Francja,  Montpellier,  Oksytania,  PODRÓŻE

Zwiedzanie Montpellier w 1 dzień

Czarujące Montpellier

Miasteczko urzekło mnie od razu ,nie miałam żadnych wątpliwości tak jak w przypadku AWINION. O Montpellier mówi się często “mały Paryż”, to miasto w sercu Langwedocji o wspaniałych tradycjach uniwersyteckich oraz bogactwie rozległych pól winogron. Nie mam pojęcia dlaczego polubiłam je bardziej, ale poczułam po prostu klimat tego miasta i czułam się tam bardzo dobrze. Miasto znajduje się 10 km od Morza Śródziemnego ,a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z X wieku . Już wiek później rozkwita tam handel ,a miasto staje się ważnym ośrodkiem handlowym.

Zaparkowaliśmy niedaleko Łuku Trimfalnego aby mieć jak najszybszy dostęp do wszystkich atrakcji. Jednak tak naprawdę miasto warto smakować pomału i cieszyć się z każdego odwiedzanego zakątka. Zaraz po wyściu z podziemnego parkingu Indigo Peyrou Pitot (7 Rue du Carr du Roi, Montpellier) wychodzimy na pierwszą atrakcję słynny Łuk Triumfalny z 1692 roku z płaskorzeźbami i medalionami, a po prawej znajduje się Promenada du Peyrou gdzie spędziliśmy trochę czasu.

Łuk triumfalny- Montpellier

Łuk triumfalny

Od razu przyciąga nasz wzrok, ogromna budowla ma 15 metrów  wysokości i 18 metrów szerokości. Zbudowany w 1693 roku według projektu François Dorbay, inspirowanego paryską Bramą św. Dionizego. Płaskorzeźby, a inskrypcje dodano dopiero w 1715 roku na cześć króla Ludwika XIV.

Płaskorzeźby przedstawiają cztery najważniejsze wydarzenia, do których doszło podczas panowania Ludwika XIV. Zdobycie Namuru podczas wojny Wielkiego Sojuszu, wykopanie Kanału Południowego łączącego Zatokę Biskajską z Morzem Śródziemnym oraz wydanie edyktu z Fontainebleau, który odwoływał edykt z Nantes. Ostatnia przedstawia Ludwika XIV jako Herkulesa, koronowanego przez boginię zwycięstwa, Wiktorię.

Można wejść na Łuk korzystając z usług Biura Turystycznego o czym wtedy nie wiedzieliśmy. Do pokonania jest około 100 stopni skąd rozciąga się wspaniała panorama na miasto.

Promenada  Peyrou

Ogromny plac znajduje się na obrzeżach historycznego centrum miasta. Robi wrażenie już od samego wejścia przez ogromną bramę. Na środku znajduje się konny posąg Ludwika XIV z 1774 roku , a dalej w tle stoi zabytkowa XVIII-wieczna wieża ciśnień z akweduktem.  Akurat była niedziela i tafiliśmy na targ staroci. Ogromna promenada otoczona szerokimi alejami z ogromnymi 100-letnimi platanami jest świetnym punktem widokowym na akwedukt i miasto.

Konny posąg Ludwika XIV w Montpellier

Zabytkowa XVIII-wieczna wieża ciśnień została zbudowana w 1768 roku  do dystrybucji wody pitnej ze źródła rzeki Lez. Elegancka budowla w kształcie sześciokąta przyciąga wzrok z daleka i jest jednam z ulubionych miejsc wybieranch przez turystów do fotografowania się w tym również mnie 🙂

Zabytkowa XVIII-wieczna wieża ciśnień-Montpellier

Akwedukt świętego Klemensa

Ogromny akwedukt mierzy 880 metrów i ma 22 metry wysokości został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Został zbudowany w latach 1753-1765, aby zaopatrywać miasto Montpellier w wodę. Nie można oczywiście wchodzić  na most a żelazna brama zamknięta jest solidnym łańcuchem.

Pchli targ

To wspaniała okazja aby poczuć klimat Montpellier. Spacerując pomiędzy straganami z różnego rodzaju starymi zabytkowymi przedmiotami, antykami, książkami i bibelotami można znaleść niejedną perełkę. Taki targ “Dimanches du Peyrou” odbywa się co niedzielę od 7,30 do 17.30. Można tu spotkać nie tylko turystów , ale też wielu mieszkańców miasta w tym również studentów spacerującyh wśród sprzedawców lub leniwie odpoczywających przed kolejnymi zajęciami. Takie miejsca zawsze mnie przyciągały i tu akurat miałam szczęcie być w niedzielę. Oczwiście możemy również spróbować lokalnych produktów i  przekąsić coś ze specjałów regionu.

Pchli Targ w Monpellier


Spacer po Montpellier

W końcu jednak musimy iść dalej , chociaż miałam wielką ochotę jeszcze pobuszować na targu staroci. Dalej mijając Łuk Triumfalny mieliśmy udać się na wprost ulicą (Rue Foch) jednak skręciliśmy w lewo praktycznie bez planu i powodu, szliśmy sobie tam gdzie nas nogi poniosły. Wspaniała architektura budynków i zabytkowych kamienic z kopułami, pięknymi tarasami ,rzeźbami i wieloma detalami.

Plac CANOURGUE

Docieramy do Placu CANOURGUE który jest najstarszym placem w Montpellier. Ten romantyczny plac otaczają XVII-wieczne rezydencje: Hôtel Richer de Belleval, Hôtel de Cambacérès i Hôtel du Sarret. Na  końcu ogrodu  znajduje się Fontanna Jednorożca oraz wspaniały widok na katedrę św. Piotra w Montpellier.

Plac powstał między 1600-1629 rokiem , na począatku nie miał oczywiście takiego wyglądu ani kształtu. Gdy jeden z lordów owych czasów , niejaki  Guilhem VI z Montpellier, lord Montpellier  wybrał sobie owe wzgórze  w 1129 roku na swój pałac i oratorium. Niestety oratorium znikło podczas  świętych wojen w XVI wieku. W każdym razie świetna miejscówka zostaje zakupiona przez Białych Pokutników którzy wybudowali sobie tam kaplicę ,która niestety również została zniszczona a szkoda bo w kryptach spoczywała szlachta z Montpellier. Na pamiątkę jednak postawiono tam krzyż  na cześć oratorium lorda Montpellier Guilhema VI.

Place de La Canourgue

Postanowiono więc wybudować w tym miejscu katedrę ,pracę trwały już jakiś czas gdy nagle Kardynał Richelieu kazał przerwać prace i nakazał odnowienie starej Katedry św. Piotra. Zachowały się fundamenty katedry która nigdy nie powstała -zdjęcie nr 2 poniżej.

Fontanna Jednorożca na Placu CANOURGUE
Fundamenty katedry która nigdy nie powstała

Katedra św. Piotra w Montpellier

Docieramy do gotyckiej Katedry św. Piotra w Montpellier. Naprawdę ogromnej, majestatycznej z olbrzymimi dwiema kolumnami przed wejściem. Jest to najważniejsza budowla sakralna metropolii Montpellier. Znajduje się ona w samym sercu miasta a od 1906 roku wpisana na listę zabytków. Romiary są inponujące:

  • Długość wnętrza: 95 metrów
  • Długość zewnętrzna: 102,50 metra
  • Wysokość nawy: 28,50 metra

Na początku katedra była kaplicą klasztoru-kolegium Saint-Benoît Saint-Germain z 1364 roku. Gdy miasto zaczęło się coraz bardziej rozwijać postanowiono wznieść klasztor dla biskupów którzy ustanowili tam swoją rezydencję. Była celem wielu ataków protestanckich i został częściowo zniszczona i została przebudowana.

Za katedrą znajduje się Muzeum i Konserwatorium Anatomii powstało równolegle z otwarciem szkoły zdrowia w Montpellier w 1795 roku. Znajduje się tutaj 13000 eksponatów. Można tu obejrzeć szkielety, odlewy z wosku oraz narzędzia chirurgiczne. Wydział farmaceutyczny został utworzony pod koniec XVI wieku po utworzeniu Jardin des Plantes, skupia rzadką kolekcję: ponad 10 000 próbek, głównie roślin.

Conservatoire d’anatomie

i szkoła

Accueil

 

Muzea w Montpellier

Musées

Montpellier jest klimatycznym miastem, świetnie się spaceruje uliczkami chociaż nie wszędzie jest czysto i często natrafimy również na zaniedbane i odrapane kamienice. Znajdziemy jednak sporo placyków gdzie odpoczywają miejscowi i turyści przesiadujący w knajpkach wśród zieleni lub wokół klimatycznych kamienic i placyków z fontannami czy rzeźbami.

Pl. Chabaneau, 34000 Montpellier

Mini-pociąg w Montpellier

W końcu uało nam sią wydostać z krętych i wąskich uliczek z powrotem w okolice Rue Foch i dalej udajemy się malowniczym deptakiem z parasolkami. Od razu przypomniało mI się GRASSE , gdzie również były parasolki w różowym kolorze. Tu również kursuje Mini-pociąg który zabierze nas na przejażdżkę po mieście.

Mini-pociąg w Montpellier główny przystanek znajduje się na Placu Komedii

Bilet normalny – 8 Euro

Dzieci do 12 lat – 4 Euro

Trwa 40 min, wyjazd z Place de la Comédie, naprzeciwko biura turystycznego

Adres: Pl. de la Comédie, 34000 Montpellier


Plac Komedii

Docieramy do ogromnego placu z fontanną i to tu toczy się życie miasta ,chociaż wydaje mi się, że równie pięknie jest na Promenadzie  Peyrou. Plac Komedii (Place de la Comédie) jest głównym placem w mieście i oczywiście także ulubionym miejscem spotkań. Oczywiście na pierwszym planie Fontanna Trzech Gracji z XVIII wieku przedstawia nam trzy greckie boginie utożsamiające piękno, uwodzenie i naturę .Podobna piękna Fontanna Trzech Gracji znajduje się również w BORDEAUX. Na placu toczy się życie w knajpach i restauracjach ,wszędzie panuje ruch. Plac ciągnie się od Opery Komedii aż do Biura turystycznego na końcu placu. Majestatyczne budynki z fontanną i operą nadają temu placu wdzięku i niesamowitego blasku.

Na wprost Opera Montpellier

Wieża Babotta

Dalej udajemy się w stronę Wieży Babotta (La Tour de la Babote), która jest pozostałością murów obronnych Monpellier. Jedyną z 25 innych wież które kiedyś chroniły miasto jeszcze na przełomie XII/XIII wieku. Wieża mierzy 26 metrów i jest wraz ze Starą Bramą (Porte de la Blanquerie),Brama Pila Saint Gély i Wieżą Sosnową (Tour des Pins ). W wieży znajdowało się również obseratorium astronomiczne w XVIII wieku. I tak pomału udając się w prawo od wieży górę ulicą (Bd du Jeu de Paume) docieramy do punktu wyjścia ,czyli do Łuku Trimfalnego.

Mini galeria architektury Monpellier

Wspaniała architektura budynków i zabytkowych kamienic z kopułami, pięknymi tarasami ,rzeźbami i wieloma detalami.


Co warto jeszcze zobaczyć w Montpellier

  • Fabre Museum – jedno z największych muzeów sztuki ( oczywiście poza Paryżem). Znajdziemy tutaj malarstwo renesansowe, impresjonistyczne i nowoczesne (obrazy Rubensa, Rousseau czy Courbeta). Zbiory muzeum to aż 800 obrazów, 300 rzeźb i 4000 rysunków.

Adres: Boulevard Bonne Nouvelle 3934000 Montpellier, Francja

Strona: Musée Fabre

  • Ogród Botaniczny Montpellier – najstarszy ogród we Francji ,powstał w 1593 roku . Znajdują się tam ponad 2200 gatunków roślin w tym 760 gatunków drzew. Wiele gatunków roślin jak  sukulenty i rośliny tropikalne znajdują się w szklarniach.

Adres: Boulevard Henri IV34000 Montpellier, Francja

Strona:

Jardin des Plantes

Ciekawostki i wskazówki:

  • Targ spożywczy gdzie zaopatrzymy się w najświeższe produkty również regionalne.

Adres: 8 Pl. Castellane, 34000 Montpellier

  • Biuro informacji  turystycznej znajduje się przy Placu Komedii   30 All. Jean de Lattre de Tassigny, 34000 Montpellier

  • Kolorowe tramwaje  przedstawiające morską faunę i florę to wizytówka Montpellier ,zostały zaprojektowane przez francuskiego projektanta mody Christiana Lacroix słynącego z miłości do jaskrawych kolorów.

7 Rue du Carr du Roi, 34000 Montpellier


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Montpellier

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!