Katedra Duomo,  Katedra Duomo di Milano (2),  Lombardia,  Mediolan,  PODRÓŻE,  Włochy

Mediolan – Katedra Duomo (2)

Majestatyczne wnętrze katedry 

Olśniewające wnętrze jest niebywałych rozmiarów . Sklepienia Katedry są najwyższe na świecie i wynoszą aż 45 metrów.  Filary wewnątrz katedry są kolosalnych rozmiarów  a jest ich aż 52 o  wysokość  24 metrów i średnicy 3,4 metra. Wewnątrz budynku może się pomieścić nawet 40 000 ludzi. Prace nad katedrą trwały prawie nieprzerwanie przez wieki .Niekiedy jednak musiano wstrzymać roboty albo przez brak środków lub przez zawirowania polityczne w tym w czasie trwania II wojny światowej.


Ołtarz Główny i Gwóźdź z Krzyża Jezusa 

Powyżej ołtarza znajdziemy palącą się czerwoną lampkę ,która wskazuje nam miejsce przechowywania najważniejszej relikwii w katedrze .Jest nią gwóźdź ,którym Jezus Chrystus  był ukrzyżowany. Raz w roku 14 września gwóźdź jest pokazywany wiernym podczas Święta Podwyższenia Krzyża .

Wewnątrz katedry odnajdziemy wiele pięknych witraży ,cennych płócien , sarkofagów ,ołtarzy i kaplic wywierających wrażenie na wszystkich zwiedzających. Katedra oświetlona jest przez 164 duże okna w tym 55 pięknych witraży.

Prezbiterium z dwoma ambonami pochodzi z końca XVI wieku. Cała aranżacja i dekoracje zostały zlecone przez Carlo Borromeo a wykonane przez włoskiego architekta i malarza  Pellegrino Pellegrini zwany jako Tibaldi. Pellegrini został mianowanym architektem katedry w Mediolanie gdzie wykonał liczne prace takie jak  prezbiterium, liczne ołtarze i rysunki do niektórych witraży.


Organy

Pierwszymi organami były organy powstałe w 1395 roku dla  północnej zakrystii .W 1464 roku Francesco Sforza i niemiecki architekt podpisali umowę na wybudowanie drugich organów . Organy były w XVII i XVIII wieku wielokrotnie odnawiane i przerabiane . W XX wieku organy również  przechodziły modernizację ,najpierw w 1905 roku przez Vincenzo Mascioni . Następnie Benito Mussolini w 1937 roku postanowił wybudować nowe organy dla katedry ,które powstały już w 1938 roku dzięki firmom  Tamburini z Cremy i Mascioni z Cuvio .W 1986 roku ponownie odrestaurowane i przeniesione do prezbiterium przez firmę Tamburini.

Organy mają 15800 rur i są największymi organami piszczałkowymi we Włoszech oraz drugie w Europie po organach w Pasawie(Passau) na Bawarii w Niemczech. Najwyższa rura mierzy aż 9 metrów a najmniejsza parę centymetrów.

Niestety wewnątrz również trwały prace remontowe i organy zostały zakryte(organy lewe).Po bokach obrazy z “Historia  Dziewicy” i “Starego Testamentu” autorstwa Giuseppe Meda . Okiennice na organach zostały namalowane przez niego w 1559 roku.

Prezbiterium Tibaldiego z  XVI wiek.

 

 

 


Ciborium stoi na głównym miejscu ołtarza. Tabernakulum w kształcie wieży podniesione przez anioły zostało umieszczone w środku  ogromnego Ciborium.  Tabernakulum   było podarowane przez Piusa IV.

Po obu stronach cyborium znajdują się dwa srebrne posągi San Carlo i Sant’Ambrogio. Posąg San Carlo pochodzi z 1610 roku i został stworzony  przez rzeźbiarza Andreę Biffi .Posąg Sant’Ambrogio powstał w 1698 roku.

Andrea Biffi -architekt włoski znany jako Młodszy Architekt Fabbrica del Duomo di Milano pochodził z rzeźbiarskiej rodziny

 

http://www.treccani.it/enciclopedia/biffi-andrea-il-giovane_(Dizionario-Biografico)/

 


 

 

 

Na każdym z wysokich filarów umieszczono po kilka posagów  przedstawiających  figury świętych.
Na każdym z wysokich filarów umieszczono po kilka posagów  przedstawiających  figury świętych.
Ambona Pellegriniego  z XVI-wieku

Imponujących rozmiarów  sklepienie


Ołtarze i kaplice

W katedrze znajdziemy wiele niesamowitych i niepowtarzalnych ołtarzy pięknie zdobionych i przedstawiające nam postacie świętych. Między innymi Ołtarz Świętego Ambrożego,Ołtarz Świętego Józefa,Kaplica Świętego Jana Dobrego i wiele innych bardzo interesujących monumentów , rzeźb ,posagów i figur.

Niektóre z ołtarzy w Katedrze Duomo:

Kaplica św. Jana Dobrego (San Giovanni Bono) z XVII wieku 
Ołtarz Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny z 1543 roku
Ołtarz Męczeństwo św. Agnieszki -Carlo Beretta 1750 lub 1754 rok
Po prawej- Ołtarz Najświętszego Serca- architekta  Pellegrino Tibaldi
Pomnik kardynała  Marino Caracciolo wykonany przez rzeźbiarza Agostino Busti ( zwanego Bambaja) w 1540 roku
Pomnik grobowy Gian Giacomo Medici ” Medeghino”1560-1563. W środku Statua Gian Giacomo Medici

Rzeźba św. Bartłomieja

To chyba najbardziej rozpoznawalna i najsłynniejsza rzeźba w Duomo z 1562 roku stworzone przez Marco d’Agrate. Święty został przedstawiony ze skórą zarzuconą na ciało jak szata, możemy bardzo dokładnie zobaczyć  wyrzeźbione mięśnie , ścięgna i żyły . Obojętnie gdzie staniemy przed figurą świętego ,czy będziemy szli koło niej pomału to patrząc na Bartłomieja zobaczymy jak wodzi za nami oczami .Cały czas ma się wrażenie ,że on dokładnie patrzy na ciebie.

Święty Bartłomiej był jednym z dwunastu Apostołów Jezusa .Został on torturowany i męczony , przymocowany do krzyża  głową w dół i oskórowany a następnie ścięty za głoszenie Ewangelii  na Półwyspie Arabskim i w Armenii gdzie podobno nawrócił brata króla Armenii. Jest patronem wielu rzemieślników miedzy innymi : garbarzy , szewców czy rzeźników. Jego relikwie  znajdują się w Rzymie, a od 2015 roku w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Link do strony:

Piekary Śl.: Wprowadzenie relikwii św. Bartłomieja Apostoła

Rzeźba św. Bartłomieja
Południowa zakrystia i pięknie zachowana późnogotycka rzeźba poświęcona Maryi obok pomnik  papieża Piusa XI 
Pomnik  papieża Piusa XI 

Krypta świętego Karola 

W krypcie pod ołtarzem głównym znajdują się relikwie św. Karola Boromeusza. Kardynał i arcybiskup Mediolanu . Założyciel Akademii Watykańskiej oraz pierwszego na świecie seminarium duchowego ,doprowadził do wznowienia Soboru Trydenckiego który zreformował kościół. Cały majątek oddał ubogim, budował sierocińce i przytułki dla nich. Podczas zarazy prawdopodobnie ospy ( w Mediolanie  w 1576 roku )został z chorymi którymi opiekował się do samego końca ,sam się zaraził i zmarł 3 listopada 1584 roku.

Podczas tej zarazy zmarło około 17,000 ludzi w Mediolanie a w okolicach osiem tysięcy ludzi .Epidemię nazwano “epidemią świętego Karola”gdyż dawał nadzieje i wsparcie chorym ,służył do końca gdy inni dostojnicy uciekli z Mediolanu.

Akurat  pisząc teraz o Mediolanie i św. Karolu Boromeuszu mamy znowu nową zarazę COVID-19, która akurat zaczęła się w Europie od Mediolanu .Obecnie w Lombardii już jest prawie 16,200 zmarłych i wielu zakażonych -prawie 100,000 chorych ( stan z końca maja 2020). Św. Karol Boromeusz został kanonizowany w roku 1610 przez Papieża Pawła V. Spoczywa w kryształowej trumnie w krypcie.

Wejście do Krypty świętego Karola 
Krypta świętego Karola 


W katedrze spoczywa również Alfredo Ildefonso Schuster arcybiskup Mediolanu od 1929 roku aż do śmierci w  1954 roku .Dzięki cudownemu ozdrowieniu zakonnicy Marii Emilii Brusati z ciężkiej jaskry arcybiskup został beatyfikowany.

Beatyfikacja odbyła się 12  maja 1996 roku Na Placu Świętego Piotra.

Link:

http://www.santiebeati.it/dettaglio/90231


W krypcie po lewej i prawej stronie zobaczymy płaskorzeźby przedstawiające Federico Viscontiego (1617- 1693) kardynała i arcybiskupa Mediolanu oraz Alfonsa Littę (1608–1679)kardynała i arcybiskupa Mediolanu

 

Kaplica Sante Messe 

Ikona Madonna Mleka  przedstawiają karmiącą Madonnę czczoną w katedrze w Mediolanie.

Tablica zbudowana przez Giovanniego Angelo Arcimboldi arcybiskupa Mediolanu (zmarłego 1555 roku). Po lewej popiersie kardynała Giovanniego Arcimboldiego.

Rzymska łaźnia baptysterium

Witraże przedstawiają nam kunszt szklarstwa od XV do XX wieku. Mistrzowie szkła przez wieki stworzyli piękne witraże imponujących rozmiarów.


Ciekawostki:

  • W posadzce katedry znajdziemy mosiężną linię oznaczającą południk  przechodzący przez MEDIOLAN
    W sklepieniu znajduje się niewielki otwór, przez który pada światło słoneczne na  linię.W ten sposób można określić najwyższe położenie słońca – południe.
  • Projekt marmurowej podłogi został zlecony przez Tibaldiego w 1567 roku ( brak śladu po starej średniowiecznej podłodze).Podłoga przeplatana  jasnym i ciemnym marmurem.

 

Źródło:
Wikipedia oraz strona Duomo
Oficjalna strona https://www.duomomilano.it/en/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!