Baptysterium San Giovanni alle Fonti,  Katedra Duomo di Milano (3),  Lombardia,  Mediolan,  PODRÓŻE,  Strefa Archeologiczna -Duomo di Milano,  Włochy

Mediolan – Katedra Duomo (3) Baptysterium


Baptysterium San Giovanni alle Fonti

Obok drzwi wejściowych znajduje się wejście  do strefy archeologicznej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy jednak od wnętrza katedry a na deser zostawiliśmy sobie część archeologiczną. Baptysterium było jednym  z pierwszych chrzcielnic powstałych w Mediolanie . Została zbudowana na polecenie św. Ambrożego w latach 378 -397 i poświęcona Janowi Chrzcicielowi.
Baptysterium San Giovanni alle Fonti zostało rozebrane w 1394 roku właśnie pod budowę KATEDRA DUOMO DI MILANO(1)

Odkrycie Baptysterium

Znajdowało się w tzw. kompleksie biskupim miedzy dwoma wcześniejszymi obiektami sakralnymi : Bazyliką Santa Tecla i Katedrą Santa Maria Maggiore  i była to  chrzcielnica tylko dla mężczyzn natomiast Baptysterium San Stefano alle Fonti dla kobiet. Baptysterium zostało odkryte przez włoskiego historyka sztuki i archeologa Mario Mirabellę Roberti podczas wykopalisk w  latach 1961-1963 w trakcie budowy pierwszej mediolańskiej linii metra 1 Metropolitana di Milano


Święty Augustyn -historia jednego z ojców Kościoła

Zainteresowała mnie historia świętego Augustyna i świętego Ambrożego . Dlatego wspominam o ich życiu , nie wszyscy interesują się życiem świętych. Sama miałam tylko mgliste informacje ze szkoły na temat Augustyna . Chciałam dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko informacji, że Augustyn został ochrzczony w Baptysterium San Giovanni alle Fonti . Po zapoznaniu się  w miarę dokładnie o życiu Augustyna postanowiłam napisać troszkę o tym w artykule. 

Tu w Baptysterium San Giovanni alle Fonti został ochrzczony św. Augustyn   wraz z synem Adeodatem i przyjacielem Alipiuszem z rąk biskupa Ambrożego w Wigilię Wielkanocną w 387 roku. Augustyn urodził się w 354 roku w Tagaście (tereny Algierii) w rodzinie pogańsko-chrześcijańskiej. Ojciec był poganinem(  rzymski urzędnik Patrycjusz) a matka to  Monika z Hippony – która została świętą Kościoła Katolickiego – patronka kobiet chrześcijańskich, matek, wdów, kobiet mających kłopoty małżeńskie lub kłopoty z dziećmi. Do niej się modlimy w intencji ratowania duszy dziecka czy męża.

W każdym razie Augustyn przysparzał wiele problemów ,kłopotów i smutku swojej matce gdyż żył rozkoszując się życiem . Pierwsze lata studenckie to akademia ,teatr i seks . Sam napisał nawet w Wyznaniach :

 „Kochać i być kochanym wzajemnie, i radować się ciałem owej istoty kochającej”

Wyznania 3,1. Augustyn z Hippony

  • Wyznania – światowej klasyki literatura duchowa( 13 ksiąg)

Życie Augustyna

Związał się z kobietą o imieniu nieznanym z którą żył w konkubinacie kilkanaście lat , miał z nią  syna o imieniu Adeodatus “dany od Boga ” . Poznał ja podczas studiów w Kartaginie w tym samym czasie związał się z sektą manicheistyczną . Młody Augustyn wierzył w ich nauki i chciał poznać odpowiedź na przyczyny zła na świecie. Był to system religijny zakładający że dobro i zło są dwoma równorzędnymi  siłami. Związany był z nimi prawie 10 lat .

W tym czasie matka zamartwiała się i nie akceptowała jego  stylu życia .Nawet to ,że żył w konkubinacie chyba jej już tak nie martwiło jak to ,że jest związany sektą manicheistyczną . Modliła się do Boga o pomoc dla syna i uwolnienie go  od tego środowiska.Wszędzie z nim jeździła aby go ściągnąć na dobrą drogę .


Augustyn po latach wspólnego życia odprawił jednak swoją konkubinę ,gdyż nie mógł wiązać się z osoba niższego stanu. Prawo rzymskie zabraniało zawierać związki z kobietami niższego stanu. Jego kariera nabierała tempa i młody profesor nie mógł pozwolić sobie na skandal.Wszyscy namawiali go do oddalenia konkubiny.Tak też zrobił ,chociaż serce mu krwawiło jednak musiał to zrobić . Jego wybranka powróciła do Afryki ślubując mu wierność i pozostawiając przy nim syna. Nikt nie przypuszczał ,że Augustyn kiedyś zmieni swoją ścieżkę życia i że zostanie biskupem Hippony.

Matka Augustyna wymodliła jednak przemianę syna i podczas kolejnego wyjazdu do Mediolanu , Augustyn poznał świętego Ambrożego gdzie pod jego wpływem wraz ze swoim synem i przyjacielem przyjął chrzest .Niestety matka  (św.Monika) w drodze powrotnej z Mediolanu zachorowała na febrę i zmarła. Została pochowana w Ostii ,jednak ciało zostało potem przeniesiono do Rzymu do Bazyliki św. Augustyna na Polu Marsowym. 


Baptysterium zbudowano z ośmiu nisz w samym centrum znajdował sie basen o szerokości 5,5 metra i głębokości 0,80 cm .

Baptysterium

Podłoga z wapiennych płyt przedstawia motywy kwadraty ,romby i sześciokąty.

Na początku VI wieku biskup Mediolanu  Lorenz I sfinansował odnowienie Baptysterium. Między innymi ściany pokryto drogocennym marmurem i kamieniami .

W wykopaliskach odnaleziono monety i mozaikę

Obok Baptysterium San Giovanni i w absydalnych częściach Santa Tekla zachowały sie grobowce z kamiennymi skrzyniami i sarkofagami. Najprawdopodobniej były tam pochowane wysoko postawione osoby z hierarchii kościelnej.

Sposób w jaki sposób układano cegły i kamienie.
Kamienne grobowce
Kamienne grobowce

Wystawa monet i mozaiki odnaleziona podczas wykopalisk archeologicznych.
Wystawa monet i mozaiki odnaleziona podczas wykopalisk archeologicznych.


Ciekawostki:

  • Święty Ambroży – biskup i teolog, najważniejsza osobistość IV wieku w  kościele. Jest patronem miasta wraz z Carlo Borromeo ( Świętym  Karolem -jeden z najważniejszych reformatorów kościoła w XVI wieku -kardynałem i arcybiskupem) oraz z San Galdino – święty,tak samo biskup mediolański, zwolennik papieża Aleksandra III, działacz na rzecz biednych i przeciwnik cesarza Fryderyka Barbarossy.
  • Ambroży był biskupem od 374 roku aż do śmierci. Pochowany w Bazylice  Sant’Ambrogio znajdującej sie na Piazza Sant’Ambrogio. Bazylika również została wybudowana z jego inicjatywy w miejscu gdzie byli pochowani zamordowani chrześcijanie w czasie prześladowań rzymskich i miała być poświęcona męczennikom Basilica Martyrium. Chciał tam umieścić relikwie świętych, po śmierci sam został tam pochowany i bazylika została nazwana Bazylica  Sant’Ambrogio

Bazyliki Ambrożego

4 bazyliki Ambrożego-zdominował życie i rozwój miasta Mediolan. Wybudowane bazyliki zostały poświęcone różnym kategoriom świętych. Są one znane jako Bazyliki ambrozjańskie.

Bazylika prorokówBazylika San Dionigi – zniszczona w XVIII wieku ,stworzono tam ogrody publiczne Indro Montanelli w dzielnicy Porta Venezia.

Bazylika dla apostołów -Bazylika San Nazaro w Brolo znajdującej sie na Piazza San Nazaro w Brolo. Wybudowana ku pamięci dwóch męczenników znalezionych przez św. Ambrożego i  ekshumowanych z  ogrodów za miastem. Obu męczennikom wybudowano podobno osobne bazyliki.

Bazylika męczenników Bazylika Sant’Ambrogio

Bazylika dziewicBazylika San Simpliciano ( bazylika virginum)  na Piazza San Simpliciano-powstała w IV wieku. Bazylika nazwana na cześć Marii i wszystkich Świętych Dziewic.


Źródło:
Wikipedia oraz strona Duomo
Oficjalna strona https://www.duomomilano.it/en/

Wyznania -świętego Augustyna

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!