Bad Wildungen,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Zamek Friedrichstein

Zamek Friedrichstein -czy stąd pochodzi Królewna Śnieżka

Czy jest to zamek “Królewny Śnieżki”,a może to jednak nie tutaj 🙂 – dowiesz się na końcu 

Czy BRACIA GRIMM mają coś wspólnego z zamkiem i czy mieszkała tu piękna czarnowłosa dziewczyna ze złą macochą ? O tym później:)

 


Najpierw trochę historii

Ten piękny zamek na wzgórzu to kolejny zamek który udało mi się zwiedzić .Piękną żółtą fasadę zamku zobaczymy już z daleka. Zamek Friedrichstein ma bardzo bogatą ponad 800-letnią historią .A zbudowany został przez Grafa (hrabiego) Friedrich von Thüringen w gotyckim stylu. Jednak ze starej barokowej budowli pozostała z tego czasu tylko okrągła wieża  ,natomiast cała  reszta zamku po usunięciu starej i zniszczonej części powstała już w 1660 roku.

Wcześniej jednak gdzieś w drugiej połowie XIII wieku ( ok. 1260 roku ) zamek został przejęty przez hrabiów z WALDECK  .Zamek zmieniał się przez stulecia ,aż hrabia Josias II von Waldeck uzyskał efekt taki jaki chciał , czyli styl francusko-barokowy.Niestety biedak poległ w bitwie z Turkami i dalszą budowę kończył już jego bratanek hrabia Friedrich Anton Ulrich.

Nazwa zamku “Friedrichstein” pochodzi własnie od imienia  hrabiego Friedricha Antona Ulricha von Waldeck,który kontynuował rozbudowę zamku .Jednak wojna francusko-niemiecka przerwała budowę i stworzono tam na ten czas szpital.

W późniejszym czasie w północnym skrzydle zamku stworzono letnią rezydencję rodziny Waldeck. Po wojnie właścicielami zamku została Hesja.


Kolekcja

W muzeum znajduje się obecnie obszerna kolekcja Heskiej historii wojskowości i łowiectwa Krajobrazu Heskiego Muzeum Kassel. Gabloty wypełnione historyczną bronią ,medalami i mundurami ,również broń myśliwską od XVI do XIX wieku. Znajduje się tu nawet broń i inne skarby pochodzenia osmańskiego ,między innymi słynny namiot ozdobiony aplikacjami pochodzący od armii tureckiej z około 1700 roku.Podobno jeden z sześciu zachowanych namiotów osmańskich w Niemczech. Łup z wojen tureckich należał kiedyś do landgrafa Karola von Hessen-Kassel.

Wspaniała sala barokowa jest wprost niesamowita , do tego wszystkiego obrazy od średniowiecza do aneksji elektoratu do Prus w 1866 roku .Najpiękniejszą zdobyczą są bogato zdobione kusze i karabiny z blokadą koła z XVII wieku


Z tarasu widokowego rozpościera się wspaniała panorama ,możemy podziwiać okolicę  z każdej strony. Za czym weszliśmy na dziedziniec ,obeszliśmy cały zamek wokół .Można spokojnie przespacerować się dróżką koło lasu.


Tajemnica zamku

Czy to bajka czy może prawda ?

 

Wszyscy znamy historię Śnieżki ,czy to był jej zamek czy nie .Różnie mówią ludzie ,jedni twierdzą że Bracia Grimm byli tak blisko ,czyli mieszkali w Kassel ale jeździli po okolicznych miasteczkach i wioskach .Wtedy też bajkę o Śnieżce opowiedziała im Marie Hassenpflug ( ich szwagierka)-siostra Grimmów “Lotte”została żoną brata Marii.

Zajrzyj do wpisu:

Zbiór bajek Braci Grimm

Wracając jednak do Śnieżki: są dwie kandydatki na pierwowzór Śnieżki i obie się do tego wspaniale nadają .Która jest prawdziwa , osobiście podobają mi się obie wersje i ta z zamku “Friedrichstein”w Bad Wildungen i ta z bawarskiego zamku w Lohr am Main.

Czy Królewna Śnieżka jest bajką opartą na życiu niemieckiej hrabiny Margarethy von Waldeck .Piękna dziewczyna urodziła się w 1533 roku i była córką Filipa VI i jego pierwszej żony .Podobno  w wieku 16 lat Margaretha została zmuszona przez swoją macochę do wyjazdu na brukselski dwór .Zakochała się w księciu Filipie ,został on potem królem Filipem II Hiszpanii.Ojciec i macocha nie pochwalali jednak związku,był dla nich „politycznie niewygodny”.Zmarła bidulka w wieku 21 lat, podobno otruta .Co więcej jej ojciec był właścicielem kilku kopalni miedzi,gdzie pracowały głównie dzieci ,a wiec mamy już odniesienie do krasnoludków.Faktycznie interesująca historia ,ale jest jeszcze jedna 🙂

Druga kandydatka na Śnieżkę to niemiecka baronowa Maria Sophia von Erthal mieszkanka bawarskiego zamku w Lohr am Main. Jej ojciec był wytwórcą luster i szkła,natomiast ta kandydatka urodziła się 200 lat później po Margarecie von Waldeck. Również miała złą macochę ,na dodatek ojciec podarował swojej żonie przepiękne lustro.Magiczne „Gadające Lustro”możemy obejrzeć w  Muzeum Spessart w Zamku Lohr.

Również ta opowieść była znana Braciom Grimm. I również w pobliskim miasteczku działały kopalnie gdzie w bardzo ciasnych korytarzach mogły pracować tylko dzieci lub karły-( czyli krasnoludki).Była niezamężna i zmarła w klasztorze ,tyle tylko że w wieku 70 lat . Czy mogła być pierwowzorem Śnieżki ?Czy tylko wiele faktów na to wskazuje. Moim zdaniem “Śnieżka ” jest młodsza i bardziej wskazuje na Margaretę von Waldeck. 

Jeszcze jedna ciekawostka :odnaleziono kamień nagrobny może rzekomej”Śnieżki “w 2019 roku. Znajduje się w Muzeum Diecezjalnym Bambergu.

A wy którą “Śnieżkę “byście wybrali ? 🙂


Wokół zamku


Cafe

W sklepionej piwnicy odnajdziemy kawiarnię w której możemy spocząć i wypróbować wspaniałych ciast i tart domowej roboty. A na tarasie widokowym możemy podziwiać piękny widok na miasteczko w dole.


Ciekawostki:

  • w latach 30 XX wieku zamek był ośrodkiem szkoleniowym NSDAP i był często odwiedzany przez Hermanna Göringa oraz wieli innych przywódców ówczesnego reżimu.
  • w niektóre dni można zwiedzać lapidarium (zbiór skał) pod zamkiem.
  • organizowane są tu również imprezy z koncertami kameralnymi i coroczny festiwal folklorystycznym.

Czynne :

od 1 marca – 15 listopada Wtorek – niedziela, święta od 10:00 do 17:00

zamknięte w poniedziałek

oraz

od 16 listopada do 28 lutego

Piątek niedziela, święta od 10:00 do 17:00

Wstęp:

Dorośli : 3 euro/bilet ulgowy  2 euro /Dzieci do 18 lat bezpłatnie


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!