Francja,  Kanion Verdon,  PODRÓŻE,  Prowansja

Kanion Verdon

Wielki Kanion we Francji czyli Kanion Verdon( Gorges du Verdon) 

Kanion Verdon  to  piękne i niesamowicie ekscytujące miejsce położone na południu Francji w środkowej części Prowansji .   Kanion jest świetnym miejscem na  piesze wycieczki, wspinaczki , spływy kajakowe lub po prostu można go objechać samochodem tak jak my to zrobiliśmy . To była bardzo ciekawa wycieczka ,pełna ekscytujących wrażeń, pięknych widoków ale też i pełna niespodzianek ,pomyłek i  nieporozumień. Nic nowego ,jak zawsze wydaje mi się ,że jestem przygotowana na 100% .Biorę ze sobą przewodniki ,ulotki ,porady zwiedzania innych turystów ,a potem okazuje się,że  wszystko wygląda trochę  inaczej. Wystarczy skręcić nie tam gdzie trzeba i wtedy dopiero zaczyna się zabawa.


Powstanie Kanionu

Kanion uznawany jest za jeden z największych Kanionów Europy.Jego długość to ponad 20 km a urzekająca panorama rozpościera się wokół nas z każdej strony . Kanion powstał dzięki przełomowi rzeki Verdon, która przez tysiąclecia wyrzeźbiła w wapiennych jurajskich skałach piękne i majestatyczne wąwozy.

W najgłębszym miejscu ma 700 km, nie czyni go to więc najgłębszym w Europie .Najgłębszym  okazuje się być  Kanion rzeki Tara w Czarnogórze o głębokości dochodzącej nawet do 1300 km .Kanion jest jednak bardzo chętnie zwiedzany i podziwiany a  turyści tłumnie tutaj ściągają z całej Europy . W najwęższym swoim punkcie , przy samym dnie Kanion mierzy tylko 6 metrów ,a w najszerszym aż 100 metrów. Natomiast  rzeka Verdon wije się między olbrzymim masywem górskim w pięknym szmaragdowym odcieniu.


Wyprawa nad Kanion

Wyjechaliśmy z FREJUS w stronę Kanionu Verdon spodziewając się dobrej zabawy ,pięknych widoków i oczywiście wrażeń . Akurat tego dnia były moje urodziny  więc miało być wyjątkowo. Jadąc w stronę Comps-sur-Artuby  droga D955    po lewej minęliśmy miasteczko Trigance a po prawej Rougon . Z  drogi Route de Casstellane D952 przed samym La Palud-sur-Verdon nie pojechaliśmy prosto lecz skręciliśmy w drogę Route des Crêtes (D 23) . Dotarliśmy do pierwszego punktu widokowego Belvédère de la Dent d’Aire . Jadac drogą D23 znajdziemy punkty gdzie można się zatrzymać jeśli będzie taka możliwość .Na niektórych odcinkach  jest tylko miejsce  na parę samochodów ,często na dwa lub trzy samochody ,oczywiście jeśli będą zaparkowane prawidłowo. Turyści często myślą tylko o sobie parkując w takich miejscach i parkują byle jak.

Punkt widokowy Belvédère de la Dent d’Aire

Wysokość 1238 m

Belvédère de la Dent d’Aire- Wysokość 1238 m

 

 

Po okrążeniu całej drogi  Route des Crêtes (D 23) znaleźliśmy się w miejscowości La Palud-sur-Verdon. Dalej pojechaliśmy w stronę Moustiers-Sainte-Marie.

Tak naprawdę nasza trasa miała wyglądać całkiem inaczej, ale tylko na początku wszystko grało. Potem w jakiś magiczny sposób wysiada albo GPS ( nie pierwszy raz ) lub zawieszają się telefony . Za czym  ponownie wszystko zaczęło  działać normalnie  musieliśmy po prostu jechać przed siebie.


Planowałam zjechać z drogi Route de Castellane D952 na drogę D957 ,chcieliśmy zjechać w stronę jeziora aby podziwiać widoki z innej perspektywy, jednak stało się inaczej. Na małym rondzie  pojechaliśmy dalej  drogą D 952 Route de la Palud i dotarliśmy do Moustiers-Sainte-Marie.

Niby taki drobny błąd a ile zmian zaszło w naszym zwiedzaniu.

Z miejscowości Moustiers-Sainte-Marie pojechaliśmy dalej  drogą Route de Sainte Croix  D952. Gdzieś w połowie drogi miałam zamiar wracać . Trafiliśmy na totalne odludzie i byliśmy prawie pewni ,że źle pojechaliśmy. Jechaliśmy lasem krętą drogą , potem wyjechaliśmy na płaski teren między polami resztek lawendy.Był to Płaskowyż Valensole na którym kwitnie lawenda , niestety był październik. Okolica była bardzo odludna, nic się nie działo ,nie było ani jednego samochodu . Było poza sezonem więc to zrozumiałe .

W końcu w oddali ujrzeliśmy wzgórza i  jezioro Sainte Croix.

Piękny widok z drogi pomiędzy  Moustiers-Sainte-Marie i Sainte-Croix-du-Verdon .

Jezioro Sainte Croix


Punkt Point de Vue Sainte-Croix-du-Verdon

Dotarliśmy do punktu widokowego Point de Vue Sainte-Croix-du-Verdon. Piękne widoki na jezioro i góry.

Dlaczego później nie pojechaliśmy prosto , nie wiem . Do następnego punktu widokowego Lac de sainte Croix było niedaleko.  Co nas podkusiło ,żeby skręcić w prawo , nie mam pojęcia . Dwie drogi –jedna prosto do Lac de sainte Croix i druga w prawo na Riez.

Dalej pojechaliśmy w stronę Riez  ulicą Route de Riez zamiast pojechać dalej drogą D 111 wijącą się w serpetynę w stronę Lac de sainte Croix.


Punk widokowy Lac de sainte Croix

Objechaliśmy całą okolicę aż znaleźliśmy się na drodze D71 z Montmeyan i dotarliśmy do  punktu widokowego  Lac de sainte Croix ( jezioro Świętego Krzyża). Jezioro jest  jeziorem sztucznym utworzonym podczas budowy tamy na rzece Verdon pod koniec lat 70 XX wieku. Jezioro mieni się  pięknym turkusowym kolorem.


Punkt Col d’Illoire

Wysokość 967 m

Dalej udaliśmy się do punktu widokowego Col d’Illoire ,gdzie znajduję się świetny widok na kanion .Taras widokowy jest wysunięty nad przepaść . Z moim lękiem wysokości ledwo weszłam na początek balkonu . Nogi same się uginają , praktycznie miałam ochotę położyć się na deskach i w ten sposób może obejrzeć kanion. Wolałam jednak szybko się  wycofać . Szkoda bo widoki są niewyobrażalnie piękne , ogrom , siła i ten piękny monumentalny twór natury wyżłobiony przez tysiące lat jest wręcz niesamowity . A to tylko drugi co do wielkości Kanion . Jak więc wygląda pierwszy w Czarnogórze ?

Punkt widokowy Col d’Illoire Wysokość 967 m


Pont de l’Artuby

Ten imponujący most rozciąga się nad rzeką Artuby na wysokości 200 metrów. Z tego mostu skaczą skoczkowie na bungee.

Droga D71 zaprowadziła nas z powrotem do Comps-sur-Artubyi .

Mapka naszego przejazdu

Na odcinku Route des Crêtes (D 23) nie zaznaczyła się cała trasa ( przez tunel)

http://

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!