Hessen,  Kassel,  Klasztor Ahnaberg,  Niemcy,  Zamki Hessen,  Zeughaus

Klasztor Ahnaberg i Zeughaus

Historia Ahnaberg

Zaraz obok Zeughausstraße w Kassel i Weserstrasse znajdował się kiedyś zabytkowy klasztor ( Artilleriestraße)

Mogłabym niby o nim nie wspominać bo już nie istnieje ,ale historia jest zbyt ciekawa aby ja pominąć .Oczywiście również pod katem historycznym  miał  ten już klasztor dla samego Kassel ogromne znaczenie.

Klasztor jednak nie przetrwał do naszych czasów.Po klasztorze nie pozostało nic oprócz wspomnień i ciekawej historii oraz średniowiecznego ołtarza Maryi z Klasztoru znajdującego się w HESSISCHES LANDESMUSEUM w Kassel.

więcej tutaj : Ołtarz z klasztoru Ahnaberg

Klasztor wybudowano w latach 1140-1148 według reguł Augustynów.Budynek powstał dzięki Landgrafowi Hedwig von Thuringia i jego drugiego syna, hrabiego Heinricha Raspe II von Gudensberga.

Zabudowania klasztorne po 1527 roku przekształcono w magazyn, stajnię i baraki. Potem przekształcił się w koszary (baraki klasztorne) i został całkowicie rozebrany około 1880 roku. Dziś stoi tam szkoła Max Eyth Schule.


Polska Królowa Adelajda Heska-smutne losy królowej

Warto wspomnieć o królowej Polski Adelajdzie Heskiej która została pochowana właśnie  w Klasztorze Ahnaberg w Kassel w 1371 roku. 


Adelheid von Hessen -polska Adelajda Heska( ur. 1324-zm. 1371) była księżniczką Hesji ,pochodząca ze szlacheckiej rodziny Reginare i przez małżeństwo z Kazimierzem Wielkim w latach 1341-1368 była królową Polski.


Była córką Landgrafa Henryka II Żelaznego i jego żony  Elisabeth von Meißen / Turyngia (1306–1367).

29 września 1341 roku  jako 17-latka wyszła za mąż za króla Polski  Kazimierza Wielkiego III  w Poznaniu, po śmierci jego pierwszej żony Anny Litewskiej dwa lata wcześniej.

Królowa mieszkała przez większość czasu na Zamku Żarnowiec, na terenie dzisiejszego Zawiercia, gdzie była przetrzymywana przez męża.Król znany ze swoich licznych romansów zdradzał cały czas Adelheid ,para szybko się rozstała również z powodu bezdzietności.

W 1356 roku król poślubił swoją czeską kochankę Krystynę Rokiczana (także Christinę de Rokyczano) i żył przez osiem lat w bigamii,aż musiał interweniować   w tej sprawie papież Innocenty VI.

Adelheid  uciekła do Hesji  do domu swoich rodziców. W 1364 roku Król Kazimierz unieważnił małżeństwo z Krystyną oraz w 1368 roku  także z królową Adelheid. Rok później poślubił Hedwigę von Sagan.

W świetle prawa kanonicznego Adelajda do śmierci była jednak prawowitą żoną króla.

Walczyła do końca o swoje prawa po śmierci Kazimierza w 1370 roku. Zmarła w swojej ojczyźnie w Hesji w 1371 roku i została pochowana w klasztorze Ahnaberg w Kassel.

Portret Adelajdy Heskiej autorstwa Jana Matejki/źródło -Internet

Ciekawostki:

 • Królowa Adelajda Heska jest jedną z głównych postaci drugiego sezonu serialu Korona Królów Odtwórczynią roli władczyni jest Aleksandra Przesław .
 • W klasztorze pochowano  również innych możnych i władców:                                                                             Johann I Landgrave Hesji (* 1278; † 1311)
  Adelheid von Braunschweig-Göttingen (* 1290; † 1311), żona Johann I.
  Elisabeth von Hessen († 1339), córka landgrafa Johanna I.
  Otto I. Landgraf Hesji (* 1271; † 1328)
  Adelheid von Hessen (* 1323; † 1371), córka landgrabiego Heinricha II, żony króla Kazimierza III. z Polski
  Jutta von Hessen († 1374/76), córka Landgrabiego Heinricha II.

Jednak co stało się z grobami po wyburzeniu budynku ,jeśli ostatni pochówek w klasztorze miał miejsce w 1376 roku, według danych powyżej .Klasztor później był wykorzystywany na inne różne sposoby ,miedzy innymi była tam stadnina,skład owoców i koszary dla Garde du Corps i artylerii.


Obraz malarza Ernsta Metza (1892-1973)  pokazuje, jak wyglądał wówczas obszar przy Weserstraße. Naprzeciwko klasztoru znajdowały się koszary,odlewnia armat (1707–1836) i Freyhaus des Kasselers

Dawny klasztor Ahnaberg jako „koszary klasztorne” (1512-1878) na krótko przed wyburzeniem


Zeughaus

Pośrodku miasta na Altmarkt stoją ruiny Zeughaus na które mało kto zwraca  uwagę ,a szkoda bo budynek ma bardzo bogatą i zasłużoną historię dla miasta.

Kiedyś była to olbrzymia fortyfikacja ,znajdowała się zbrojownia z olbrzymim arsenałem broni oraz później przechowywano tu nawet zborze.Budowę rozpoczął  rozpoczął w 1581 roku Landgraf Wilhelm IV a dokończył ją jego syn Landgrave Moritz. 

Budynek stoi przy Zeughausstraße za szkołą Oskar-von-Miller-Schule. Wciśnięty można by teraz powiedzieć pomiędzy nowoczesne budynki szkolne Max Eyth Schule. Uzyskano jednak wspaniały efekt połączenia starej i nowoczesnej budowli.

Landgraf Wilhelm IV. (1567-1592)

Pod popiersiem portretowym Landgrafa widnieje napis po łacinie .

Nie jestem pewna tłumaczenia ,ale brzmi ono tak :

Pod Najwyższą Ochroną wyrósł na potężny budynek

Oto dumne dzieło mojego książęcego ojca Wilhelma.

Tu nasi ludzie znajdą komfort w potrzebie,

Jeśli tego, czego Bóg zabrania, kraj nawiedzi nieszczęście.

Jeśli wróg szaleje okrutnie, ten dom ma broń do obrony;

Żywność w tym samym czasie w czasie głodu daje.

Niech wszyscy będą chronieni przez życzliwą rękę Najwyższego,

Niech łaskawy Bóg uchroni nas przed trudami!

Herb z popiersiem portretowym Landgrafa Wilhelma IV po południowej stronie ruin zbrojowni Landgraf Wilhelm IV. (1567-1592)

Jak widać wygląda te połączenia starego z nowym  rewelacyjnie . A wszystko to dzięki inicjatywie mieszkańców w 1991 roku i głównego opiekuna budynku którym jest urząd główny . Budynek wpisany jest do księgi zabytków miasta Kassel jako „zabytek kultury ze względów artystycznych i historycznych”.

Arsenał został trafiony bombami zapalającymi podczas wielkiego ataku na Kassel 22 października 1943 roku i spłonął.


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!