Bad Wildungen,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Zamek Friedrichstein

Zamek Friedrichstein – czy stąd pochodzi Królewna Śnieżka

Historycznie o zamku

Czy BRACIA GRIMM mają coś wspólnego z zamkiem a może mieszkała tu piękna czarnowłosa dziewczyna ze złą macochą ?

Czy jest to zamek „Królewny Śnieżki” ? a może to jednak nie tutaj 🙂 – dowiesz się na końcu. 

Ten piękny zamek na wzgórzu to kolejny zamek który udało mi się zwiedzić. Piękną żółtą fasadę zamku zobaczymy już z daleka. Zamek Friedrichstein ma bardzo bogatą ponad 800-letnią historią. Zbudowany został przez Grafa (hrabiego) Friedrich von Thüringen w gotyckim stylu. Ze starej barokowej budowli pozostała z tego czasu tylko okrągła wieża. Cała  reszta zamku po usunięciu starej i zniszczonej części powstała już w 1660 roku.

W drugiej połowie XIII wieku (ok. 1260 roku ) zamek przejeli hrabiowie z WALDECK . Zamek zmieniał się przez stulecia, aż hrabia Josias II von Waldeck uzyskał efekt taki jaki chciał, czyli styl francusko-barokowy. Niestety biedak poległ w bitwie z Turkami i dalszą budowę kończył już jego bratanek hrabia Friedrich Anton Ulrich.

Nazwa zamku „Friedrichstein” pochodzi własnie od imienia  hrabiego Friedricha Antona Ulricha von Waldeck. Kontynuował on dalszą rozbudowę zamku. Musiano ją jednak wstrzymać na czas wojny francusko-niemieckiej i stworzono tam na ten czas szpital.

W późniejszym czasie w północnym skrzydle zamku stworzono letnią rezydencję rodziny Waldeck. Po wojnie właścicielami zamku została Hesja.


Muzealna kolekcja

W muzeum znajduje się obecnie obszerna kolekcja Heskiej historii wojskowości i łowiectwa Krajobrazu Heskiego Muzeum Kassel. Gabloty wypełnione historyczną bronią ,medalami i mundurami jak również broń myśliwską od XVI do XIX wieku. Znajduje się tu nawet broń i inne skarby pochodzenia osmańskiego, między innymi słynny namiot ozdobiony aplikacjami pochodzący od armii tureckiej z około 1700 roku. Podobno jeden z sześciu zachowanych namiotów osmańskich w Niemczech. Łup z wojen tureckich należał kiedyś do landgrafa Karola von Hessen-Kassel.

Wspaniała sala barokowa jest wprost niesamowita, do tego wszystkiego obrazy od średniowiecza do aneksji elektoratu do Prus w 1866 roku. Najpiękniejszą zdobyczą są bogato zdobione kusze i karabiny z blokadą koła z XVII wieku.

Z tarasu widokowego rozpościera się wspaniała panorama, możemy podziwiać okolicę  z każdej strony.Można spokojnie przespacerować się dróżką koło lasu.

Tajemnica zamku

Czy to bajka czy może prawda ?

Wszyscy znamy historię Śnieżki ,czy to był jej zamek czy nie .Różnie mówią ludzie ,jedni twierdzą że Bracia Grimm byli tak blisko ,czyli mieszkali w Kassel ale jeździli po okolicznych miasteczkach i wioskach .Wtedy też bajkę o Śnieżce opowiedziała im Marie Hassenpflug ( ich szwagierka)-siostra Grimmów „Lotte”została żoną brata Marii.

Wracając jednak do Śnieżki: są dwie kandydatki na pierwowzór Śnieżki i obie się do tego wspaniale nadają. Która jest prawdziwa, osobiście podobają mi się obie wersje i ta z zamku „Friedrichstein” w Bad Wildungen i ta z bawarskiego zamku w Lohr am Main.

Dwie Śnieżki

Czy Królewna Śnieżka jest bajką opartą na życiu niemieckiej hrabiny Margarethy von Waldeck. Piękna dziewczyna urodziła się w 1533 roku i była córką Filipa VI i jego pierwszej żony. Podobno  w wieku 16 lat Margaretha została zmuszona przez swoją macochę do wyjazdu na brukselski dwór. Zakochała się w księciu Filipie, został on potem królem Filipem II Hiszpanii. Ojciec i macocha nie pochwalali jednak związku, był dla nich „politycznie niewygodny”. Zmarła bidulka w wieku 21 lat, podobno otruta. Co więcej jej ojciec był właścicielem kilku kopalni miedzi,gdzie pracowały głównie dzieci. Mamy więc odniesienie do krasnoludków. Faktycznie interesująca historia, ale jest jeszcze jedna 🙂

Druga kandydatka na Śnieżkę to niemiecka baronowa Maria Sophia von Erthal mieszkanka bawarskiego zamku w Lohr am Main. Jej ojciec był wytwórcą luster i szkła. Urodziła się jednak aż 200 lat później po Margarecie von Waldeck. Miała złą macochę której jej ojciec podarował swojej żonie przepiękne lustro. Magiczne „Gadające Lustro” możemy obejrzeć w  Muzeum Spessart w Zamku Lohr.

Również ta opowieść była znana Braciom Grimm. I również w pobliskim miasteczku działały kopalnie gdzie w bardzo ciasnych korytarzach mogły pracować tylko dzieci lub karły-( czyli krasnoludki). Była niezamężna i zmarła w klasztorze, tyle tylko że w wieku 70 lat. Czy mogła być pierwowzorem Śnieżki ? Czy tylko wiele faktów na to wskazuje. Moim zdaniem „Śnieżka ” jest młodsza i bardziej wskazuje na Margaretę von Waldeck. 

Jeszcze jedna ciekawostka :odnaleziono kamień nagrobny może rzekomej”Śnieżki „w 2019 roku. Znajduje się w Muzeum Diecezjalnym Bambergu.

A wy którą „Śnieżkę” byście wybrali ? 🙂

W sklepionej piwnicy odnajdziemy kawiarnię w której możemy spocząć i wypróbować wspaniałych ciast i tart domowej roboty. A na tarasie widokowym możemy podziwiać piękny widok na miasteczko w dole.


Ciekawostki:

  • w latach 30 XX wieku zamek był ośrodkiem szkoleniowym NSDAP i był często odwiedzany przez Hermanna Göringa oraz wieli innych przywódców ówczesnego reżimu.
  • w niektóre dni można zwiedzać lapidarium (zbiór skał) pod zamkiem.
  • organizowane są tu również imprezy z koncertami kameralnymi i coroczny festiwal folklorystycznym.

Czynne :

od 1 marca – 15 listopada Wtorek – niedziela, święta od 10:00 do 17:00

zamknięte w poniedziałek

oraz

od 16 listopada do 28 lutego

Piątek niedziela, święta od 10:00 do 17:00

Wstęp:

Dorośli : 3 euro/bilet ulgowy  2 euro /Dzieci do 18 lat bezpłatnie


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)


Przeczytaj również:

Zamek Bad Arolsen

Waldeck nad Edersee – Zamek Waldeck

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!