
Ruiny Zamku w Chudowie
Spis treści
Ruiny Zamku w Chudowie
Ruiny tego renesansowego zamku z pierwszej połowy XVI wieku znajdują się we wsi Chudów w powiecie gliwickim na Śląsku. Zamek został zbudowany przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic, herbu Saszor. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się drewniana siedziba rycerskiego rodu Chudowskich.
Niedaleko zamku znajduje się XVIII-wieczny spichlerz. Zamek wraz ze spichlerzem i 7 hektarowym parkiem został wpisany do rejestru zabytków. Jest to pozostałość po dawnych dobrach rycerskich Chudów-Paniówki.
Właścicieli zamku było bardzo wielu, między innymi rodzina Skallów, baron Jerzy Bernard von Welczek (nie wiadomo w jakich okolicznościach został właścicielem zamku).
Baron ten w towarzystwie hrabiego Oppersdorfa i jego ojca w sierpniu 1683 roku witał króla Jana III Sobieskiego wraz z całą świtą w Targowicach (Tarnowskie Góry) podczas przemarszu Sobieskiego z wojskiem na odsiecz Wiednia.

Wewnątrz znajduje sie dziedziniec z krużgankami i studnią.
Właściciele zamku
Jak już wspominałam zamek wielokrotnie zmieniał właściciela : należał również do rodziny Foglarów ( publikacje na temat tej rodziny opowiada o klątwie na nich ciążącej, gdyż po zachorowaniu w krótkim czasie po kolei umierali).
W XIX wieku zamek był przebudowywany przez ówczesnego właściciela zamku – Aleksandra von Bally. Wprowadził on wiele zmian na zamku oraz w okolicznym rolnictwie z wielkim powodzeniem oddawał się uprawom i hodowli. Utracił on jednak swoje dobra w wyniku złych inwestycji,usilnie poszukiwał węgla co doprowadziło go do ruiny.
W 1875 roku zamek spłonął .Właścicielem był wtedy hrabia Hans Ulryk von Schaffgotsch potomek piastowskiej księżniczki Barbary Agnieszki.Ożenił się z Joanną Gryzik ( dziedziczką fortuny Karola Goduli). Znana jako śląski Kopciuszek.
Czy słyszeliście historię śląskiego Kopciuszka ? (Na samym dole wpisu historia o Kopciuszku)

Pod koniec lat 90 XX wieku została powołana Fundacja”Zamek Chudów” która zajęła się pracami wykopaliskowymi i rekonstrukcyjnymi .Odbudowano zniszczoną wieżę w 2004 roku, gdzie powstało małe muzeum.

Na dziedzińcu znajduje się ekspozycja reliktów murów i filarów odkrytych podczas wykopalisk oraz zabytkową studnię.

Muzeum na zamku
Znajdują się tu zbiory z odkryć archeologicznych przeprowadzonych na terenie zamku. Znajdują się tu fragmenty średniowiecznej studni, naczynia ceramiczne czy rekonstrukcja pomieszczenia mieszkalnego oraz wystawa kafli piecowych z zamku.

Imprezy na zamku
Na terenie zamku organizowane są plenerowe imprezy ,miedzy innymi turnieje i walki rycerskie oraz jarmark oraz koncerty i wiele innych imprez. Jedną z najważniejszych jest Jarmark Średniowieczny ( 15-16 sierpnia).
Odbywa się tu wtedy w ciągu dwóch dni wiele atrakcji i pokazów takich jak:inscenizacja bitwy na podzamczu,turniej łuczniczy, turniej rycerski oraz zapasy rycerskie, pokaz tańców i bieg dam ,walki drużyn rycerskich czy strzelanie artyleryjskie oraz turniej rzutu włócznią i kolczugą.
W trakcie naszego pobytu przy zamku postawiono Zamek labirynt dla dzieci.
Inne atrakcje to smok przed zamkiem , nie wiem czy jest tam zawsze. Był akurat w okresie naszego letniego pobytu na zamku.Dzieci mogą również skorzystać z jazdy na kucyku ( sezon letni).
Adres:
Chudów ul. Podzamcze 6
Cennik:
bilet normalny -7 zł
bilet ulgowy-5 zł (uczniowie i studenci, seniorzy 65+)
Otwarte:
od środy do piątku – w godzinach od 11-16
w soboty, niedziele i święta – w godzinach od 10-18.
Historia śląskiego Kopciuszka
Joanna Gryzik wyszła za mąż w wieku 16 lat za 27-letniego hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha. Ich małżeństwo zapoczątkowało górnośląską linię rodu Schaffgotschów. Była córką służącej ,po śmierci ojca komornika przeszkadzała matce w planach ponownego zamążpójścia ,dlatego matka pozbyła się córki oddając ją na służbę do Karola Goduli .

Godula był górnośląskim przedsiębiorcą, który zapisał cały majątek swojej wychowance Joannie Gryzik. Ponoć był on samotnikiem o bardzo ponurym charakterze co odpychało innych ludzi od niego. Mówiono nawet ,że paktuje z diabłem .W każdym razie zaopiekował się Joanną ,która się w ogóle nie bała . Odziedziczyła jego fortunę w wieku 6 lat .Jedna z największych fortun w dziejach Górnego Śląska. Godula swoim krewnym zapisał tylko jakieś środki pieniężne. Jako, że była jeszcze dzieckiem, musiała mieć opiekunów których sam w testamencie wskazał Godula. Po jego śmierci została wywieziona do klasztoru urszulanek we Wrocławiu, gdzie dalej się uczyła. Krewni Goduli oczywiście za wszelką cenę dążyli do obalenia testamentu, co im się nie udało.
W 1858 roku Fryderyk Wilhelm IV Pruski nadał jej szlachectwo i zmienił nazwisko na Gryzik von Schomberg-Godula oraz herb (barwy Górnego Śląska – błękit i złoto oraz Kupla -dwa skrzyżowane narzędzia górnicze Pyrlik i żelazko).
W posagu Joanna wniosła trzynaście kopalni oraz dobra ziemskie : Bobrek, Brzegów, Bajaków, Chudów, Paniówki, Szombierki. Zamieszkali w Kopicach koło Grodkowa. Tam też zmarła i została pochowana wraz z mężem w Mauzoleum w Kopicach .
Zajmowali się pracą na rzecz górnictwa oraz działalnością charytatywną. Wybudowali wiele kapliczek, kościołów, szpitali i klasztorów. Mieli czworo dzieci.
Ciekawostki:
- w łacińskiej księdze z 1295 roku miejscowość zapisano jako Cudów
- śląski Kopciuszek-historia Joanny Gryzik
jeśli chcesz dowiedzieć się więcej ,to zapraszam do bardzo interesującego artykułu :
O losach właścicieli tej renesansowej budowli.
Powstała wspaniała książka o tej historii autorki Gabrieli Anny Kańtor- „Śląski Kopciuszek”
Poniżej link do strony autorki wspaniałych książek:
Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Chudów
Przeczytaj również:

