Katedra Duomo di Milano(1),  Lombardia,  Mediolan,  PODRÓŻE,  Włochy

Mediolan – Katedra Duomo (1)


Olśniewający budynek Katedry Narodzin św. Marii (Duomo di Milan) zapiera dech w piersiach . Od razu chce się biec w jej kierunku aby ją dokładnie  obejrzeć. Jej budowla jest oszałamiająca i wręcz doskonała. Każdy element od samej zewnętrznej powierzchni ze wszystkimi strzelistymi wieżami ,wieżyczkami ,posagami , figurami świętych , maszkaronami  i rzygaczami po samo wnętrze katedry z pięknymi witrażami ,sklepieniami i kolumnami  po podziemne wykopaliska wywiera niewyobrażalnie ogromne wrażenie na każdym zwiedzającym. Byłam wręcz oczarowana tym majestatycznym budynkiem.

Katedra jest  trzecim  co do wielkości  kościołem po Bazylice św. Piotra w Rzymie i katedrze W Sewilli i czwartym co do wielkości na świecie. Duomo di Milano jest najbardziej rozpoznawalnym elementem Mediolanu  i trzeba koniecznie zwiedzić tę majestatyczna budowlę. Monumentalne arcydzieło architektury gotyckiej przyciąga co roku tysiące zwiedzających. Zachwyca i przyciąga z daleka jak magnes.

Budowa Duomo di Milano

Katedra została zbudowana na miejscu gdzie kiedyś stał Biskupi kompleks Mediolanu .Kompleks ten składał się z Katedry Santa Maria Maggiore ( została rozebrana w 1386 roku). Był to jeden z pierwszych kościołów w Mediolanie . Druga budowla to  Bazylika  św.Tekli Bazylika Santa Tecla  wybudowana już w IV wieku ( została rozebrana w  1461 roku). Oprócz Katedry i Bazyliki do  kompleksu należało  jeszcze BAPTYSTERIUM SAN GIOVANNI ALLE FONTI zbudowane na rozkaz św. Ambrożego ( jedna z pierwszych chrzcielnic w Mediolanie). W podziemiach katedry w  STREFA ARCHEOLOGICZNA -DUOMO DI MILANO  znajdują się pozostałości tego baptysterium. Zostało też rozebrane drugie  baptysterium Baptysterium San Stefano alle Fonti . W pierwszym Baptysterium San Giovanni w 374 roku został ochrzczony św. Ambroży. Cały ten kompleks budowli sakralnych został rozebrany aby stworzyć miejsce pod budowę Duomo di Milano. 

Katedry Narodzin św. Marii (Duomo di Milan)

I w dzień i w nocy Katedra jest niesamowita ,jednak podobno najpiękniej wygląda w promieniach zachodzącego słońca wtedy marmur mieni się delikatnym różowym kolorem.

 

Nie mogliśmy się doczekać zwiedzania . Na początku jednak trzeba było zakupić bilety i poczekać na swoją godzinę żeby wejść na tarasy katedry. Zwiedzanie zazwyczaj każdy rozpoczyna od  katedralnych tarasów z których możemy podziwiać cały Mediolan. Następnie przechodzi się do zwiedzania wnętrza katedry a na zakończenie wykopaliska archeologiczne pod katedrą.

Okno z XVII wieku

Bilety

Zanim wejdziemy do katedry trzeba oczywiście zakupić bilet , możemy wybrać godzinę zwiedzania jaka nam pasuje lub wykupić bilet i tu jest parę opcji zależy ile mamy czasu na zwiedzanie :

 • samo wejście do Katedry to koszt 3 Euro lub zniżkowy 2 Euro
 • Bilet Culture Pass : Katedra Duomo di Milano ,Krypta św. Karola , część Archeologiczna , Muzeum Duomo, Kościół San Gottardo – bilet normalny – 8 Euro /zniżkowy 4 Euro
 • Biklet Duomo Pass Lift : Katedra Duomo di Milano ,Krypta św. Karola , część Archeologiczna ,Muzeum Duomo, Kościół San Gottardo i wjazd na dach katedry windą – bilet normalny 17 Euro /zniżkowy 9 Euro
 • Bilet Duomo Pass Stairs : Katedra Duomo di Milano ,Krypta św. Karola , część Archeologiczna , Muzeum Duomo, Kościół San Gottardo i wejscie na dach katedry schodami – bilet normalny 13 Euro /zniżkowy 7 Euro
 • Fast Track Pass :Katedra Duomo di Milano , część Archeologiczna , Muzeum Duomo, Kościół San Gottardo i wjazd Fast track na dach Katedry-bilet normalny 25 Euro /zniżkowy 13 Euro

Wybraliśmy opcję wejścia po schodach czyli Bilet Duomo Pass Stairs ( 4 osoby – 52 Euro).

W tle zdjęcia po prawej stronie odbywa się sprzedaż biletów na wejście do Katedry Duomo. Tam też udzielił nam pomocy jeden z parowników mówiący po włosku , angielsku, francusku , niemiecku i po polsku.

W oczekiwaniu na swoją godzinę wejścia zaczęliśmy podziwiać tę perfekcyjną w każdym calu budowlę z każdej możliwej strony. Nie wiadomo na co najpierw patrzeć ,każdy detal , szczegół domaga się wręcz naszych spojrzeń i podziwiania tego kunsztu budownictwa.

Witraże z zewnątrz prezentują się równie wspaniale jak i wewnątrz Katedry KATEDRA DUOMO DI MILANO (2)

Katedra z tyłu -miejsce gdzie znajduje się absyda

Środek rozetowego okna absydy, z „ rasą” Visconti, Trójcą i Zwiastowaniem
U  podstawy okna znajduje się seria szlachetnych herbów postaci związanych z dynastiami Visconti i Sforza.

Historia Duomo

Katedry Narodzin św. Marii (Duomo di Milan)

Katedrę zaczęto budować w 1386 roku na zlecenie Arcybiskupa Antonio da Saluzzo . Jej budowa trwała bardzo długo bo prawie 600 lat .Teraz my jako następne pokolenia możemy cieszyć się piękną i zachwycającą budowlą. Pokolenia architektów , inżynierów i pracowników doprowadziło budowlę do perfekcyjnej postaci w jakiej jest obecnie. Pierwszym architektem który rozpoczął ten niesamowity projekt był  Simone da Orsenigo. Do władzy doszedł Gian Galeazzo Visconti – pierwszy książę Mediolanu w 1395 roku a zarazem kuzyn Arcybiskupa Antonio da Saluzzo. Visconti udzielił wyłączności budowniczym Fabbrica del Duomo  do używania marmuru pochodzącego z kamieniołomu Candoglia gdzie wydobywano różowy marmur na potrzeby budowy katedry.

Po śmierci Gian GaleazzoVisconti w 1402 roku katedra była gotowa prawie  w połowie. Jednak budowa stanęła w miejscu w 1480 roku głównie z powodu braku pieniędzy. Udało się ukończyć ośmioboczną kopułę dzięki Ludovico Maria Sforza w latach 1500-1510. Na marginesie Ludovico Sforza był patronem  LEONARDO DA VINCI i to on zlecił mu namalowanie Ostatniej wieczerzy.Budowa nie zawsze szła z planem , częste przestoje i burzliwe czasy to utrudniały . Dopiero  Napoleon Bonaparte który miał być koronowany na Króla Włoch w 1805 roku przyspieszył prace finansując  ukończenie fasady katedry.W podziękowaniu na jednej z wież została umieszczona figura Napoleona. Końcowe prace trwały jeszcze w latach 60 XX wieku ,ostateczne prace trwały jeszcze do 1965 roku. Wtedy ukończono dopiero wszystkie prace.


Podczas II wojny światowej Mediolan  był jednym z najbardziej zbombardowanym  miastem we Włoszech. Katedra była wyznaczona jako punkt celowania jesienią 1942 roku . Był to tzn. trójkąt przemysłowy miast Mediolan , Turyn i Genua. Katedra Duomo również ucierpiała w czasie wojny ale nie były to duże uszkodzenia i bardzo  szybko je naprawiono.

Figura Madonninny na szczycie Katedry została podczas II wojny światowej  owinięta płachtami materiału  żeby nie odbijała światła. Nie mogły jej wtedy zobaczyć samoloty ,które miały zamiar zbombardować katedrę.


Wspaniałe wieże na Duomo

Cud architektury

Jak  już wcześniej wspomniałam Katedra jest  trzecim  co do wielkości  kościołem w Europie ( po Rzymie i Sewilli) i czwartym co do wielkości na świecie. Jej długość to 157 metry  a szerokość 93 metry,wysokość  w najwyższym miejscu to 108 metrów. Na tej wysokości znajduje się iglica Madonniny.

Katedra wybudowana w gotyckim stylu jest ozdobiona ponad  3400 posągów w tym wielu świętych i różnymi potworami , zwierzętami i ornamentami roślinnymi . Do tego wszystkiego 135 sięgających prawie nieba strzelistych  wież  i 150 gargulców . Żadna katedra na świecie nie jest obdarzona taką ilością wież  jak katedra Duomo. Stworzono niesamowity i fascynujący las wież z posągów  patrzących w przestrzeń , w niebo lub na mieszkańców Mediolanu. Wokół całego dachu stoją  wieże ozdobione ornamentami i zdobieniami wykonanymi w najdrobniejszych szczegółach. Jest to  niesamowita i fascynująca wręcz budowla i nasuwa się pytanie – jakim sposobem powstały te wieże i posągi w tamtych czasach . Nawet w obecnych czasach nie ma raczej możliwości powtórzyć zbudować tą fenomenalną katedrę.

Akurat gdy zwiedzaliśmy katedrę to dach był w remoncie ,były odnawiane wszystko iglice i figury na nich .Faktycznie było widać  niesamowitą różnicę pomiędzy częścią już oczyszczoną a tą jeszcze przed remontem. Dach katedralny jest  nadal w remoncie ( stan na październik 2019).


Madonnina

Na samym szczycie katedry zamontowano posąg Matki Boskiej . Jest wykonana z miedzi ,wykończona aż 3900 złotymi listkami . Iglica Madonny znajduje się na 108,5 metra wysokości , zaprojektowanej i zbudowanej  w 1762 roku przez Carlo Pellicani .Na iglicy stoi posąg Madonniny  zaprojektowany przez Giuseppe Perego. Madonnina jest symbolem Mediolanu, jest tez tematem mediolańskiej piosenki „ Oh mia bèla Madunina ” Piosenka została napisana i skomponowana w 1934 r. Żaden budynek nie jest wyższy od Madonninny , nawet sam Pirelli Tower w Mediolanie jest wysoki na 127 metrów ,a  na jego szczycie umieszczono mniejszą replikę Madonninny. Jest wiec najwyższym punktem w Mediolanie. Replikę Madonninny umieszczono również na szczycie Palazzo Lombardia oraz na Allianz Tower (wieżowce w Mediolanie). Na dachu Duomo najlepiej widać wszystkie  łuki , iglice ,wieżyczki ,gargulce i rzygacze.

Figura Madonniny na Katedrze Duomo

Figury i posągi

Tych znajdziemy wprost niewyobrażalną ilość  jak już wspomniałam 3400 posągów , w tym 2300 poza katedrą. Znajdziemy sporo bardzo interesujących posągów .

Posagi przedstawiają nawet postacie do góry nogami.

Na Dachu Ósmego  Cudu Świata

Na dach Duomo di Milano możemy dostać się windą  jednak wtedy nie mamy  możliwości podziwiania widoków. Najlepiej jednak udać się po schodach a doznamy na pewno niesamowitych wrażeń . Na górę wchodzi się określoną trasą ,aby jak najlepiej móc podziwiać widoki i samą katedrę z jej  niesamowitymi  wieżami. Z każdego miejsca widok jest zachwycający  i do tego mamy  możliwość podziwiania niesamowitej  architektury z każdej strony. Dach jest ozdobiony 135 sterczynami  ,wieloma rzeźbami i 150 gargulcami.

Widok na Mediolan -Muzeum Duomo i Kościół San Gottardo
Widok na Mediolan -Muzeum Duomo i Kościół San Gottardo

 

Widok na KAPSUŁA CZASU LOUIS VUITTON   wystawa która odbywała się w dniach od 20.09.2019 do 20.10.2019

Możemy spojrzeć z góry na Piazza del Duomo . Jest to ogromny plac z XVI wieku i  najważniejszy punkt orientacyjny w Mediolanie. Każdy odwiedzający trafia tam od razu po przybyciu do Mediolanu .Wokół placu znajdziemy wiele kawiarenek  z których również możemy podziwiać katedrę Duomo .

 


Rzygacze

Na katedrze znajduje się wiele rzygaczy (gargulców ). Miały  one za zadanie nie tylko pełnić funkcję dekoracyjną ,ale odpowiadały głównie za odpływ wody deszczowej. Miały też działać odstraszająco i chronić przed złem dlatego były umieszczane na świątyniach . Wierzono że demony które by się zbliżyły do takiego gargulca uciekną  przestraszywszy się własnego obrazu.

 

Rzygacze to kamienne skrzydlate stworzenia o sadystycznych  i złych  upodobaniach. Kształt ich przypomina humanoidy czyli w części posiadające  ludzki kształt w połączeniu z  istotą mistyczną  mającą rogi , ostre pazury ,kły a nawet ogon. Posiadają swój  gardłowy język. Rzygacze najbardziej kojarzą mi się z postacią diabelską .To krwiożercze i bezwzględne bestie które zastygają w bezruchu, udając kamienne rzeźby i czekając na mijające je ofiary. Niekiedy atakują  z zaskoczenia z powietrza.

Na dachu możemy odpocząć po wspinaczce po schodach . Jednak architektura i piękne widoki wynagrodzą nam wszystko ,chociaż remont dachu trochę przeszkadza w zwiedzaniu . Jednak faktycznie Katedra wymaga tego odnowienia, różnica pomiędzy częścią odnowioną a tą jeszcze przed odnowieniem jest znacznie widoczna.


Zdobione drzwi  

Olbrzymie brązowe drzwi prowadzące do wnętrza katedry są ozdobione wieloma  pięknie zdobionymi  płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Marii i św. Ambrożego oraz dzieje miasta. Olbrzymi kunszt wykonania tych płaskorzeźb jest tak samo niesamowity jak cała katedra . Można stać i przyglądać się poszczególnym scenom. Drzwi są bardzo bogato zdobione różnymi motywami kwiatów , owoców i zwierząt. Przedstawiają sceny z życia Maryi.

Nad drzwiami główna płaskorzeźba” Stworzenie Ewy ” na podstawie projektu Giovanna Battista Crespi
Ogromne zdobione drzwi do Katedry Duomo
Płaskorzeźba” Stworzenie Ewy “

Zwróćcie uwagę na te drzwi ,prawe skrzydło drzwi  przedstawia bolesne epizody z życia Maryi jak biczowanie,  ukrzyżowanie i śmierć syna. Natomiast  lewym  skrzydle drzwi zobaczymy  narodziny i nauczanie Jezusa z Wniebowstąpieniem Marii pośrodku.


Legenda smok Tarantasio 

Obok  głównych drzwi  katedry u dołu po prawej stronie znajduje na ścianie katedry wśród innych pięknych zdobień wyłania się mały potwór nazywany smokiem Tarantasio. Jest z tym smokiem związana pewna legenda mówiąca o tym jak to przed tysiącami lat Mediolan leżał obok wielkiego jeziora Gerundo  . W jeziorze tym zamieszkiwał własnie  smok Tarantasio który straszył i zjadał okoliczną ludność.  Naukowo jest udowodnione ,że dolina Adda powstała ponad 5000 lat temu. Obszar ten był prawdopodobnie nie jeziorem lecz podmokłym ,bagnistym i żwirowym terenem .

Rzeźba smoka Tarantasio 

Wnętrze katedry Duomo di Milan

Wnętrza katedry mogą pomieścić  aż 40 tysięcy ludzi – jej długość to 157 m. a szerokość 93 m.

Przeczytaj : KATEDRA DUOMO DI MILANO (2)

Rozety i witraże 

Witraże wewnątrz KATEDRA DUOMO DI MILANO (2)

Witraże w Katedrze Duomo


Patron Mediolanu

Ambroży z Mediolanu był biskupem Mediolanu ,został świętym kościoła katolickiego i prawosławnego.Oddał Kościołowi i ubogim cały swój majątek. Relikwie św. Ambrożego spoczywają w Bazylice św. Ambrożego w Mediolanie. Relikwie były również trzy razy sprowadzane do Polski. Święty Ambroży jest również patronem pszczelarzy i wiąże się z tym legenda opowiadająca o  pszczołach składających miód na jego ustach.

Historia Ambrożego

https://pl.wikisource.org/wiki/%C5%BBywot_%C5%9Bwi%C4%99tego_Ambro%C5%BCego,_Arcybiskupa_i_Doktora_Ko%C5%9Bcio%C5%82a


Ciekawostki :

 • Gian Galeazzo Visconti – wielki mecenas sztuki,podjął się budowy Katedry w Mediolanie,założył akademię malarstwa i bibliotekę oraz odnowił uniwersytet w Pawii
 • Kamieniołom Candoglia to z niego wydobywano różowy marmur na budowę katedry . Marmur jest do dzisiaj z niego wydobywany i jest eksportowany na cały świat
 • Fabbrica del Duomo di Milano  istnieje do dzisiaj , jest to 600 -letnia organizacja która powstała specjalnie po to by zajmować sie nadzorowaniem prac, konserwacji  i utrzymania całej katedry. Siedziba znajduje się na Piazza del Duomo . Została stworzona przez Viscontiego w 1387 roku ( wtedy jeszcze gubernatora Mediolanu)
Fabbrica del Duomo di Milano
 • Główna fasada katedry została odremontowana w latach 2003-2009 ,można było z powrotem podziwiać piękna   marmurową budowlę. Obecnie jest przeprowadzany remont  na dachu Duomo Di Milano.                   (stan na październik 2019)
 •  figura Madonninny na szczycie Katedry została podczas II wojny światowej  owinięta płachtami materiału  żeby nie odbijała światła. Nie mogły jej wtedy zobaczyć samoloty które mogłyby zbombardować katedrę. Oczywiście katedra trochę ucierpiała w trakcie wojny ale uszkodzenia szybko naprawiono.
 • Na dachu umieszczono na  jednej z  wież posąg Napoleona w podziękowaniu za pomoc w budowie . Napoleon miał być dopiero koronowany na króla Włoch . Nakazał wiec architektowi  Carlo Pellicani dokończenie fasady katedry.Fasadę udało sie ukończyć w ciągu 7 lat . Koronacja Napoleona  odbyła się w Duomo w 1805 roku .
 • Baptysterium San Stefano alle Fonti był najstarszym obiektem sakralnym w mieście , wybudowany około 313 roku

 

Źródło:
Wikipedia oraz strona Duomo
Oficjalna strona https://www.duomomilano.it/en/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!