowana przez Francesco Sforza w XIV wieku na ruinach wcześniejszego zamku Viscontich . Za czasów panowania Sforzów zamek był jednym z największych zamków w Europie. Sforzowie rozbudowywali budowlę . Gdy do władzy doszedł wielki mecenas sztuki Ludwik Sforza ,Mediolan stał się kolebką dla renesansowych artystów. Między innymi Leonarda da Vinci ,który tutaj stworzył portret kochanki księcia Cecylii Gallerani “Dama z łasiczką”( inna nazwa “Dama z gronostajem “).

Link do bardzo ciekawego artykułu :”Dama z gronostajem ” Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka” 

„Dama z gronostajem”. Jedyne dzieło Leonarda da Vinci w polskich zbiorach


Fontanna di Piazza Castello

Przed samym zamkiem znajduję się olbrzymia Fontanna di Piazza Castello. Przez mediolańczyków nazywana „turta di spus” ,wszystko przez kształt przypominający tort weselny. Zbudowana pod koniec lat 30 XX wieku.Do zamku prowadzą cztery wejścia.


Torre del Filarete

To symbol Mediolanu,wieża powstała dzięki włoskiemu renesansowemu architektowi Antonio Averulino (zwany również jako  Filarete),Architekt pracował również w KATEDRA DUOMO Projekt powstał w 1452 roku.Wieża zawaliła się wiek później i była podobno magazynem prochu,Wieża została jednak bardzo dokładnie odtworzona w 1904 roku i została poświęcona królowi Umberto I  zabitemu w Monza w 1900 roku.

Na wieży ujrzymy płaskorzeźbę z króla Umberto I na koniu wykonaną z tego samego marmuru co budowy Katedry Duomo.

Pośrodku herbów Sforców namalowanych przez Lucę Beltrami stoi   posąg Świetego Ambrożego wyrzeźbionego przez Luigiego Secchi

Dziedziniec na zamku jest bardzo ciekawym miejscem nie tylko do zwiedzania. To również rewelacyjne miejsce gdzie można nasycić się ciekawą historią zamku , spotkać się ze znajomymi czy  odpocząć na trawie. Widok na Torre del Filarete od strony dziedzińca.

Duży dziedziniec na Zamku Sforzów


Zbiorniki wody pitnej – Castello Sforzesco

W dwóch wieżach zamku znanych  jako Torre di Santi Spirito i Torre del Carmine umieszczono w latach 1896-1904 dwa zbiorniki na wodę pitną . Zostały one tam zbudowane z powodu licznych epidemii w Europie w latach 1870-1900. Wykorzystano podziemne bardzo bogate warstwy wodonośne ,niedaleko areny w Parku Sempione wybudowano dwie studnie .W 1896 roku wybudowano 2 zbiorniki po 1200 m3 każdy. Obecnie mieści bibliotekę sztuki.


Wieża Bony Sabaudzkiej- Torre di Bona di Savoia

Wieżę zbudowano w 1476 roku pod rządami Bona di Savoia po śmierci jej męża. Wieża miała być najbezpieczniejszym miejscem na zamku .Była również więzieniem o czym świadczy cela z zamkniętymi drzwiami i wizjerem.


Bona di Savoia dorastała na dworze francuskim Ludwika XI ,w tym czasie Księstwo Sabaudzkie upadało we francuskim obszarze wpływów. Została żoną księcia Mediolanu Galeazzo Maria Sforza (w 1476 roku zamordowany w pobliżu Bazyliki Santo Stefano Maggiore) .Był on pierworodnym synem Francesco Sforza,po jego zabójstwie księstwo przekazano  siedmioletniemu synowi Gianowi Galeazzo. Życie jej było dość burzliwe i smutne ,wcześniej zdradzana przez męża ,który posiadał wiele nieślubnych dzieci .W końcu jego morderstwo ,aż po  wygnanie do Francji po przybyciu do Włoch Karola VIII. Pochowana w kościele San Giuliano w Savigliano (w Piemoncie ).

Wieża Bony Sabaudzkiej- Torre di Bona di Savoia

Święty Jan Nepomucen

Pomnik  San Giovanni Nepomuceno

Pomnik  San Giovanni Nepomuceno – Święty Jan Nepomucen(męczennik i święty kościoła katolickiego). Był spowiednikiem Zofii Bawarskiej-królowej Niemiec i Czech. Święty był arcybiskupem Pragi. Miał zatarg z królem Czech Wacławem IV .Podobno nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi żony króla przez co popadł u niego w niełaskę. Został uwieziony i torturowany, po czy wrzucony do rzeki Wełtawy.Przed kanonizacją musiano otworzyć trumnę i okazało się że jego ciało ma nienaruszony język. Pochowany na Hradczanach tzw. królewska dzielnica Pragi. Posagi często przedstawiają go z trzema palcami na ustach oznaczających zachowanie tajemnicy spowiedzi lub ma w ręku palmę męczeńską i krucyfiks tak jak na dziedzińcu Zamku Sforzów. Posąg  Jana Nepomucena znajduje się w również w wielu polskich miastach w tym wiele na Śląsku ,także w dzielnicy KATOWICE – Kostuchnie  postawiona w 1892 roku.


Tablica upamiętniająca powstanie w 1853

Giuseppe Piolti de Bianchi był prawnikiem ,który poprowadził mazziński ruch przeciwko rządowi austriackiemu w 1853 roku. Wielu spiskowców zostało straconych na zamku podczas powstania w Mediolanie w 1853 roku.

Tablica została umieszczona dokładnie w miejscu ,gdzie zostało rozstrzelanych 15 austriackich męczenników. Medalion to dzieło Donato Barcaglii.

Link https://it.wikipedia.org/wiki/Rivolta_di_Milano_(1853)Dziedzińce

Za wieżą Torre di Bona di Savoia znajduje się serce zamku z pałacowymi rezydencjami książąt Sforzów. Po bokach znajdują sie dwa mniejsze dziedzińce: Cortile della Rocchetta po lewej i Corte Ducale po prawej.

Corte Ducale-dziedziniec książęcy
Cortile della Rocchetta

Torre del Filarete od strony dziedzińca


Park Sempione

Sucha fosa od strony Parku Sempione . Po przejściu przez zamek znajdziemy się w parku miejskim Sempione. Jak już wspomniałam zamek  Sforzów został zbudowany na wcześniejszej średniowiecznej budowli zbudowanej przez Viscontiego . Tu możemy zobaczyć pozostałości fortecy Viscontiego w szarym kamieniu oraz  po zewnętrznych stronach Rocchetta i Dworu Książęcego.

Sucha fosa od strony Parku Sempione

Park Sempione
Widok na Łuk Triumfalny

Ponte delle Sirenette – Most Syrenki

Most pierwotnie był w innym miejscu, znajdował się na kanale na Via San Damiano (obecnie Via Uberto Visconti di Modrone). Most znajdował się nad Cerchia dei Navigli była to fosa wokół średniowiecznych murów Mediolanu otaczająca całe średniowieczne centrum miasta. Po zakopaniu fosy został przeniesiony do Parku Sempione.


Źródlo zdjęcia :Wikipedia /autor -nieznany /około 1930 roku/sieć 5 czerwca 2020

https://it.wikipedia.org/wiki/File:Ponte_delle_Sirenette_lungo_la_Cerchia_dei_Navigli.jpg

Most w Parku Sempione

Łuk Triumfalny na placu Arco della Pace- Łuk Pokoju

Łuk znajduje się na skraju Parku Sempione i został zaprojektowany aby uczcić  zwycięstwa Napoleona. Na początku  łuk był znany jako Arco delle Vittorie (Łuk Zwycięstwa). Jego budowa rozpoczęto w 1807 roku, jednak prace wstrzymano gdy  Napoleon abdykował jako cesarz w 1814 roku. Za panowania Habsburgów w 1815 roku łuk nazwano Łukiem Pokoju. Prace nad łukiem wznowiono dopiero w 1826 roku i zakończono w 1838 roku. Na samej górze piękny rydwan a po bokach łuku znajdują się płaskorzeźby przedstawiające wydarzenia po napoleońskie .

Łuk Triumfalny na placu Arco della Pace- Łuk Pokoju


Ciekawostki:

  • Ciekawy serial „Rodzina Borgiów”.  Jedną z głównych politycznych oponentek hiszpańskiego papieża jest Katarzyna (ciotka Bony-królowej Polski)
  • Serial “Królowa Bona” z 1980 roku http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123697
  • W 1518 roku Król Zygmunt poślubia młodą włoską księżniczkę Bonę. Łączą się dynastie Jagiellonów i Sforzów.
  • Castello di Porta Gioviawcześniejsza  twierdza w miejscu obecnego Zamku Sworzów . Wybudowana miedzy 1360 a 1370 rokiem przez Galeazzo II Viscontiego.

Źródło:
Wikipedia
Oficjalna strona: https://www.milanocastello.it/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!