Francja,  Lotaryngia,  Metz,  PODRÓŻE

Metz- zwiedzanie w 1 dzień

Metz-historycznie

Do 2015 roku Metz było stolicą Lotaryngii, jednak po utworzeniu regionu Grand Est w którego skład obecnie wchodzi  Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia (skrót ACAL) stolicą regionu został Strasburg. Niewątpliwie nie możemy pominąć tego miasta, które w czasach rzymskich było ogromnym ośrodkiem Gali bogacąc się eksporcie wina. Miasto ma wspaniałą architekturę i zabytki między innymi jeden z najstarszych kościołów w Europie Bazylikę św. Piotra w której pochowano rzymskiego cesarza Ludwika I Pobożnego. Miasto jest mieszanką francuską- niemiecką , raz region a w tym i miasto Metz należało do Niemiec a raz do Francji. Odnajdziemy tu wiele zabytków, architektonicznych perełek z w różnych stylach i epokach.

Wspaniała katedra św. Szczepana w której znajdują się witraże wykonane przez Marca Chagalla. Znajduje się tu również jeden z najstarszych kościołów we Francji pochodzący z IV wieku kościół  Kościół Saint -Pierre-aux-Nonnains. Dodatkowo kilka zabytkowych bram nawet z XIII wieku, Pałac Gubernatora, Opéra-Théâtre z połowy XVIII wieku, zabytkowy ratusz a nawet kaplica templariuszy z XIII wieku. I to jeszcze nie wszystkie atrakcje w Metz.

Piękna monumentalna Katedra św. Szczepana mierzy aż 123 metry i góruje majestatycznie nad miastem przyciągając turystów. Świątynia powstała w XV wieku przez połączenie dwóch kościołów. Piękna jasna elewacja, ogromne witraże oraz gotyckie zdobienia, ogromna rozeta i niesamowite gargulce na które warto zwrócić uwagę. Katedra nazywana jest „ Latarnią Dobrego Pana” , jest uważana za jedną z największych i najwyższych we Francji. Powieżchnia samych witraży wynosi 6500 m2 a wśród nich znajdują się również witraże wykonane przez Marca Chagalla. W XV- wiecznej krypcie znajdują się skarby, najstarszy jest pierścień św. Arnufa z Metz. To on zapoczątkował dynastię Karolingów. Znajdują się tam również pastorały z X-XIII wieku oraz szatę imperialną Karola Wielkiego.

 

Wydarzenia i imprezy w Metz

 1. Targi w Metz – Od 5 do 7 kwietnia Salon Aux Vignobles- Pokaz gastronomi –rzemieślnicy i producenci z całej Francji przyjeżdza ze swoimi specjałami o oryginalnych i różnorodnych smakach

  Accueil

 2. Metz Vintage w czerwcu i listopadzie przez 2 dni- Metz Vintage– Centrum wystawowe Metz Eurometropole ( meble, dekoracja vintage, zabytkowe akcesoria,kinematografia, stare książki)
 3. Festiwal śliwek mirabelek– w sierpniu zjeżdżają się producenci śliwek z całego regionu,wybierana jest miss mirabelek (Mirabelle Queen), lokalna targ, koncerti fajerwerki Fêtes de la Mirabelle – święto Mirabelki Niestety w roku 2024 nie będzie fajerwerków ani wielkiego koncertu z powodu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nie można organizować dużych imprez.

Co zwiedzić w Metz

 • katedra św. Szczepana w której znajdują się witraże wykonane przez Marca Chagalla.
 • romańsko-gotycki kościół z IV wieku Kościół Saint -Pierre-aux-Nonnains.
 • kaplica templariuszy z XIII wieku.
 • Fort Queuleu– oddalona od centrum o 5 km

Zaraz obok Katedry św. Szczepana znajdziemy targ spożywczy gdzie możemy się również zaopatrzyć w produkty regionalne.

Dodatkowo:

 • Brama Niemiecka – Porte des Allemands z XIII–XV wieku
 • Brama Chandellerue z XIII wieku- znajduje się dalej poza centrum w miejskim parku 5 minut drogi samochodem lub piechotę ponad kilometr od Katedry św. Szczepana
 • Brama Serpenoise z XIX wieku-10 minut samochodem od katedry

Koło protestanckiego kościoła Temple Neuf  wybudowanego w stylu neoromańskim znajduje się okazały budynek Opery-Teatru w Metz. Operę otwarto w 1752 roku.

Protestancki kościół Temple Neuf w stylu neoromańskim z lat 1901–1904

W okolicy Metz

Pomiędzy Metz a Nancy znajdziemy kilka interesujących zamków:

 1. Zamek Landonvillerów Adres: 30 All. des Tilleuls, 57530 Courcelles-Chaussy (25 minut od Metz)
 2. Château De Lorry 25 Rte des Crêtes, 57420 Lorry-Mardigny
 3. Corbin Castle 54460 Liverdun (Przy Mozeli)

Powiązane artykuły:

“Wersal Lotaryngii” w Lunéville- rezydencja Stanisława Leszczyńskiego

Chagall i Saint Paul de Vence


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Metz, Lotaryngia,Grand Est

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!