Francja,  Nimes,  Oksytania,  PODRÓŻE

Nimes – zwiedzanie w 1 dzień

Rzymska Colonia Augusta 

Nimes to bogata i długa historia miasta które podałło się Rzymianom w 120 r. p.n.e. Wcześniej jednak było celtyckim grodem (VI  wiek p.n.e.). Swój rozkwit miasto osięgneło w II wieku już naszej ery. Niestety czas ten zakończył się w V wieku n.e. przez częste najazdy tzw. “leśnych ludzi”mowa tu oczywiście o Wizygotach (lud germański).

Zwiedzanie rozpoczynamy od Amfiteatru w Nimes , korzystamy z Parking Indigo Nîmes Arènes, w ten sposób bezproblemowo możemy od razu korzystać ze zwiedzania Amfiteatru. Wychodzimy od razu na duży plac Charles-de-Gaulle z Fontanną Pradier z 1851 roku która jest miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Oczywiście z daleka już widać ogromną budowlę Amfitetru.

Amfiteatr w Nîmes

Jedna z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie. Amfiteatr w Nimes pochodzi z końca I wieku naszej ery. To tu odbywały się polowania i walki gladiatorów .Jego długość to aż 133 m długości i 101 m szerokości. Wysokość 21 metrów potęguje dodatko wrażenie potęgi tego miejsca wraz z dwoma poziomami arkad. Ogromne  mury które przetrwały dwa tysięce lat zrobią na każdym wrażenie a dodatkowo dadzą nam schronienie przed upałami. Obecnie są tu organizowane  konferencje, koncerty i imprezy sportowe oraz walki byków (Feria de Nimes)

Tutaj link do strony: Tu kupisz bilet

Amfiteatr w Nimes był jednym z dwudziestu najważniejszych amfiteatrów w rzymskim świecie. Ten mógł pomieścić nawet 24 000 widzów w 34 rzędach. Rzędy również mają znaczenie im wyżej ktoś był w społeczeństwie tym niżej siedział. Warto przejść się arkadami ,poczuć klimat tego miejsca. Plusem poza sezonem jest to, że możemy zwiedzać bez tłumów turystów.

Torreador Nimeno II

Przed Amfiteatrem stoi posąg torreadora Nimeno II z którym warto zrobić sobie zdjęcie co oczywiście robimy. Nimeno II był francuskim matadorem urodzony w Niemczech w mieście Speyer leżące w Nadrenii-Palatynat. Zmarł w wieku 37 lat ,został pochowany na Cmentarzu Saint-Baudile w Nimes. W 1989 roku brał udział w walce byków w Ares, gdy jeden z byków go popycha upada on głową w ziemię uszkadzając kręgi szyjne. Cudem przeżył co dziwiło nawet samych lekarzy, jednak czekał go wózek inwalidzki. Zostal sparaliżowany i walczył o odzyskanie władzy w kończynach. Drugi cud to to ,że po roku udaje mu się to i odzyskuje władzę w nogach i jednej ręce. Tylko lewa ręka pozostaje sparaliżowana. Dlaczego po tak długiej walce odbiera sobie życie wieszając się w garażu swojego domu ?

Posąg torreadora Nimeno II

Cennik:

Bilet normalny- 10 Euro

Bilet ulgowy- 8 Euro

Bilet dla dzieci i młodzieży 7- 17 lat -5 Euro

Wejście darmowe -dzieci do 7 lat

Bilet rodzinny: 2 dorosłych + 2 dzieci do 7 lat – 21 Euro

 

La Maison Carrée

Dalej idziemy zobaczyć jedną z ważniejszych świątyń rzymskiego Nîmes, znajdującą się przy miejskim forum. Ta wspaniała starożytna świątynia jest najlepiej zachowaną rzymską świątynią a została przecież wybudowana w I wieku p.n.e. Została poświęcona Gajuszowi i Lucjuszowi Cezarowi ,byli oni synami Marka Agrypy i przybranymi wnukami Oktawiana Augusta. Marek Agrypa był rzymskim politykiem i dowódcą wojskowym.

Maison Carrée ma 26 metrów długości, 15 szerokości i 17 wysokości. Sufit pronaosów pochodzi z początku XIX wieku a obecna brama powstała w 1824 roku.

Muzeum sztuki współczesnej

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Muzeum sztuki (Carré d’Art) otwarte w 1993 roku. Kolekcja obejmuje prawie 600 pozycji  z okresu od 1960 roku do dnia dzisiejszego. W kolekcji znajdują się prace fotograficzne lub instalacje, część kolekcji poświęcona malarstwu niemieckiemu, z  pracami twórcy sztuki abstrakcyjnej Gerharda Richtera,

Muzeum Sztuki współczesnej w Nimes

 

KOŚCIÓŁ Św. Perpetuy i Felicity

Dominuje nad głównym placem Charles-de-Gaulle z fontanną, poświęcony dwóm męczennicom chrześciańskim skazanym na śmierć w Kartaginie (Tunezja) w III wieku. Jedna była zamężną szlachcianką, matką karmiącą niemowle, a druga niewolnicą w ciąży. Kościół pochodzi z połowy XIX wieku.

Museum Romanité

(Musée de la Romanité) to nowe muzeum archeologiczne o historii i epokach Nimes od czasów rzymskich .To historia ponad 2500 tysiąca lat, wystawa stała i wystawy czasowe ,projekcje multimedialne i pokazy. Zobaczymy życie codzienne ,miasto za czasów panowania rzymian oraz epigrafikę czyli zbiór wyjątkowy zbiór inskrypcji honorowych, religijnych i nagrobnych mieszkańców tamtych czasów oraz religie i świat umarłych. Poznamy okres średniowiecza,okres romński i gotycki.

Czynne:

Codziennie od kwietnia do października: 10:00-19:00

KAŻDEGO DNIA Z WYJĄTKIEM WTORKÓW :

Od listopada do marca: 10:00> 18:00

Zamknięte 25 grudnia i 1 stycznia.
Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem

Cennik:

Prices

Spacer po Nimes

Spacerując uliczkami Nimes tak samo jak w innych miasteczkach poczujemy ten specyficzny prowansalski klimat, mimo że miasteczko należy do rejonu Oksytanii. Nie warto się spieszyć co w naszym przypadku było raczej niemożliwe. W mieście znajduje się sporo zabytkowych budynków ,niektóre przerobiono na hotele. Najstarszą rezydencją w Nimes jest Hôtel de Bernis,jego fasada pochodzi z XV wieku (3 rue de Bernis – 30000 Nîmes). Hotel de la Baume pochodzi z XVII wieku, własność rodziny de la Baume. Teraz budynek jest 4-gwiazdkowym hotelem “Marquis de la Baume”Na Rue de l’Aspic, 30000 Nîmes znajduje się przykład architektury cywilnej w Nîmes z czasów Ludwika XIV “Dom Atlantów” z XVII wieku.

Krążąc uliczkami Nimes docieramy do kościoła śwPawła w stylu rzymsko-bizantyjskim został zbudowany w XIX wieku.

Inne miejsca sakralne w Nimes:

  • Katedra św. Kastora (Notre-Dame-et-Saint-Castor)- 9 rue Saint Castor
  • dawny klasztor Dominikanów z XVIII wieku- Place du Grand Temple
  • Kaplica św. Eugenie to najstarsza budowla sakralna w Nimes (najstarsza wzmianka pochodzi z 956 roku)- 7 rue Sainte Eugenie
  • Klasztor Jezuitów z XVII wieku – 17 Grand Rue – 30000 Nîmes

Ogrody Fontann

W samym centrum miasta na 15 hektarach znajduje się ogród Jardin de La Fontaine. W drugiej połowie XVIII wieku zaczęto tworzyć wspanaiły ogród na prośbę króla Francji Ludwika XV. Znajduje się tutaj świątynia Diany i wieża Magne. Świątynia Diany to rzymski pomnik z I wieku ,natomiast wieża Tour  Magne to budowla przedrzymska przekształcona za czasów Augusta. Jest to także najpiękniejszy punkt widokowy na miasto i jego okolice. Świątynia Diany była poświęcona Oktawianowi Augustowi i jego rodzinie.

Do ogrodów udajemy się ulicą Quai de la Fontaine i wzdłóż kanału docieramy do bocznej ozdobnej bramy. Park jest ogromy ,poprzecinany alejkami i kanałami w których znajdują się różne gatunki ryb. Mosty ,ozdobne posągi i rzeźby dodatkowo nadają klimat temu miejscu.

żółtnica pomarańczowa

Natrafiamy również na drzewa żółtnicy pomarańczowej zwana również jabłkiem Adama. Żółtnica ze względu na porowaty wygląd skórki, przypomina niedojrzałą pomarańczę, nawet pachną jak pomarańcza. Jest to niejadalna pomarańcza, chociaż zdobyła nazwę gorzkiej pomarańczy,


Akwedukt Pont-du-Gard

Akwedukt znajduje się 25 km od Nimes (35 min. jazdy samochodem),można pojechać prosto po zwiedzeniu AWINION, które znajduje się 26 km od akweduktu. Zbudowany został w I wieku naszej ery, wpisanyna listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniała budowla długa na na 275 m i wysoka na 48 m (najwyższy w świecie rzymskim) składający się z trzech poziomów nałożonych na siebie arkad.


Informacja turystyczna

W Nîmes znajdziemy dwa punkty informacji turystycznej. Główny z nich znajduje się przy ulicy 6 Rue Auguste, tuż obok świątyni Maison Carrée.

Czynne:

Od 1 października do 31 marca

  • poniedziałek – sobota od 9:30 do 17:30
  • niedziela i święta od 10:00 do 17:00

Od 1 kwietnia do 30 września

  • poniedziałek – sobota od 9:00 do 19:00
  • niedziela i święta od 10:00 do 18:00

W punkcie informacji oprócz map i informacji otrzymamy także aktualny rozkład autobusów kursujących do Pont du Gard.

W dni powszednie (poniedziałek-sobota) od 10:00 do 17:00 funkcjonuje również drugi punkt informacji – znajduje się w pawilonach (Esplanade Charles de Gaulle) tuż obok amfiteatru-6 boulevard des Arènes 

Pociąg turystyczny w Nimes

Cennik:

Bilet normalny -8 Euro
Bilet ulgowy – 5 Euro dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat, osób niepełnosprawnych i studentów
Wejście darmowe dla dzieci poniżej 5 roku życia

Tutaj- Informacje o cenach i odjazdach

Przeczytaj również:

Rzymski akwedukt Pont du Gard


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Nimes

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!