Awinion,  Francja,  PODRÓŻE,  Prowansja,  Villeneuve-lès-Avignon

Villeneuve-lès-Avignon i Fort St. Andre

Historia miasta

Miasteczko zostało założone jako graniczna warownia przez króla Francji Filipa Pięknego. Z daleka możemy zobaczyć Fort Saint-André na wzgórzu. Malownicze małe miasteczko zauroczyło mnie niesamowicie swoim klimatem i wąskimi uliczkami bardziej niż samo AWINION.

W miasteczku znajduje się Wieża obronna (Tour Philippe-le-Bel) zbudowana w latach 1293 – 1307 oraz Fort St-André zbudowany w XIV wieku przez królów Francji Jana II Dobrego i Karola V. Wieża obronna w Villeneuve-lès-Avignon wyznaczała w tamtych latach przez rzekę Rodan francuski koniec mostu Saint-Bénézet między Królestwem Francji a papieskim terytorium Awinionu (Papiestwo w Awinionie trwało w czasie od 1309 do 1376roku). Wieża powstała 1302 roku, a na końcu mostu zbudowano bramę .Były one częścią twierdzy z murem. Jednak gdy most Saint-Bénézet został opuszczony w 1669 roku,  twierdza przestała wtedy być użyteczna.B udynki popadły w ruinę i postanowiono rozebrać fortecę w 1822 roku ,zostwiając jednak wieżę.

Znajduje się tutaj Opactwo Benedyktyńskie Saint-André, założone w X wieku na grobie pustelnika Saint Casarie, na szczycie góry Andaon.

Eglise Collégiale Notre-Dame

Wikipedia: Kadr przedstawiający miasto Awinion autorstwa Georga Brauna i Franza Hogenberga 1575

Miejsca do odwiedzenia w Villeneuve-lès-Avignon

Spacerując spokojnymi uliczkami Villeneuve-lès-Avignon między kamieniczkami w  piaskowym kolorze doświadczamy przeniesienia się w czasie .Panuje tam o wiele większy spokój niż w centrum AWINION i tam dopiero można poczuć klimat tego małego miasteczka z bogatą historią. Sielskie uliczki ,małe sklepiki z lokalnymi produktami i lodziarnie. Co warto odwiedzić:

  • Fort St.Andre
  • Opactwo św. Andrzeja i jego ogrody- Opactwo Saint-André zostało zbudowane przez benedyktynów w X wieku w pobliżu grobu św. Casarie (VI wiek)
  • Wieża Philippe’a Le Bel – imponująca twierdza jest jedyną pozostałością fortecy zbudowanej w XIII wieku na rozkaz króla Francji Filipa IV le Bel
  • Kartuzja Val de Bénédiction– Założony przez papieża Innocentego VI w 1356 r. Kartuzja Villeneuve jest jednym z największych i najbardziej niezwykłych klasztorów zakonu kartuzów z kościołem, trzema krużgankami i czterdziestoma celami, licznymi ogrodami lub kaplicą ozdobioną freskami przez słynnego malarza Pałac Papieży, Matteo Giovannetti.

Adres: 58 rue de la République

  • Pałace Kardynałów
  • Muzeum Pierre’a de Luxembourg – znajdują się tu zbiory muzealne pochodzące z obiektów sakralnych Villeneuve-lès-Avignon, w szczególności opactwa Saint-André i domu statutowego Val de Bénédiction.

Adres: 3 rue de la République

  • Kolegiata Notre Dame i jej krużganek z 1330 roku
  • Wzgórze Mourgues, kaplica i pustelnia- punkt widokowy z któtego rozpościera się wspaniały widok na całe AWINION, Fort St.Andre i całą okolicę.

Kaplica Szarych Pokutników

Kaplica, skarb architektury barokowej, słynąca z niezwykłej stereotomii sklepień. Kaplica znajduje się na miejscu pałacu kardynała Boulogne (XIV w.). Kaplica ma swoją fasadę na dziedzińcu dawnego pałacu (obecnie zwanego Pałacem Thurroye) z XIV-wieczną studnią.

Adres:
53 rue de la République
Wizyta na życzenie w Biurze Turystycznym.

Chapelle des Pénitents Gris


Kartuzja Val de Bénédiction

Został założony przez papieża Innocentego VI w 1356 r. Kartuzja Villeneuve jest jednym z największych i najbardziej niezwykłych klasztorów zakonu kartuzów z kościołem, trzema krużgankami i czterdziestoma celami, licznymi ogrodami i kaplicą ozdobioną freskami przez słynnego malarza Pałac Papieży, Matteo Giovannetti. Wchodzimy bramą i idziemy aleją między wspaniałymi drzewami. Prowadzi ona do domu byłego przeora. Został tu pochowany papież Innocenty VI. Kartuzi to zakon o bardzo surowych regułach założony w 1084 roku przez św. Brunona z Kolonii. Od ponad 1000 lat zasady się nie zmieniły ,od wieków obowiązują zasady milczenia ,modlitwy, pracy i przebywania w samotności.

 

Adres: 58 rue de la République

Link do strony: Kartuzja Val de Bénédiction


Z małego centrum miasteczka udajemy się na wzgórze gdzie znajduje się Fort Saint-André. I ponownie natrafiamy na malownicze krajobrazy i sielskie klimaty. Z góry rozpościera się wspaniała panorama na Awinion. Można też podjechać na górę samochodem ale nie polecam bo jest tam dość wąsko, a spacer na pewno będzie lepszą opcją.

 


Fort Saint-André

Jest to forteca zbudowana na szczycie góry Andaon, jej mury otaczają opactwo i Bourg Saint-André. Fort ukończono w 1361 roku. Monumentalne bliźniacze kolumny tworzące bramę przyciągają wzrok od razu. Twierdza ta została wzniesiona przez królów Francji w XIV wieku. chronić opactwo i miasto Saint-André.

Wewnątrz znajduje się opactwo które zostało zbudowane przez benedyktynów w X wieku w pobliżu grobu św. Casarie (VI wiek) . Jego wpływ był znaczny w regionie, gdzie miał ponad 200 przeoratów od Uzès do Forcalquier. Budynki odbudowane w XVII i XVIII wieku według planów Pierre’a Mignarda zostały częściowo rozebrane po rewolucji.

 

Adres:

Fort Saint-André
Rue Montée du Fort

Czynne:

Od 1 października do 30 maja: 10:00-13:00 / 14:00-17:00

Od 1 czerwca do 30 września: 10:00-13:00 / 14:00-18:00

(Zamknięcie kasy na 1 godzinę przed)

Bilet normalny -6  Euro

Za darmo do 18 roku życia


Przeczytaj również:

Awinion – Papieskie miasto na prowansji


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Awinion i Villeneuve-lès-Avignon

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!